Sala nr 14 godzina 9.00. Zapraszamy
Kangur matematyczny
Zapraszamy do lektury
W menu po lewej stronie w zakładce "Tadeusz Kościuszko bez tajemnic", można pobrać lub zapoznać się z tą publikacją . Serdecznie zapraszamy!!!
8 marca
Samorząd Uczniowski
z okazji Dnia Kobiet
zaprasza do wspólnej zabawy
"Dzień Sukienki dla Panienki"
Kobieta to dama, a wszystkie damy chodzą w sukienkach - a przynajmniej powinny!
Przyjdź i Ty!
W odlotowej sukience, eleganckiej kreacji - bez krępacji!
A więc, Panienki - 8 marca wskakujcie w sukienki!
Niech z Was każda zaszaleje,
a chłopcom z wrażenia oko zbieleje!
Rekolekcje w naszej szkole
W tym roku Rekolekcje Wielkopostne odbędą się w kościele parafialnym w Gaszowicachw dniach 9,10,11. 03.2022.
Godziny rozpoczęcia rekolekcji:
9 i 10. 03.2022 8.00 – klasy VII; 9.30 – klasy IV-VI 11.00 – klasy I-III
Zakończenie rekolekcji dnia 11.03.2022
- 8.00 – msza święta dla klas VI-VII
- 9.30 - msza święta dla klas I-V
Uczniowie przychodzą do szkoły 15 minut przed rozpoczęciem rekolekcji a następnie z wychowawcami klas udają się do kościoła. Po powrocie do szkoły idą do domu lub do świetlicy szkolnej. Świetlica pracuje w normalnym wymiarze godzin.
Ważne telefony dotyczące Ukrainy
W związku z akcją pomocy dla uciekinierów z Ukrainy przesyłam namiary na centrum koordynacyjne w gminie Gaszowice ops@gaszowice.pl tel. 324399600 oraz 511058433. Proszę dzwonić we wszelkich sprawach, zwłaszcza o gotowości przyjęcia uchodźców do Państwa domów. Na stronie szkoły znajdują się także informacje o możliwości niesienia pomocy materialnej organizowanej przez OSP Gaszowice oraz Zameczek w Czernicy. Kolejnym sposobem nisienia pomocy jest zbiórka w szkole: artykułów medycznych, artykułów osobistych (środki czystości) oraz artykułów spożywczych o długim terminie ważności. Rzeczy można znosić od jutra 1.03.2022r.
Dziękujemy za okazaną pomoc
Rybnicka paczka ...!
"Tadeusz Kościuszko bez tajemnic"
Publikacja „Tadeusz Kościuszko bez tajemnic” stanowi połączenie tradycyjnego opisu postaci Tadeusza Kościuszki z zeszytem ćwiczeń. Uczeń rozpoczyna pracę od wycięcia 120 obrazków związanych z patronem szkoły. Następnie wkleja je we wskazane miejsca. Po przeczytaniu tekstu, będącego rodzajem narracji autora połączonej z tekstami źródłowymi zaczerpniętymi z literatury, pozostaje sprawdzić stan swojej wiedzy. Można zweryfikować ją poprzez wypełnienie krzyżówki i rozwiązanie kilku zadań. Dodatkowo proponuje się uczniom zabawę w składanie puzzli. Postać Tadeusza Kościuszki musi budzić szereg refleksji. Uczeń dzieli się nimi, pisząc list do wielkiego Polaka. Życzę miłej lektury i pracy w oparciu o zadania zawarte w niniejszej publikacji. Dziękuję za współpracę nauczycielom: Agnieszce Ploch, Agacie Toman, Justynie Maćczak i Piotrowi Skupieniowi. Dziękuję Apolonii Lewandowskiej oraz Annie Bywalec za piękne rysunki.
Szczególne podziękowania kieruję na ręce: Pawła Bugdola – wójta gminy Gaszowice, Krzysztofa Lorka – przewodniczącego Rady Gminy Gaszowice, Zbigniewa Goworowskiego – dyrektora GZOPO oraz zarządu Rady Rodziców naszej szkoły.
Książkę dedykuję Danucie Skalskiej – kresowiaczce ora prof. dr. hab. Stanisławowi Sławomirowi Nicieji, dzięki którym poznałem i pokochałem Kresy.Norbert Niestolik – dyrektor szkoły
Potrzebne dary!!!
Zapisy do klasy I
Ważna data około 1784r.
