• Spotkanie z górnictwem

    • We wtorek 12 października grupa naszych uczniów z klas 7 pojechała na wycieczkę do szkoły Franciszka Formana w Ostrawie Dubina w Czechach. Wyjazd odbył się w ramach projektu "Spotkanie z górnictwem", który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP "Przekraczmy Granice". Młodzież wraz z czeskimi uczniami brała udział w grze terenowej. Wspólnie rozwiązywali zadania związane z górnictwem, naszymi miejscowościami, malowali węglem oraz zjedli pyszne czeskie przysmaki. 

      

     20 września grupa uczniów z klas siódmych wraz z uczniami ze szkoły w Ostrawie brała udział w drugiej części Projektu "Spotkanie z Górnictwem". Spotkanie rozpoczęliśmy wspólnym śpiewaniem pieśni biesiadnych. Następnie wybraliśmy się do Rybnika i zwiedziliśmy Muzeum im. o. E. Drobnego. Kolejnym punktem wycieczki była zabytkowa kopalnia Ignacy w Niewiadomiu, gdzie mogliśmy zobaczyć, dotknąć różnych maszyn. Wspinaliśmy się na wieżę widokową z której rozpościerał się wspaniały widok. Na końcu zjedliśmy pyszny obiad przygotowany na sali OKiS. Każdy uczestnik otrzymał kubek z odpowiednim logo. 

     Projekt ten jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP "PRZEKRACZAMY GRANICE"


                   ​​​​​​

      

     Nasza szkoła bierze udział w projekcie „Spotkanie z górnictwem”

     Projekt jest realizowany w ramach działań partnerskich z Základni Škola Ostrava-Dubina, Františka Formana 45.

     Jest to program UE wspierający czesko-polską współpracę transgraniczną a koordynatorem jest Euroregion Silesia.

     Celem projektu jest nawiązanie i wzmocnienie współpracy szkół poprzez przybliżenie historii górnictwa pogranicza polsko-czeskiego oraz przełamanie barier i różnic kulturowych tkwiących w zbiorowej świadomości młodych Polaków i Czechów.

     Działania wchodzące w realizację projektu to: Wycieczka do Landek Park w Ostrawie, Wycieczka do kopalni Ignacy oraz muzeum w Rybniku, gra terenowa w Ostrawie – Dubina, Biesiada Górnicza w Gaszowicach.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach
   • +48 32 430 55 80
   • ul. Rydułtowska 8 44-293 Gaszowice Poland
  • Logowanie