Nasi uczniowie i ich wychowawcy w obiektywie
- 2
Młodzieżowy Festiwal Muzyczny
Laureaci Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego odebrali dyplomy. Gratulujemy Zespołowi wokalnemu Takt, Apolonii Lewandowskiej, Hannie Łukoszek, Magdalenie Łączka i Wojciechowi Stachoniowi
2
Wycieczka VIIIa
Uczniowie klasy 8a wędrowali szlakami Beskidu Śląskiego, następnie wjechali kolejką linową na Szyndzielnię. W Bielsku Białej szukali rzeźb postaci bajkowych, a poszukiwania zostały uwieńczone zdjęciem z Reksiem.
Informacja dla rodziców przyszłorocznych pierwszaków
Serdecznie zapraszamy rodziców przyszłorocznych pierwszoklasistów na zebranie, które odbędzie się 19 czerwca 2023r o godzinie 16.30 w sali gimnastycznej naszej szkoły.
Pierwszaki w lesie
Kontakt z naturą miał na celu budowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, rozbudzanie zainteresowań pięknem i bogactwem środowiska przyrodniczego, doskonalenie umiejętności dostrzegania i podziwiania piękna urokliwych zakątków naszej wsi i okolicy, nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, rozumienie potrzeby ochrony przyrody. Dopełnieniem przygody był piknik, podczas którego dzieci podjadając smakołyki miło spędzili czas.
8
800-lecie Gaszowic
Nasz udział w obchodach święta Gaszowic
1
Ib na Dzień Mamy
We wtorek 30 maja w klasie 1b odbyły się uroczystości z okazji Dnia Matki. Na zaproszenie dzieci przybyli do szkoły niezwykli goście – Mamusie, które eleganckie i dumne z radością czekały na ten dzień. Odświętnie ubrane dzieci wyrażały miłość i wdzięczność swoim drogim Mamusiom poprzez występy artystyczne. Dopełnieniem występów były piosenki, tańce i wiersze wraz z życzeniami wykonane przez uczniów klas 1b. Po wspaniałych występach Mamy otrzymały upominki z okazji ich święta, a po części oficjalnej czekał na nas słodki poczęstunek przy pięknie zastawionym stole.
Dzień Matki w klasie Ia
Uczniowie klasy Ia gościli swoje mamy w szkole. Swoją wdzięczność przedstawili w wierszykach, piosenkach oraz laurkach. Przygotowali portrety swoich mam i zagadki. Było miło, radośnie i bardzo sympatycznie. Był także słodki poczęstunek i miłe rozmowy pt: "Najlepsze u mamy jest to, że ją mamy".
Opowieści Gaszowickie II
Książka „Opowieści Gaszowickie II” jest kontynuacją jej pierwszej części. Powstała z okazji 800 - lecia wsi Gaszowice oraz 50 – lecia istnienia gminy Gaszowice. Publikacja jest hołdem złożonym mieszkańcom wsi i gminy, którzy tworzyli jej historię w minionych wiekach. Opisano losy organizacji społecznych oraz wielu instytucji ważnych dla społeczności lokalnej. W szczególny sposób upamiętniono wybitnych mieszkańców gminy. Byli nimi: ksiądz Bernard Bogedain, Juliusz Roger, Henryk Mikołaj Górecki, Friedrich Ploschke, Władysław Dworaczek, Franciszek Wieczorek, Karol Łukoszek i wielu innych: kapłanów, sołtysów, nauczycieli, harcerzy, strażaków, kronikarzy, działaczy kultury, lekarzy, przedsiębiorców, milicjantów i policjantów, sportowców, hodowców gołębi pocztowych, pszczelarzy oraz sióstr Salwatorianek. Kilka rozdziałów książki poświęconych jest społecznemu życiu wsi i gminy: opisują one lokalną kuchnię, weselne obrzędy, dożynki, dziecięce zabawy oraz patriotyczne świętowanie. Książka nie powstałaby bez wsparcia wójta gminy Gaszowice - Pawła Bugdola, przewodniczącego Rady Gminy Gaszowice - Krzysztofa Lorka, przewodniczącego Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach - Marka Płatka, dyrektorki Biblioteki Gminnej w Gaszowicach – Ewy Kowol, dyrektorów szkół a zwłaszcza Wiesława Macocha dzięki któremu autor pozyskał cenne źródła historyczne. Pięknie wydana książka zawiera około 200 zdjęć. Jej recenzentem jest dr Jan Krajczok.
Książka jest dostępna na stronie naszej szkoły. Zakładka po lewej stronie.
Dzień Matki w IIIa
Uczniowie zaprosili swoje kochane mamy, a następnie wyrazili swoje emocje poprzez krótkie przedstawienie teatralne. Po części artystycznej, zasiedliśmy do wspólnej uczty. Dziękujemy mamom za cudowne chwile.
Wycieczka do Krasiejowa
- 2
Pozdrowienia z Zielonej Szkoły
Klasa 3b z wychowawczynią i Panią Dorotą ślą słoneczne, przesiąknie morską bryzą pozdrowienia z pięknego Darłówka. Czas nam biegnie bardzo szybko. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc - Darłowo z zamkiem i kościołem z XIII wieku. Planujemy wyjazd do ZOO w Dolinie Charlotty i Kołobrzegu. Wesoło spędzamy czas na plaży i ośrodku. Jeszcze wiele atrakcji przed nami. Pozdrawiamy wszystkich uczniów, nauczycieli i dyrekcję.