ROK POWSTANIA SZKOŁY W GASZOWICACH – OKOŁO 1784
W oparciu o niemiecką kronikę szkoły w Gaszowicach obejmującej lata 1790-1920 a następnie kronikę polską za lata 1922-`1977, ustalono datę powstania tej placówki oświatowej na rok 1790. Po otrzymaniu pracy Franciszka Wieczorka „Szkice z dziejów wsi Gaszowice i życia jej mieszkańców do końca XIX w” nasza wiedza na ten temat nabrała innego wymiaru. Na stronie 21 czytamy: „F.A. Zimmermann wspomina że w Gaszowicach istnieje szkoła”. Dzieło Zimmermanna nosi tytuł „Bayträge zur Beschreibung von Schlesien Bd.3” i zostało wydane w roku 1784. Przesuwa to datę powstania szkoły co najmniej o sześć lat. W roku 1717 w Prusach wydano nakaz uczęszczania wszystkich dzieci do szkół podstawowych. 17 maja 1763 roku wydano edykt a 8 czerwca 1764 roku zarządzenie zmuszające wszystkich nauczycieli nie potrafiących mówić po niemieckim do nauczenia się tego języka. Groźbą było odebranie prawa wykonywania zawodu. W roku 1783 wprowadzono obowiązek szkolny. Praca Friedricha Alberta Zimmermanna (1745-1815) zawiera następujące części: Oppeln (Opole) - księstwo, powiat; Krappitz (Krapkowice); Neustadt (Prudnik) - powiat, miasto; Zülz (Biała); Oberglogau (Głogówek); Ratibor (Racibórz); Rauden (Rudy) - klasztor; Riebnick (Rybnik); Sorau (Żory), Leobschütz (Głubczyce) - powiat; Bauerwitz (Baborów); Katscher (Kietrz); Hultschin (Hulczyn, Hluczyn, Hlucín); Neisse (Nysa) - księstwo; Grottkau (Grodków) - księstwo; Patschkau (Paczków); Ziegenhals (Głuchołazy); Ottmachau (Otmuchów); Wansen (Wiązów). Miedzioryt - strój ludowy z Nysy. Proweniencja: Steinwehr, Wolf Balthasar Adolph (1704-1771) Proweniencja: Biblioteka Państwowa i Uniwersytecka (Wrocław). Została wydana w Brieg (Brzeg) przez Johanna Ernsta Trampa.
Zakończenie projektu
Zakończyliśmy projekt “Spotkanie z górnictwem”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP “Przekraczamy Granice”. W ramach projektu grupa uczniów z naszej szkoły oraz ze szkoły w Ostrawie Dubina brały udział w różnego rodzaju działaniach. Zwiedziliśmy Landek Park w Ostrawie, Muzeum w Rybniku, zabytkową kopalnię Ignacy, braliśmy udział w grze terenowej oraz w Biesiadzie górniczej. Podczas każdego działania uczestnicy otrzymali gadżety z odpowiednim logo: teczki, długopisy, kubki, smycze, plecaki. Ostatnim działaniem było wydanie Biuletynu informacyjnego, w którym opisane zostały nasze spotkania wraz ze zdjęciami. Biuletyny otrzymali wszyscy uczestnicy, instytucje oraz osoby związane z realizacją projektu.
Pomaganie jest fajne
Z racji tego, że pomaganie jest fajne otrzymaliśmy dużo prac konkursowych. Wybór jak zawsze (przy wybieranu laureatów) był bardzo trudny. Po wielu "godzinach" narady postaliliśmy, że:
I miejsce otrzymuje praca Maksymialina Pytlika
II miejsce dla Maksymiliana Trosińskiego
III miejsce dla Dominika Troszka
Wyróżnienie otrzymują uczennice: Julia i Natalia Grzenik
Gratulujemy!!!
Koordynator SKW
Turniej wiedzy pożarniczej
OSP Gaszowice zaprasza wszystkich uczniów do udziału w Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Test odbędzie się w dniu 28.02.2022 na lekcji 4-tej w dwóch grupach wiekowych dla klas I-VI i Klas VII -VIII. Zakres pytań obejmuje wiedzę z pierwszej pomocy przedmedycznej, wyposażenie wozu bojowego, historii straży pożarnej oraz nazwiska prezesów i komendantów OSP na szczeblach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich.
Przykładowe pytania znajdują się na stronie:
TEST OTWP - Młodzież Zapobiega Pożarom - Szkoła Podstawowa (straz.swiebodzin.pl)
OTWP 1 - otwp - TEST 4free.pl bezpłatne za darmo komponent na stronę www dla Webmastera
Test przygotowawczy na OTWP - Przetestuj swoją wiedzę - Quizy, testy online (testwiedzy.pl)
Dzień Bezpiecznego Internetu
DBI - Klasa 7B
Siłownia pod chmurką
Kolejne urządzenie do szkolnej "Siłowni pod chmurką"
Ogólnopolski konkurs ekologiczno-przyrodniczy
Zapraszamy zainteresowanych do udziału w konkursie!
Odbędzie się w naszej szkole w Dniu Ziemi 22.04.2022 r.
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów:- klas II-III - poziom 1
- klas IV-VI - poziom 2
- klas VII-VIII- poziom 3
Na zwycięzców czekają nagrody !
Konkurs ma formę testu składającego się z 26 pytań. Do każdego pytania podane są cztery warianty odpowiedzi, z których co najmniej jeden jest prawidłowy.
Szczegóły konkursu i archiwalne testy na stronie www.edi.edu.pl/ekologia. Zapisy u p. Marii Chowaniec do 7 marca 2022r. wraz z wpłatą 5 zł.
Metoda badawcza w klasach V
Mikroskop otwiera oczy, żeby niczego nie przeoczyć
Na ostatniej lekcji biologii, przed zdalnym nauczaniem, postanowiliśmy wypróbować nasze szkolne mikroskopy.
Ustawiliśmy na ławkach mikroskopy optyczne, cyfrowe i stereoskopowe. Do obserwacji używaliśmy preparatów gotowych oraz własnoręcznie wykonanych.
Zrobiliśmy kilka ciekawych zdjęć i chcemy się nimi z Wami podzielić.
Mamy nadzieję, że zaciekawiliśmy Was mikrobiologią.4
"Niech żyje bal..."
- 10
Archiwum Aktualności