• Rok dla Niepodległej!
          • Rok dla Niepodległej!

          • „ROK DLA NIEPODLEGŁEJ”

                         Edukacja patriotyczna  jest jednym z podstawowych zadań współczesnej polskiej szkoły, dlatego  obecny rok szkolny 2017/2018 ogłoszono „Rokiem dla Niepodległej”.  W związku z tym, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Rybniku zorganizował szkolenie, którego treści wiązały się z aktualnymi priorytetami polityki oświatowej państwa. Prowadziłem jedną z części wspomnianego szkolenia referując dwa tematy: Projekty edukacyjne w realizacji zadań wychowania patriotycznego i obywatelskiego” oraz „Inscenizacje i rekonstrukcje historyczne jako forma pracy dydaktycznej”. W czasie swojego wykładu miałem zaszczyt odwoływać się wielokrotnie do dokonań   naszej szkoły. Czyniłem to szczególnie w aspekcie osiągnięć i kolejnych planów naszej grupy teatralnej a zwłaszcza Pana Andrzeja Wojaczka, który od lat kieruje jej poczynaniami. Szczególne  zainteresowanie nauczycieli uczestniczących w szkoleniu wzbudziły plany naszego artystycznego wyjazdu na Ukrainę do polskich ośrodków i szkół w Srzelczyskach i Przemyślanach.

                                                                                                                         dyrektor  szkoły

             

        • Zdrowa żywność w szkole!
          • Zdrowa żywność w szkole!

          • ZDROWA  ŻYWNOŚĆ   W  SZKOLE

                            W ramach „Programu dla szkół” polegającego na dostarczaniu darmowych: owoców, warzyw, mleka i przetworów mlecznych, do naszej szkoły dotarła pierwszą porcję zdrowej żywności.  W kolejnych tygodniach uczniowie będą degustować: jabłka, gruszki, truskawki, śliwki, soki owocowe, marchew, rzodkiewkę, słodką paprykę, pomidory, kalarepę, soki warzywne i owocowo-warzywne, mleka białe, jogurty naturalne, kefir naturalny oraz  ser twarogowy.

            ŻYCZYMY  SMACZNEGO !!!

             

               

          • Dzień Chłopaka!

          • DZIEŃ  CHŁOPCA 

                            Swoim wspaniałym koleżankom, z którymi mamy zaszczyt pracować w szkole pragniemy serdecznie podziękować za pamięć z okazji Dnia Chłopca. Dziękujemy za wspaniały prezent, który przysporzy na jakże potrzebnego zdrowia. Dziękujemy także Paniom z Rady Rodziców za okolicznościowe kubki. Są one dla nas symbolem  Waszych wspaniałych relacji z nami.

            DZIĘKUJEMY  !!!!!!!!!

            WASZE  NIECO  JUŻ  STARSZE  CHŁOPAKI.

               

          • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

          • Europejski Tydzień

            Świadomości Dysleksji

             

            02. - 08. 10.2017r.

            Pedagog szkolna zaprasza rodziców

            na konsultacje dotyczące dysleksji

            Wtorek 03.10.2017r.   7:00 - 17:00

            II piętro pokój 21

             

             

             

        • Pożegnanie pani Marii!
          • Pożegnanie pani Marii!

          • POŻEGNANIE  PANI  MARII

                            Pani Maria Grzenia przepracowała u nas jedenaście lat. Dzięki jej pracy mogliśmy uczyć się w szkole czystej i zadbanej. Dziękujemy za uśmiech, życzliwość i wyrozumiałość. Życzymy spokojnej emerytury, zdrowia i wielu lat życia. Prosimy dobrze nas wspominać i odwiedzać. Zostanie Pani na zawsze w naszej pamięci. Wszystkiego najlepszego.

               

             

        • Wolontariat!
          • Wolontariat!

          • Jesteś zainteresowany bezinteresownym niesieniem pomocy? Lubisz pomagać innym nie żądając niczego w zamian?????

