• Ekologiczna klasa

• Edukacja ekologiczna jest jednym z priorytetów realizowanych w pracy dydaktycznej i wychowawczej naszej szkoły. Pragniemy zaprosić uczniów oraz ich rodziców do podjęcia ciekawego wyzwania. Wspólnie stworzymy tzw. „Ekologiczną klasę”. Będzie się ona znajdować na terenie trawiastym obok boiska szkolnego. Znajdziecie w niej ławki dla uczniów i biurko dla nauczyciela (instalacja na wiosnę 2020 roku) W okolicy tego miejsca posadziliśmy już ozdobne trawy. Rada Rodziców zleciła wykonanie kilku karmników i budek lęgowych dla ptaków.

Ogłaszam konkurs na kolejne budki i karmniki, które zainstalujemy na drzewach rosnących w okolicach przyszłej „Ekologicznej klasy”.  Wykonajcie je wspólnie za swoimi rodzicami lub dziadkami.

Czekają atrakcyjne nagrody !!!

A może macie inne, ciekawe pomysły na uatrakcyjnienie tego miejsca!!!

KONKURS będzie trwał do końca miesiąca października.

• Wycieczka do Łubowic

• W piątek, 4 października 2019r. uczniowie klas piątych naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę śladami  najbardziej znanego niemieckojęzycznego poety ze Śląska – Josepha von Eichendorffa. Życie i twórczość urodzonego pod Raciborzem poety uczniowie poznają na zajęciach Własnej historii i kultury mniejszości narodowej niemieckiej.  W drodze do Łubowic, zatrzymaliśmy się w Brzeźnicy, gdzie czekał już na nas dyrektor Górnośląskiego Centrum Spotkań im Eichendorffa, a zarazem nasz przewodnik, pan Paweł Ryborz. W Brzeźnicy mogliśmy zwiedzić zabytkowy Młyn Wodny z VIIIw., gdzie młody Eichendorff pisał swoje pierwsze wiersze. Następnie udaliśmy się do Łubowic – miejsca, w którym urodził się i spędził swoje dzieciństwo ten romantyczny poeta. Tam zwiedziliśmy znajdującą się w budynku dawnej szkoły izbę pamięci poświęconą Eichendorffowi, stary cmentarz, na którym spoczywają rodzice i rodzeństwo poety, a także ruiny zamku, w którym mieszkał wraz z rodziną w dzieciństwie. Pan Paweł Ryborz w niezwykle ciekawy sposób opowiedział nam historię rodu Eichendorffów i przybliżył szczegóły z życia Josepha. Uczniowie wysłuchali recytacji kilku wierszy poety, a także wspólnie z panem Pawłem zaśpiewali jeden z nich - „Das zerbrochene Ringlein” („Złamany pierścionek”). Na zakończenie mogli odpocząć w parku nieopodal ruin zamku przy wspólnym ognisku i posilić się pieczonymi kiełbaskami.

• Skalne Miasto z Radą Rodziców

• Kolejny, szósty już wyjazd zorganizowany przez Radę Rodziców i dyrektora szkoły prowadził do niezwykle urokliwego rejonu naszego kraju jakim jest Kotlina Kłodzka. Uczestnicy wycieczki zwiedzili: Nysę z bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, Kłodzko z monumentalną twierdzą, Wambierzyce w których zachwyciła nas bazylika oraz ruchoma szopka. Z kolei Kudowa Zdrój, poza pięknym parkiem zdrojowym, zaszokowała nas tzw. Kaplicą Czaszek powstałą ku czci ofiar wielu wojen  toczących się w tym rejonie. Drugi dzień wycieczki to zwiedzanie Skalnego Miasta znajdujące się w Republice Czeskiej. Przy pięknej pogodzie podziwialiśmy monumentalne formy skalne. Dziękujemy sympatykom i przyjaciołom szkoły za udział w pięknej turystycznej przygodzie.

• Konkurs o lesie, łowiectwie i ekologii

• 4 października 2019r. w leśniczówce na Gzelu odbył się plenerowy konkurs wiedzy o tematyce leśnej, łowieckiej i ekologicznej zorganizowany przez Koło Łowieckie Jaźwiec i Nadleśnictwo Rybnik. Nasi reprezentanci  wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami; warto zaznaczyć, że rywalizowali również z ósmoklasistami z sześciu okolicznych szkół. Kacper  Koźlik zajął I miejsce w konkursie, a Wiktoria Klimsa III miejsce. Gratulujemy!

• Tydzień świadomości dysleksji

• Zapraszamy uczniów, rodziców i nauczycieli na konsultacje:

poniedziałek 7.30 - 15.30

wtorek - piątek 7.30 - 8.00, 12.00 - 13.00

gabinet pedagoga szkolnego sala 21 II piętro

• Informujemy, że od 7 pażdziernika zmianie ulegają godziny pracy Gabinetu Profilaktyki i Pomocy Przedlekarskiej.

Pielęgniarka szkolna będzie dostępna w:

poniedziałek 7.30 - 15.40

piątek 7.30 - 11.30

• Październik miesiącem bibliotek szkolnych

• W ramach obchodów MMBSz zapraszamy uczniów do włączenia się w akcje i konkursy organizowane przez bibliotekę szkolną. Zachęcamy wszystkich do odwiedzania biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów.

Pierwszy konkurs biblioteczny znajduje się po lewej stronie w zakładce Biblioteka szkolna.

• Powitanie jesieni

• Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich naszej szkoły wzięli udział w festynie „Powitanie jesieni”. Odbył się on na terenie dworku w Łukowie Śląskim. Obiekt należący do zakończenia II wojny światowej do rodziny Felbierów popadł w ruinę. Dopiero gdy jego właścicielem zostało Starostwo Powiatowe w Rybniku odzyskał dawną świetność. Uczniowie wzięli udział w ciekawych zajęcia takich jak: plener malarski, nauka tańca i śpiewu, gry i zabawy na wolnym powietrzu  oraz  zwiedzanie dworu. Znaleziono  także czas na wypoczynek i poczęstunek,  którego fundatorem była Rada Rodziców szkoły. Na festyn zaproszono gości. Byli nimi: Pan Damian Mrowiec-starosta powiatu rybnickiego, Pan Grzegorz Potysz- kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia powiatu rybnickiego oraz Pani Sonia Fojcik-Hałacz- zarządzająca dworkiem. Nie zabrakło także władz naszej gminy. Pana wójta Pawła Bugdola reprezentowała jego pełnomocnik  Pani Karina Stępień. Obecny był także Pan Zbigniew Goworowski – dyrektor GZOPO. Festyn odbył się w Dniu Muzyki, dlatego wspomniano także Henryka Mikołaja Góreckiego, wybitnego kompozytora urodzonego w pobliskiej Czernicy. Na terenie dworku znajduje się jego pomnik. Dziękujemy gościom imprezy za obdarowanie uczniów wydawnictwami oraz odblaskami a wychowawczyniom klas, nauczycielom naszej szkoły oraz dyrektorom za  zorganizowanie imprezy i uczestnictwo w festynie.