Platforma zdalnego nauczania
Rybnicka paczka ...!
"Tadeusz Kościuszko bez tajemnic"
Publikacja „Tadeusz Kościuszko bez tajemnic” stanowi połączenie tradycyjnego opisu postaci Tadeusza Kościuszki z zeszytem ćwiczeń. Uczeń rozpoczyna pracę od wycięcia 120 obrazków związanych z patronem szkoły. Następnie wkleja je we wskazane miejsca. Po przeczytaniu tekstu, będącego rodzajem narracji autora połączonej z tekstami źródłowymi zaczerpniętymi z literatury, pozostaje sprawdzić stan swojej wiedzy. Można zweryfikować ją poprzez wypełnienie krzyżówki i rozwiązanie kilku zadań. Dodatkowo proponuje się uczniom zabawę w składanie puzzli. Postać Tadeusza Kościuszki musi budzić szereg refleksji. Uczeń dzieli się nimi, pisząc list do wielkiego Polaka. Życzę miłej lektury i pracy w oparciu o zadania zawarte w niniejszej publikacji. Dziękuję za współpracę nauczycielom: Agnieszce Ploch, Agacie Toman, Justynie Maćczak i Piotrowi Skupieniowi. Dziękuję Apolonii Lewandowskiej oraz Annie Bywalec za piękne rysunki.
Szczególne podziękowania kieruję na ręce: Pawła Bugdola – wójta gminy Gaszowice, Krzysztofa Lorka – przewodniczącego Rady Gminy Gaszowice, Zbigniewa Goworowskiego – dyrektora GZOPO oraz zarządu Rady Rodziców naszej szkoły.
Książkę dedykuję Danucie Skalskiej – kresowiaczce ora prof. dr. hab. Stanisławowi Sławomirowi Nicieji, dzięki którym poznałem i pokochałem Kresy.Norbert Niestolik – dyrektor szkoły
Potrzebne dary!!!
Zapisy do klasy I
Ważna data około 1784r.
ROK POWSTANIA SZKOŁY W GASZOWICACH – OKOŁO 1784
W oparciu o niemiecką kronikę szkoły w Gaszowicach obejmującej lata 1790-1920 a następnie kronikę polską za lata 1922-`1977, ustalono datę powstania tej placówki oświatowej na rok 1790. Po otrzymaniu pracy Franciszka Wieczorka „Szkice z dziejów wsi Gaszowice i życia jej mieszkańców do końca XIX w” nasza wiedza na ten temat nabrała innego wymiaru. Na stronie 21 czytamy: „F.A. Zimmermann wspomina że w Gaszowicach istnieje szkoła”. Dzieło Zimmermanna nosi tytuł „Bayträge zur Beschreibung von Schlesien Bd.3” i zostało wydane w roku 1784. Przesuwa to datę powstania szkoły co najmniej o sześć lat. W roku 1717 w Prusach wydano nakaz uczęszczania wszystkich dzieci do szkół podstawowych. 17 maja 1763 roku wydano edykt a 8 czerwca 1764 roku zarządzenie zmuszające wszystkich nauczycieli nie potrafiących mówić po niemieckim do nauczenia się tego języka. Groźbą było odebranie prawa wykonywania zawodu. W roku 1783 wprowadzono obowiązek szkolny. Praca Friedricha Alberta Zimmermanna (1745-1815) zawiera następujące części: Oppeln (Opole) - księstwo, powiat; Krappitz (Krapkowice); Neustadt (Prudnik) - powiat, miasto; Zülz (Biała); Oberglogau (Głogówek); Ratibor (Racibórz); Rauden (Rudy) - klasztor; Riebnick (Rybnik); Sorau (Żory), Leobschütz (Głubczyce) - powiat; Bauerwitz (Baborów); Katscher (Kietrz); Hultschin (Hulczyn, Hluczyn, Hlucín); Neisse (Nysa) - księstwo; Grottkau (Grodków) - księstwo; Patschkau (Paczków); Ziegenhals (Głuchołazy); Ottmachau (Otmuchów); Wansen (Wiązów). Miedzioryt - strój ludowy z Nysy. Proweniencja: Steinwehr, Wolf Balthasar Adolph (1704-1771) Proweniencja: Biblioteka Państwowa i Uniwersytecka (Wrocław). Została wydana w Brieg (Brzeg) przez Johanna Ernsta Trampa.
