• Szkoła wielu pokoleń

        •  Przechodząc szkolnym korytarzem często mimochodem zdarza mi się spoglądać na zawieszone tam klasowe zdjęcia. Uśmiechnięte, czy też zamyślone twarze dyrektorów, uczniów i nauczycieli, potwierdzają prawdę na temat wielopokoleniowej tradycji tego miejsca. Ich obecność uświadamia nam także, jak nieubłagany bywa czas. Jego upływ nie zaciera jednak szkolnych wspomnień, które trwają na przekór poszarzałym fotografiom.
           Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach to swoista księga, w której zapisały się całe pokolenia ludzi zaangażowanych w życie lokalnej społeczności. To właśnie absolwenci naszej szkoły, pod kierunkiem wspaniałych pedagogów, angażowali się w działalność służącą dobru wspólnemu. Ta praca trwa także dziś, będąc naturalną kontynuacją misji szkoły.
           Na przestrzeni lat forma i zakres działalności szkoły koncentrował się na aktywizacji uczniów.Jednym z przykładów takich działań, było powołanie do życia przy szkole w Gaszowicach Samorządu Uczniowskiego. Początki tej formy aktywności uczniów datuje się na lata 70- te, choć jak podają szkolne kroniki, już wcześniej istniały podobne struktury pracy młodzieży. Nie miały jednak one tak wielkiego znaczenia i były raczej inicjatywą o charakterze klasowym. Opiekunką pierwszego Samorządu Uczniowskiego, jako samodzielnego organu była pani Eugienia Blazel, później rolę tę przejęli opiekunowie: Henryk Fabisz, Teresa Dworaczek, Anna Macoch czy wreszcie pani Danuta Paszylka.
           
          Praca Samorządu Uczniowskiego, nie różniła się zbytnio od tej, jaką pełni on dziś, jednak inicjatywy, które podejmował na przestrzeni lat warto przypomnieć. To właśnie Samorząd Uczniowski zainicjował obchodzenie Święta Szkoły, którego data przypada na rocznicę bitwy pod Racławicami. Powołał też do życia Sekcję Kroniki Szkolnej, a nade wszystko od początku swojego istnienia wspierał działania kulturalne i akcje społeczne szkoły. Można do nich zaliczyć organizację szkolnych imprez, konkursów poetyckich wyborów na Najmilszego Ucznia, czy Mistrza Humoru. Wiele z tych działań jest kontynuowanych także dzisiaj, przy ogromnym wkładzie pracy uczniów i nauczycieli.
           
          Wspomniana już niegdyś, w poprzednich artykułach, działalność harcerska przy szkole w Gaszowicach, to także przykład pracy na rzecz dobra lokalnej społeczności. Drużyna harcerska mająca swoją siedzibę w naszej placówce była częstym organizatorem wypoczynku dzieci i młodzieży. Organizowane przez nią obozy harcerskie odbywały się w Istebnej, Radkowie i w Rudach, dając dzieciom szansę poznawania piękna przyrody oraz ucząc je umiejętności pracy zespołowej. Idea harcerskiego życia, znalazła kontynuację w organizowanych także dziś obozach w Wapienicy, gdzie nasi uczniowie mają możliwość przeżywania aktywnego wypoczynku.
           
          W przededniu jubileuszu Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach wielu z nas zadaje sobie pytanie, jaką rolę odgrywa nasza placówka w obszarze społecznym. Spoglądając na zdjęcia absolwentów, można odnieść wrażenie, że ważną. To z niej wychodzą w świat ludzie, którzy są ambasadorami wartości rodzinnych i patriotycznych. To właśnie tutaj zawiązują się pierwsze przyjaźnie, które często trwają wiele lat. 
           Jest ona nauczycielką życia, a nade wszystko przestrzenią, w której pozostawiamy swój ślad nie tylko ten utrwalony na kliszy fotograficznej klasowego zdjęcia. Warto o tym pamiętać, bo przecież to w niej szlifujemy charakter i rozwijamy umiejętności przydatne w relacjach z innymi ludźmi.

           

          Piotr Skupień
          nauczyciel języka polskiego SP Gaszowice

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach
      • +48 32 430 55 80
      • ul. Rydułtowska 8 44-293 Gaszowice Poland
    • Logowanie