            To znaczy, że jesteś odpowiednim kandydatem do Szkolnego Koła Wolontariatu. Przyjdź 2.10.2017 o 15.30 (przed dyskoteką) na spotkanie organizacyjne. Dowiesz się czym jest wolontariat, co ma na celu, jakie działania będziemy podejmować.

             

            Serdecznie zapraszam Agata Toman

        • Europejski Dzień Języków Obcych!
          • Europejski Dzień Języków Obcych!

          • “Znać inny język to jak posiadać drugą duszę.”

            Charlemagne

             

            26 września obchodziliśmy w Naszej szkole Europejski Dzień Języków. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku przez Radę Europy i Komisję Europejską w celu promowania różnorodności językowej i kulturowej w Europie.

            Jednym z celów obchodów EDJ jest zachęcenie do nauki języków obcych poprzez ukazywanie korzyści płynących z ich uczenia się.

            Z okazji Europejskiego Dnia Języków w szkole zaplanowano szereg ciekawych aktywności.

            Uczniowie w klasach przygotowali piękne dekoracje – plakaty prezentujące kulturę i ciekawostki różnych krajów europejskich, które przez jakiś czas będą zdobić ściany naszej szkoły.

            Na dwóch długich przerwach słuchaliśmy muzyki, którą puszczali chłopcy klas szóstych.

            Przynieśliśmy do szkoły telefony z aplikacją QR, skanowaliśmy kody i odczytywaliśmy ukryte nazwy krajów.

            Poszukiwaliśmy zdjęć ciekawych miejsc Europy, które były pochowane  w szkole i próbowaliśmy dopasować je do podanych nazw.

            Poniższe zdjęcia pokazują jak przebiegała zabawa.

             

             

             

             
             

        • Małe zmiany a cieszą!
          • Małe zmiany a cieszą!

          • MAŁE  ZMIANY  A  CIESZĄ

                          Pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego wykorzystaliśmy na upiększenie budynku naszej szkoły. Prace polegały, miedzy innymi, na: depilacji drzew, wykoszeniu trawników i  dekoracji okien szczególnie na głównej ścianie budynku.  Nauczyciele i uczniowie wykonali gabloty i gazetki, ozdobili drzwi wejściowe do klas oraz parapety na korytarzach. Częściowo pomalowano elewację szkoły i kwietniki umieszczone przed budynkiem. Dokonano modernizacji systemu informatycznego zgodnie z obowiązującymi przepisami. W najbliższym czasie wykonana zostanie modernizacja placu zabaw. Dzięki pracy wielu ludzi nasza szkoła stała się jeszcze piękniejsza.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

        • Wycieczka!
          • Wycieczka!

          • WYCIECZKA  DO WIEDNIA

            RADA  RODZICÓW   SZKOŁY  MA  ZASZCZYT ZAPROSIĆ: NAUCZYCIELI,  RODZICÓW NASZYCH UCZNIÓW ORAZ OSOBY ZAINTERESOWANE NA IMPREZĘ  „JARMARK BOŻONARODZENIOWY WE WIEDNIU”.

            WYJAZD DO STOLICY AUSTRII POŁĄCZONY ZE ZWIEDZANIEM MIASTA ODBĘDZIE SIĘ DNIA 9 GRUDNIA 2017 ROKU (SOBOTA)CENA 120 ZŁOTYCH OBEJMUJE: PRZEJAZD LUKSUSOWYM AUTOKAREM, UBEZPIECZENIA ORAZ OBSŁUGĘ PILOTA I PRZEWODNIKA   WYCIECZKI.

             

            SERDECZNIE ZAPRASZAMY. ZAPISY POD NUMEREM TELEFONU:

             501-081-161

        • Kościuszkowskie pamiątki...
          • Kościuszkowskie pamiątki...