7
Już po...
W dniach 23, 24 i 25 maja w naszej szkole odbyły się egzaminy ósmoklasistów. Ogłoszenie wyników nastąpi 3 lipca od godziny 10.00. Uczniowie otrzymają odpowiednie loginy i hasła, które umożliwią pobranie wyników.
6 lipca będą wydawane w szkole zaświadczenia i informacje o szczegółowych wynikach egzaminów.
Dziękuję członkom zespołów nadzorujących przebieg egzaminów w salach za wzorowe wypełnienie obowiązków. Dziękuje uczniom za właściwą postawę. Wierzymy, że otrzymacie wspaniałe wyniki.
Dyrektor szkoły.
Nagrody i wyróżnienia dla śpiewejących
- 2
"Podróż Hobbita - projekt edukacyjny"
Uczniowie klasy 6b wzięli udział w interdyscyplinarnym projekcie edukacyjnym „Podróż hobbita”, którego efektem były wykonane przez szóstoklasistów lapbooki.
Głównym celem projektu było zaciekawienie młodych ludzi treścią książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena. Okazało się, że wielu uczniów doskonale zna treść lektury i chętnie wypowiada się na temat wydarzeń, trasy podróży głównego bohatera i jego postępowania. Niezwykłe przygody Bilba Bagginsa i fantastyczny świat wzbudziły szczególne zainteresowanie podczas jednej z lekcji języka polskiego, kiedy uczniowie - pracując w grupach zadaniowych - rozwiązywali rebusy, krzyżówki, zagadki, zaszyfrowaną wiadomość, uzupełniali tekst z lukami i układali plan wydarzeń. Materiały, które otrzymywali również na kolejnych lekcjach, posłużyły jako informacje do umieszczenia w lapbooku. Podczas następnej lekcji języka polskiego uczniowie zostali zapoznani z praktycznymi informacjami na temat tego, jak wykonać lapbook. Mieli również okazję obejrzeć gotowe prace innych uczniów. Otrzymali instrukcję, co powinni umieścić w lapbooku oraz z których źródeł mogą korzystać i w jaki sposób selekcjonować zgromadzone informacje. Dowiedzieli się też, jakie stosować przykładowe materiały podczas wykonywania prac na lekcjach plastyki.
Podsumowaniem projektu była prezentacja przez uczniów lapbooków wykonanych w poszczególnych grupach. Młodzież przedstawiła, co zawiera ich praca, jakie informacje i materiały w niej umieścili, opowiedzieli też o współpracy w zespole oraz napotkanych trudnościach. Większość osób stwierdziła, że tego typu praca pozwala im wykazać się samodzielnością i kreatywnością. Nowością dla uczniów była możliwość oceny pracy innych zespołów oraz samoocena
Lapbooki znajdują się obecnie w galerii „POD BUDĄ”.
Co wiemy o harcerzach
Podczas jednej z lekcji języka polskiego uczniowie klasy 6b wysłuchali nagrania „Hymnu harcerskiego” i poznali zasady, jakimi powinien kierować się harcerz. Wyjaśniliśmy zwrot: „Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy”.
Okazało się, że w klasie są również harcerki, które opowiedziały rówieśnikom o ślubowaniu i spotkaniach drużyny.
Pani Sylwia Mazurek - która od lat związana jest z ZHP – została poproszona o zapoznanie młodzieży z historią i tradycjami harcerzy. Uczniowie mieli okazję obejrzeć, jak wygląda mundur harcerski, jaka jest symbolika krzyża i lilijki. Poznali również harcerskie hasło: „Czuwaj”. Młodzież odwiedziła szkolną harcówkę i obejrzała eksponaty, które się tam znajdują. Duże zainteresowanie wzbudziły opowieści o obozach harcerskich w Wapienicy i niezwykłych przygodach.
Gotowi do świętowania
50 lat gminy Gaszowice i 800 lat wsi Gaszowice
Gramy i lektury utrwalamy - projekt edukacyjny
Pod takim hasłem uczniowie klasy siódmej przystąpili do interdyscyplinarnego projektu edukacyjnego, którego celem było przypomnienie treści dłuższych lektur obowiązkowych omawianych w pierwszym semestrze.
Młodzież samodzielnie utworzyła zespoły i każda grupa wylosowała jeden tytuł lektury ( „Dziady cz. II”, „Mały Książę”, „Opowieść wigilijna”, „Kamienie na szaniec”). Następnie podczas lekcji języka polskiego omówione zostały kolejne etapy prac, a uczniowie zadawali pytania na temat opracowania i zasad gier planszowych, które później wykonywali podczas lekcji plastyki. Efekty prac zespołów zostały zaprezentowane podczas lekcji języka polskiego. Uczniowie przedstawiali zasady gry i opowiadali o wspólnej pracy. Jak się okazało, nie zawsze było to łatwe, ale spodobał im się taki sposób utrwalania wiedzy. Oczywiście nie mogło zabraknąć wykorzystania wiadomości w praktyce, czyli wspólnej gry uczniów i nauczyciela.
Wkrótce utrwalimy kolejne poznane lektury („Syzyfowe prace”, „Zemstę” i „Latarnika”).
1
Zawody sportowe
Archiwum Aktualności