• Szkoła pełna talentów

•   Talent to dar, który możemy rozwinąć lub zaprzepaścić. To także sposób wyrażania siebie czyniący nasze życie czymś absolutnie wyjątkowym. By móc rozwijać talenty, musimy jednak trafić na odpowiednich ludzi, którzy pokierują naszymi umiejętnościami we właściwy sposób. Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach od początku swojego istnienia stawiała na rozwój młodzieży. Liczne puchary, dyplomy, a nawet grafiki eksponowane na szkolnych korytarzach czy w gablotach, zdają się potwierdzać tę tezę.

Bogata tradycja szkoły i jej wielopokoleniowy charakter uświadamiają nam, iż była i nadal jest kuźnią talentów sportowych, literackich, muzycznych czy plastycznych. Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć naszych uczniów, ale na użytek niniejszego artykułu postaram się przywołać te minione, jak i aktualne sukcesy.

Myśląc o talentach uczniów nie można pomijać ich osiągnięć sportowych. To one sprawiają, że młodzi ludzie gotowi są do wielu poświęceń. Sport, jako forma rywalizacji i sposób na szkolną monotonię, jest dla nich czymś ważnym. Wszak rozwijając ciało, kształtujemy także charakter.

Jednym z ważniejszych sukcesów sportowych szkoły odnotowanych w archiwach są osiągnięcia piłkarzy ręcznych i lekkoatletów na szczeblu wojewódzkim w latach 1976/77.
          Fakt ten stanowi złotą kartę historii placówki i może być motywacją dla młodych pokoleń.

Gaszowicka szkoła może poszczycić się wieloma wybitnymi sportowcami. Zaliczyć możemy do nich Mirosława Korbla osiągającego sukcesy w żużlu, czy Marka Newe będącego piłkarzem Górnika Pszów. Trzeba przywołać też postać Adama Gawliczka, byłego najlepszego sportowca szkoły i zawodnikaDynamo Chorzów. Pan Adam brał udział w mistrzostwach świata w Finlandii, zdobywając z drużyną VIII miejsce w sztafecie juniorów 4x10 km.

Także dziś odnosimy sukcesy sportowe w łyżwiarstwie, piłce nożnej i wielu innych dyscyplinach, a nasi uczniowie chętnie biorą udział w zawodach i rozgrywkach międzyszkolnych.

Szkoła to nie tylko sport, ale także twórczość literacka i teatralna. Koła zainteresowań działające w naszej placówce z pewnością mogą poszczycić się drobnymi sukcesami również i na tym polu.

Do niewątpliwie ważnych osiągnięć o wymiarze ogólnopolskim można zaliczyć udział byłych już uczennic ( Natalii Pypeć i Pauliny Czernik) w VI Ogólnopolskim Konkursie Literackim „I ty możesz zostać baśniopisarzem”. Nie można zapomnieć także o działalności Koła Teatralnego kierowanego przez pana Andrzeja Wojaczka, które w minionym roku podjęło się wystawienia sztuki własnego autorstwa pt. „Kiedy my żyjemy”, będącej nawiązaniem do patriotycznych zrywów Polaków.

Nasza szkoła to nie tylko miejsce wyrażania twórczych myśli przelewanych na papier czy odzwierciedlanych w teatralnych gestach, ale także pierwsza scena dla wokalistów. Warto przy tej okazji przypomnieć postać Mateusza Piecowskiego, uczestnika muzycznego programu Bitwa na głosy, którym również możemy się poszczycić.

Obok spektakularnych sukcesów absolwentów, istnieją przecież te nieco mniejsze, ale jakże ważne wydarzenia artystyczne. Zaliczyć można do nich chociażby zdobycie przez uczennice Annę Chowaniec ( absolwentka) oraz Paulinę Łukoszek Wyróżnień Pierwszego Stopnia na Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym w Czerwionce – Leszczynach. Nie byłoby ich, gdyby nie działalność Koła Wokalnego, kierowanego przez panią Karinę Marcol.

Również działalność Koła Plastycznego i Koła Tanecznego przynosi nam wiele radości, gdy podziwiamy efekty pracy naszych uczniów. Na szczególną uwagę zasługuje tu praca pani Ewy Bizoń opracowującej choreografię dla młodych tancerek, których występy uświetniają szkolne akademie.

Zarysowany obraz talentów naszej młodzieży, to jedynie drobny wycinek tego, z czym my nauczyciele stykamy się każdego dnia. Wspierając uczniów w rozwijaniu ich bezcennych darów losu, cieszymy się z ich sukcesów. Jednocześnie jesteśmy dumni, że możemy być dla nich przewodnikami wskazującymi im właściwą drogę. Drogę, którą krocząc mogą spełniać swoje marzenia.

Piotr Skupień
          nauczyciel języka polskiego SP Gaszowice