          • KOŚCIUSZKOWSKIE  PAMIĄTKI

                            Szkole udało się nawiązać współpracę z Agencją Ikonografii Ojczystej „Kościuszko” oraz z Muzeum Panoramy Racławickiej we Wrocławiu. Zostaliśmy obdarowani zestawem pamiątek kolekcjonerskich do wykonania gablotki jubileuszowej w międzynarodowym Roku Tadeusza Kościuszki, uchwalonym przez UNESCO oraz Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej.  Serdecznie dziękujemy za piękny prezent. Szkoła weźmie również udział z zorganizowaniu wystawy „Nasz patron – Tadeusz Kościuszko”.  Jej organizatorom prześlemy: fotografie naszej szkoły a zwłaszcza miejsc poświęconych jej patronowi,  kserokopie „kościuszkowskich” dokumentów i inne materiały pamiątkowe.

             

        • Słodkie prezenty!
          • Słodkie prezenty!

          • SŁODKIE  PREZENTY

            Dzięki  inicjatywie Pani Agnieszki Ploch wychowawczyni klasy IA  szkoła otrzymała słodkie prezenty. Darczyńcą były Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Mieszko” w Raciborzu.  Przekazane szkole słodycze będą  nagrodami w konkursach. Obdarujemy nimi  najlepszych i najaktywniejszych  – czyli wszystkich uczniów naszej szkoły. Część  słodkich prezentów  zabierzemy naszym koleżankom i kolegom do Polskiej Szkoły w Strzelczyskach na Ukrainie.  Pani Agnieszce i dyrekcji raciborskiego „Mieszka” składamy  serdeczne podziękowania.

                 

             

        • Lekcja w Izbie Pamięci i Tradycji!
          • Lekcja w Izbie Pamięci i Tradycji!

          • LEKCJA  W  IZBIE  PAMIĘCI I TRADYCJI

            Pierwsze zajęcia z Izbie Tradycji i Pamięci za nami.  Uczniowie klasy IIIB mogli poznać śląską kuchnię i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu rodzinnym w dawnych  Gaszowicach. Kolejna część  lekcji muzealnej  odbyła się w  zabytkowej izbie lekcyjnej. Uczniowie poznali, między innymi, dawne przybory do pisania oraz  uczyli się liczyć na starych liczydłach. Koniec ciekawych zajęć oznajmił zabytkowy dzwonek.

             

             

                                

        • Święto kartofla i kapusty!
          • Święto kartofla i kapusty!

          • ŚWIĘTO  KARTOFLA  I  KAPUSTY

                         Druga edycja imprezy pod tytułem „Święto kartofla i kapusty” zorganizowanej przez  Ośrodek Kultury i Sportu w Gaszowicach zgromadziła liczną rzeszę mieszkańców wsi. Również uczniowie naszej szkoły wzięli udział we wspaniałym  kulinarno-artystycznym spotkaniu. Mogliśmy skosztować wielu potraw stworzonych na bazie ziemniaków i kapusty  przez gospodynie z kilku Kół Gospodyń Wiejskich powiatu rybnickiego. Wielki aplauz zgromadzonej widowni  towarzyszył występom uczniów naszej szkoły  przygotowanych przez Panie: Karinę Marcol, Jolantę Wojaczek i Annę Porembską. Zabawa była doskonała! Potrawy smaczne!  Mamy nadzieję na kolejną edycję imprezy!

            Więcej zdjęć w lewym menu, w zakładce - album fotograficzny!

               

               

        • Konferencja Nauczycieli Regionalistów
          • Konferencja Nauczycieli Regionalistów

          • KONFERENCJA  NAUCZYCIELI REGIONALISTÓW

                        21 września bieżącego roku na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu odbyła się konferencja naukowa dotycząca edukacji regionalnej w szkole. Spotkanie rozpoczęło się występem Zespołu „Przygoda”. Następnie zgromadzeni w sali nauczyciele i pasjonaci historii regionu wysłuchali referatów. Prelegenci mówili między innymi o swoich doświadczeniach w pracy z dziećmi i młodzieżą w ramach edukacji regionalnej. Poruszali także problemy dotyczące przestrzeni poprzemysłowej w edukacji oraz  działalności Muzeum w Rybniku. Jako dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki miałem zaszczyt wygłosić wykład na temat: „Wielokulturowość Śląska – z doświadczeń pedagoga”.  Konferencja była także okazją do promocji książki „Energia tradycji – program edukacji regionalnej dla nauczycieli”, której jestem współautorem. Wierzę, że zawarte w niej treści będą wykorzystane w realizacji programu dydaktycznego i wychowawczego naszej szkoły.

