• Szkoła zakorzeniona w tradycji

•  Świadomość tożsamości narodowej niejako wymusza na placówkach oświatowych konieczność posiadania symboli mających swoją wymowę patriotyczną. Ich obecność ma nie tylko przypominać o polskości, ale przede wszystkim wyzwalać w młodych pokoleniach poczucie dumy narodowej.
          Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach nie jest wolna od tej idei, a obecność godła i flagi zyskuje tu szczególne znaczenie. W przededniu Święta Szkoły nie sposób pominąć jeszcze jednego ważnego symbolu, będącego częścią systemu edukacji. Myślę tu o sztandarze szkoły, który jest przecież nieodzownym elementem uczniowskiej społeczności. Traktowany z należytym szacunkiem, wymaga tak zwanego ceremoniału oraz szczególnej oprawy. Stąd kolejne pokolenia uczniów przekazują go sobie w formie pocztu sztandarowego, w którym już sam udział jest swoistym wyróżnieniem. Ten widomy znak tożsamości ma jednak swoją piękną tradycję, którą trzeba przypomnieć.
          Historia naszego szkolnego sztandaru liczy sobie już 25 lat. Powodem podjęcia decyzji ubiegania się o jego nadanie była 200 setna rocznica działalności szkolnictwa na terenie gminy Gaszowice. Ówczesna Rada Pedagogiczna pod przewodnictwem pana dyrektora Jerzego Sierka wystosowała wówczas specjalne pismo do Kuratorium Oświaty
          w Katowicach celem otrzymania zgody na nadanie szkole sztandaru. Jego fundatorami była Rada Rodziców, która bardzo mocno zaangażowała się w realizację tego przedsięwzięcia. Należy nadmienić, iż samo zabieganie
          o sztandar nie było jedynie formą wzbogacenia szkoły o symbol. Proces ten był poprzedzony przybliżeniem uczniom ważnych rocznic, związanych z działalnością szkoły oraz samej osoby patrona szkoły Tadeusza Kościuszki. Równolegle trwały także prace nad poszerzeniem ceremoniału szkolnego. Pozytywna decyzja o nadaniu szkole prawa posiadania sztandaru zapadła bardzo szybko, wchodząc w życie z dniem 17 maja 1990 r. Od tej chwili szkoła zyskała ważny znak swojej kulturowej tożsamości, który na dobre wpisał się w obraz jej działalności. Wyjątkowa oprawa uroczystości, towarzyszącej przekazaniu przez Komitet Rodzicielski sztandaru, podkreśliła rangę tego wydarzenia. Poprzedziła ją uroczysta msza święta, po której członkowie społeczności szkolnej i zaproszeni goście udali się do Ośrodka Kultury i Sportu, gdzie nastąpiło przekazanie sztandaru. Kolejnym ważnym akcentem tego wydarzenia, było tak zwane ślubowanie uczniów na sztandar. Od tej pory stał się on nieodzownym elementem ubogacającym naszą placówkę.
          Co warte podkreślenia znalazł także swoje godne miejsce w Izbie Historii i Tradycji Szkoły, gdzie umieszczono go
          w centralnym miejscu.

Sztandar naszej szkoły w swojej wymowie graficznej nawiązuje do ważnych rocznic. Stąd widniejące na nim daty, mają przypominać o kluczowych wydarzeniach z historii placówki. Rok 1790 przywołuje wspomnienie o początkach szkolnictwa na terenie gminy Gaszowice. Z kolei rok 1925 przypomina o nadaniu szkole imienia Tadeusza Kościuszki. Nie zabrakło na sztandarze także roku 1945. Data ta odwołuje się do trudnego okresu odradzania się szkolnictwa po wojnie. Symboliczny w swej wymowie jest także rok1990. To 200 setna rocznica działalności szkoły

i równocześnie zapoczątkowanie nowego rozdziału placówki. Centralna część sztandaru eksponuje z kolei wizerunek patrona szkoły w osobie Tadeusza Kościuszki. Wszystkie te elementy składając się na całość mają swój niepowtarzalny wymiar.
          Czym dzisiaj dla szkolnej społeczności jest sztandar? Przede wszystkim pięknym symbolem bogatej historii szkoły. Ważną częścią jej wielopokoleniowej tradycji, a nade wszystko nieodzowną częścią symboliki placówki, której przyświeca idea wiary w młode pokolenia.

Piotr Skupień
          nauczyciel języka polskiego