Zakończenie projektu
Zakończyliśmy projekt “Spotkanie z górnictwem”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP “Przekraczamy Granice”. W ramach projektu grupa uczniów z naszej szkoły oraz ze szkoły w Ostrawie Dubina brały udział w różnego rodzaju działaniach. Zwiedziliśmy Landek Park w Ostrawie, Muzeum w Rybniku, zabytkową kopalnię Ignacy, braliśmy udział w grze terenowej oraz w Biesiadzie górniczej. Podczas każdego działania uczestnicy otrzymali gadżety z odpowiednim logo: teczki, długopisy, kubki, smycze, plecaki. Ostatnim działaniem było wydanie Biuletynu informacyjnego, w którym opisane zostały nasze spotkania wraz ze zdjęciami. Biuletyny otrzymali wszyscy uczestnicy, instytucje oraz osoby związane z realizacją projektu.
Pomaganie jest fajne
Z racji tego, że pomaganie jest fajne otrzymaliśmy dużo prac konkursowych. Wybór jak zawsze (przy wybieranu laureatów) był bardzo trudny. Po wielu "godzinach" narady postaliliśmy, że:
I miejsce otrzymuje praca Maksymialina Pytlika
II miejsce dla Maksymiliana Trosińskiego
III miejsce dla Dominika Troszka
Wyróżnienie otrzymują uczennice: Julia i Natalia Grzenik
Gratulujemy!!!
Koordynator SKW
Turniej wiedzy pożarniczej
OSP Gaszowice zaprasza wszystkich uczniów do udziału w Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Test odbędzie się w dniu 28.02.2022 na lekcji 4-tej w dwóch grupach wiekowych dla klas I-VI i Klas VII -VIII. Zakres pytań obejmuje wiedzę z pierwszej pomocy przedmedycznej, wyposażenie wozu bojowego, historii straży pożarnej oraz nazwiska prezesów i komendantów OSP na szczeblach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich.
Przykładowe pytania znajdują się na stronie:
TEST OTWP - Młodzież Zapobiega Pożarom - Szkoła Podstawowa (straz.swiebodzin.pl)
OTWP 1 - otwp - TEST 4free.pl bezpłatne za darmo komponent na stronę www dla Webmastera
Test przygotowawczy na OTWP - Przetestuj swoją wiedzę - Quizy, testy online (testwiedzy.pl)
Dzień Bezpiecznego Internetu
DBI - Klasa 7B
Siłownia pod chmurką
Kolejne urządzenie do szkolnej "Siłowni pod chmurką"
Ogólnopolski konkurs ekologiczno-przyrodniczy
Zapraszamy zainteresowanych do udziału w konkursie!
Odbędzie się w naszej szkole w Dniu Ziemi 22.04.2022 r.
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów:- klas II-III - poziom 1
- klas IV-VI - poziom 2
- klas VII-VIII- poziom 3
Na zwycięzców czekają nagrody !
Konkurs ma formę testu składającego się z 26 pytań. Do każdego pytania podane są cztery warianty odpowiedzi, z których co najmniej jeden jest prawidłowy.
Szczegóły konkursu i archiwalne testy na stronie www.edi.edu.pl/ekologia. Zapisy u p. Marii Chowaniec do 7 marca 2022r. wraz z wpłatą 5 zł.
Metoda badawcza w klasach V
Mikroskop otwiera oczy, żeby niczego nie przeoczyć
Na ostatniej lekcji biologii, przed zdalnym nauczaniem, postanowiliśmy wypróbować nasze szkolne mikroskopy.
Ustawiliśmy na ławkach mikroskopy optyczne, cyfrowe i stereoskopowe. Do obserwacji używaliśmy preparatów gotowych oraz własnoręcznie wykonanych.
Zrobiliśmy kilka ciekawych zdjęć i chcemy się nimi z Wami podzielić.
Mamy nadzieję, że zaciekawiliśmy Was mikrobiologią.4
"Niech żyje bal..."
- 10
Klasy IIa i IIb
Kochani Dziadkowie !
My wasi wnukowie dbamy o Was i bardzo Was kochamy, dlatego przygotowaliśmy krótkie występy z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Klasa IIa
Dzień Bałwana
W klasach młodszych obchodziliśmy Dzień Bałwana. Aura niestety nie sprzyjała, aby ulepić bałwana ze śniegu, jednakże postanowiliśmy uczcić ten dzień wykonując kreatywne prace plastyczne. A oto krótka fotorelacja.
Nowa galeria Dzień Bałwana została dodana do albumu fotograficznego
1
Druki szkolne
Uwaga konkurs!!!
Archiwum Aktualności