            dyrektor szkoły

            Więcej informacji pod linkiem: https://www.rybnik.eu/mieszkaj/aktualnosci/aktualnosc/konferencja-na-temat-edukacji-regionalnej-1/

                                                                                                                                  

                   

               

        • Izba Pamięci i Tradycji...
          • Izba Pamięci i Tradycji...

          • IZBA  PAMIĘCI I TRADYCJI

            Jednym z celów edukacji regionalnej jest budzenie poczucia dumy z dokonań naszych przodków. Istotnymi w tym zakresie miejscami są Izby Tradycji i Pamięci. Mam zaszczyt zaprosić wszystkich uczniów do zrewitalizowanej Izby znajdującej się w naszej szkole. Zgromadzone w niej eksponaty świadczą o wspaniałej historii wsi i szkoły a także o zaangażowaniu wielu nauczycieli pracujących w placówce od momentu jej powstania. W szczególny sposób dziękuję Pani Stelli Płaczek, mojej poprzedniczce na stanowisku nauczyciela historii. Jestem pod ogromnym wrażeniem Jej pasji muzealnej i archiwistycznej. Zgromadzone w Izbie materiały mogłyby posłużyć do napisania kilku prac naukowych. Dziękuję także Paniom sprzątającym budynek za pomoc w doprowadzeniu Izby Tradycji i Pamięci do stanu umożliwiającego jej ponowne otwarcie.  Już za kilka dni to pomieszczenie zacznie żyć swoim własnym życiem. Będą odbywały się tutaj lekcje historii i edukacji regionalnej.

            Do rodziców naszych uczniów i przyjaciół szkoły zwracam się z prośbą o wzbogacenie Izby o kolejne eksponaty. Brakuje nam chociażby „żeleźnioka” czyli pieca ogrzewającego kiedyś pomieszczenia mieszkalne, przedmiotów związanych z dawną śląską  kuchnią, lokalnych strojów, zdjęć i innych pamiątek związanych z Gaszowicami  i  historią naszej szkoły.

            Liczę na Państwa życzliwość

            dyrektor szkoły

        • Nakręciliśmy film o Kościuszce!
          • Nakręciliśmy film o Kościuszce!

          • Już w najbliższy wtorek światło dzienne ujrzy film o Tadeuszu Kościuszce. Krótkometrażowa produkcja przygotowana przez artystów z naszego Młodzieżowego Teatru Polskiego powalczy o nagrody w konkursie filmowym "Kościuszko mniej znany" podczas zaplanowanego na jesień  Zlotu Młodzieży Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. 

            Czterodniowe spotkanie młodzieży ze szkół, którym patronuje Kościuszko, jest jednym z wydarzeń w ramach obchodów Roku Tadeusza Kościuszki. Młodzi ludzie zostali zaproszeni do Krakowa od 12 do 15 października. W programie Zlotu znalazły się takie atrakcje jak korowód z pochodniami, miejska gra terenowa,  lekcja śpiewania pieśni kościuszkowskich z Biblioteką Polskiej Piosenki czy spektakl teatralny. Uczniowie będą mieli też czas na zwiedzanie miasta. 

            Tadeusz Kościuszko to postać, która ciągle inspiruje, a historia i dokonania jednego z największych polskich bohaterów narodowych powinny żyć w naszej pamięci. Dlatego dla szkół, które przyjadą do Krakowa,  przygotowaliśmy dwa konkursy - filmowy i plastyczny, w których mają szansę wykazać się kreatywnością. Liczymy na ciekawe efekty, bo jak wiadomo młodzież potrafi być bardzo pomysłowa – mówi Leszek Cierpiałowski, dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki.

