• Sprzątanie Świata

• Za nami finał tegorocznej Akcji Sprzątanie Świata, która odbywała się w Polsce już po raz trzydziesty. Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji i uzbrojeni w worki i rękawice ruszyli na ulice Gaszowic. Utrwalali sobie wiedzę o recyklingu i segregacji odpadów, uprzątnęli teren wokół szkoły i w centrum wsi. Zebrali  20 worków z różnymi odpadami. Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli w tegorocznej akcji Sprzątania Świata – Polska.

• Europejski Dzień Języków

• We wtorek w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Uczniowie klas 5-8 przygotowali stanowiska ze smakołykami, quizami i różnego rodzaju wiadomościami na temat Hiszpanii, Szkocji, Włoch, Chorwacji, Francji, Anglii i Niemiec. Była muzyka niemiecka, malowanie twarzy w barwach narodowych, oglądanie i czytanie książek w różnych językach. Cała szkoła świetnie się bawiła.

• Pieszo do ogrodnictwa Krauze

• Dzisiaj uczniowie klas II a i b wybrali się do pobliskiego ogrodnictwa Krauze, żeby poobserwować pracę ogrodników, uprawę roślin użytkowych a szczególnie pomidorów. Obserwacje przyrodnicze uczniów były zachwycające a na koniec mogli poczęstować się przepysznymi pomidorkami i zakupić kwiaty doniczkowe oraz pomidory.

• Pracownia Kompetencji Cyfrowych

• Jesteśmy niezmiernie dumni ogłaszając, że nasza Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach zdobyła jedną z mobilnych pracowni komputerowych w konkursie "Pracownia Kompetencji Cyfrowych" w kategorii klas 4-6. Opiekunem konkursu był Pan Łukasz Wojaczek. To ogromne wyróżnienie, które pomoże nam jeszcze lepiej przygotować naszych uczniów do świata cyfrowego.

Każda pracownia jest wyposażona w 16 laptopów wraz z przenośną szafą, posiada oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor.

Konkurs „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” został współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego organizatorem był Państwowy Instytut Badawczy NASK. OSE - Ogólnopolska Sieć Edukacyjna Wyniki konkursu – https://ose.gov.pl/pkc

• Literki w akcji

• Klasa IB bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Literki w akcji". Podczas lekcji uczniowie w nieszablonowy sposób będą poznawali wszystkie litery alfabetu. Już nie możemy się doczekać pierwszego projektowego zadania!

• Narodowe Czytanie 2023

• Uczniowie klasy IVB, VIIB oraz VIII podczas lekcji języka polskiego uczestniczyli w akcji ogólnopolskiej Narodowe Czytanie 2023. W tym roku czytano fragment powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

„Legenda o Janie i Cecylii” zaciekawiła zarówno dzieci jak i młodzież. Wszyscy z uwagą słuchali głośnego czytania nauczyciela, a następnie udzielali odpowiedzi na temat świata przedstawionego. Dużym zainteresowaniem klas cieszyło się zadanie z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Uczniowie nie mieli problemu z ułożeniem wydarzeń w porządku chronologicznym. Kolejne zadanie - polegające na wykonaniu krzyżówki tematycznej z hasłem LEGENDA lub RZEKA – okazało się dużym wyzwaniem szczególnie dla najmłodszych.

Przeczytana legenda o rodzie Bohatyrowiczów może stanowić pretekst, by zapoznać się z dziejami swojej miejscowości.

B. Małek

• Dzień kropki

• 15 września klasy młodsze naszej szkoły obchodziły Dzień Kropki. Z tej okazji przyozdobiliśmy nasze ubrania kropkami, które symbolizują ten dzień.

Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z historią dziewczynki o imieniu Vashti, tytułowej bohaterki, która niespodziewanie odkryła swój talent artystyczny, przy udziale swojej nauczycielki. Wiemy, że w każdym z nas tkwi wielki talent, który "wystarczy" odkryć i pielęgnować. Właśnie w tym dniu rozmawiamy o naszych predyspozycjach, zdolnościach, odkrywamy je i rozwijamy. Wykonaliśmy prace kreatywne, które chcemy Wam przedstawić.

• Dzień Seniora

• 12 września uczniowie naszej szkoły wystąpili podczas gminnej uroczystości z okazji Dnia Seniora. Umiejętności wokalne zaprezentowali Laura Masarczyk, Anna Kufka, Sabina Kubiak, Agata Piecuch, Lena Toman - Charmułowicz i Emilia Tomiczek. Magdalena Halfar i Piotr Adamczyk wcielili się w rolę konferansjerów.

• Obiady

• Wszystkie osoby zainteresowane obiadami w nowym roku szkolnym 2023/2024 proszone są o zgłoszenie się do świetlicy szkolnej w celu wypełnienia deklaracji żywieniowej.