            W konkursie filmowym „Kościuszko mniej znany” będą oceniane fabuły, trwające od 3 do 5 minut, podejmujące jeden z trzech tematów - przedstawienie wydarzeń  historycznych z udziałem Tadeusza Kościuszki, fabularna historia miejsc związanych z Kościuszką lub przedstawienie spuścizny Tadeusza Kościuszki, która oddziałuje współcześnie. 

            - Młodzież w mig podchwyciła pomysł sfabularyzowania spuścizny naszego wielkiego patrona - mówi Andrzej Wojaczek, szef Młodzieżowego Teatru. - Efektem wytężonej pracy jest pięciominutowy film, który w zaskakujący sposób podchodzi do tematu. Będzie sporo śmiechu i wzruszeń, którym towarzyszy refleksja, że, cytując klasyka, "tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono".

            "Zejście" pojawi się na portalu You Tube w najbliższy wtorek. Pozostańcie czujni!

        • "Bo ja lubię czytać książki i już...."
          • "Bo ja lubię czytać książki i już...."

          • „Bo ja lubię czytać książki i już…”

            Nasza placówka została zaproszona do współpracy przez Szkołę Podstawową im. Ziemi Śląskiejw Piecach, aby wspólnie realizować program „POCZYTAJMY” Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

            20 września uczniowie klasy IV b udali się na wycieczkę do biblioteki szkolnej. Pani Aleksandra Wengierska opowiedziała o pracy w bibliotece, a czwartoklasiści mogli obejrzeć książki zgromadzone na półkach. Zachęciła też młodych czytelników do regularnego odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek. Pani bibliotekarka zwróciła  uwagę, aby książki szanować. Następnie wspólnie udaliśmy się do biblioteki publicznej. Dzieci dowiedziały się, że mogą zostać czytelnikami również i w tej bibliotece. Pani Helena Białek pokazała działy biblioteczne i wytłumaczyła, jak należy korzystać ze zgromadzonego księgozbioru. Dużym zaskoczeniem dla uczniów było to, że w bibliotece oprócz książek są zabawki i prace plastyczne wykonane przez dzieci. Miłym akcentem były pojawiające się w różnych miejscach sowy – symbol biblioteki. Uczniowie otrzymali zakładki do książek i podziękowali Paniom za ciekawą lekcję.

            Na pamiątkę pierwszego spotkania bibliotecznego uczniowie otrzymali wykonane przez gimnazjalistów  klubu czytelniczego „Sowa - mądra głowa” zakładki z wizerunkiem sowy i napisem: „Bo ja lubię czytać książki i już…”  Wycieczka czwartoklasistów się udała.

            W październiku gimnazjaliści odwiedzą nas, aby promować czytelnictwo wśród dzieci. Wkrótce odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Kołbą, pisarzem dla dzieci. Kolejna niespodzianka to wyjazd do teatru na spektakl i spotkanie z Michałem Rusinkiem – sekretarzem Wisławy Szymborskiej.

            Koordynator projektu,
            Beata Małek

        • Europejski dzień bez ofiar śmiertelnych na drogach - 21 wrzesień!
          • Europejski dzień bez ofiar śmiertelnych na drogach - 21 wrzesień!

          • Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach to druga edycja akcji prowadzonej we wszystkich europejskich krajach pod nazwą EDWARD - European Day Without A Road Death.

            Podjęte działania w Szkole Podstawowej w Gaszowicach:

            - spotkanie klas pierwszych z POLICJANTEM,

            - wyjście klas czwartych do centrum Gaszowic - bezpieczne przejście przez jezdnię,

            - wykonanie plakatów "Koniecznie bezpiecznie" przez klasy IV - VI

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach
      • +48 32 430 55 80
      • ul. Rydułtowska 8 44-293 Gaszowice Poland
    • Logowanie