Z okazji święta Kartofla oraz Kapusty uczniowie szkoły podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach wzięli czynny udział w celebrowaniu tego dnia. Biorąc fakt, iż gwara śląska jest coraz mniej słyszalna, postanowiliśmy wystawić przedstawienie pt. „ Czerwony Kapturek” w gwarze śląskiej. Oprócz tego klasy 2 a,b recytowały piękne wierszyki i śpiewały piosenki związane z tematyką jesienną. Na koniec czas umilił nam uczeń klasy 5 c, który zagrał na skrzypcach. Występy były bardzo udane. A poniżej, krótka fotorelacja z imprezy.
Platforma zdalnego nauczania
Dzień kartofla i kapusty
Serdecznie witamy uczniów klas pierwszych
Życzymy Wam, aby nauka w naszej szkole wiązała się z radością zdobywania wiedzy i była spełnieniem marzeń. Życzymy sukcesów Waszym wychowawczyniom.
Są nimi Panie: Danuta Witkowska (Ia) oraz Maria Chowaniec (Ib).
Uczniowie klas I złożyli uroczyste ślubowanie oraz wysłuchali wystąpienia swoich starszych kolegów. Dyrektorzy szkoły obdarowali pierwszoklasistów: dyplomami, pamiątkowymi medalami z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki – patrona szkoły, zeszytami IPN-u z okazji święta 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę a także odblaskami ufundowanymi przez PZU. Rodzice przygotowali dla swoich pociech rogi obfitości. Uroczystość zakończono pamiątkowymi zdjęciami klas: IA i IB.
Warzywa i owoce
Dziękujemy wam Strzelczyska!!
Dziękujemy wszystkim osobom, które na terenie Ukrainy, chciały się spotkać z uczestnikami gaszowickiej wycieczki do Lwowa i Strzelczysk. W pierwszej kolejności dziękujemy Pani Dyrektor Alicji Bałuch!!! Dziękujemy za wspaniały poczęstunek w postaci pyszności lokalnej kuchni. Dziękujemy za wspaniałe rozmowy i modlitwy w kościele. Pan Józef Lis zdobył nasze serca !!! Dziękujemy przedstawicielom władzy lokalnej i miejscowych Polaków. Jesteśmy przekonani, że nasze szkoły będą dalej współpracować. W terminie wskazanym przez Panią Dyrektor zapraszamy uczniów ze Strzelczysk do Gaszowic.
Konferencja "Energia tradycji - tożsamość, przestrzeń, artefakty. ..."
Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” w Rybniku była miejscem konferencji skierowanej do nauczycieli realizujących programy edukacji regionalnej w szkołach miasta Rybnika. Odbyła się ona 20 września tego roku. Jej tytuł brzmiał: „Energia tradycji – tożsamość, przestrzeń, artefakty. Dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska a destynacja w edukacji regionalnej”. W czasie konferencji wystąpił dyrektor naszej szkoły z prelekcją na temat: „Turniej dawnych śląskich gier i zabaw – praca metodą projektu”. Temat nawiązywał do projektu oraz imprezy zorganizowanej w naszej szkole. Była ona skierowana do uczniów szkół powiatu rybnickiego. Organizacji konferencji podje li się: miasto Rybnik, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Sztolnia Królowa Luiza.
Ważna informacja!!
Zwracam się z prośbą do mieszkańców Gaszowic i okolicznych miejscowości o kulturalne korzystanie z boiska znajdującego się przy naszej szkole. Obiekt został poddany renowacji. Wykorzystywany jest w czasie zajęć lekcyjnych, lecz także poza nimi.
W ostatnim czasie zaobserwowano liczne szkody spowodowane przez użytkowników pozaszkolnych. Zniszczono bramkę
a także kołami motocykli wykonano rysy na nawierzchni boiska. O fakcie tym powiadomiono miejscowy posterunek Policji.Informuję , że obiekt jest monitorowany systemem kamer. Spowoduje to wykrycie winowajców szkód.
Dziękuję za spełnienie prośby.
dyrektor szkoły
Wycieczka na Ukrainę
Kolejna wycieczka zorganizowana przez Radę Rodziców i dyrektora szkoły zawiodła nas na Ukrainę. Zwiedziliśmy: Lwów, Sądową Wisznię, Mościska a zwłaszcza Strzelczyska, gdzie znajduje się Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II z którym nawiązaliśmy wymianę szkolą. W wyjeździe uczestniczyli: nauczyciele, rodzice naszych uczniów a także sympatycy szkoły. Na Ukrainie spotkaliśmy niezwykle gościnnych i serdecznych ludzi. Większość z nich posiada polskie korzenie i posługuje się piękną polszczyzna. Głównym motywem wyjazdu było odkrywanie śladów polskości Dawnych Kresów Rzeczpospolitej. W zgodnej opinii uczestników wycieczka obfitowała w wiele niezapomnianych wrażeń. W Strzrelczyskach spotkało nas niezwykle serdeczne przyjęcie zgotowane przez władze wsi, Towarzystwo Polskie i Panią dyrektor Alicję Bałuch. Uczniowie tamtejszej szkoły będą gościć w Gaszowicach w maju 2019 roku.
Spotkanie z policjantem
11 września 2018r. gościliśmy w szkole pana dzielnicowego Marka Nowaka. Na spotkaniu z uczniami klas pierwszych pan policjant przypomniał podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Rozmawiał z uczniami również o obowiązku noszenia po zmroku odblasków, o poruszaniu się rowerem, posługiwaniu sie numerami alarmowymi, o bezpiecznym zachowaniu się w domu oraz o zasadach ostrożności w kontaktach z obcymi osobami.
O nas na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach
Obchody 100-lecia niepodległości Polski w Szkole Podstawowej w Gaszowicach rozpoczęły się jesienią 2017 roku. Byliśmy wtedy na Kresach Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej a dokładnie na terenie dzisiejszej Ukrainy. Odwiedziliśmy Zespół Szkolno-Przedszkolny z Polskim Językiem Nauczania imienia Jana Pawła II w Strzelczyskach oraz parafię w Przemyślanach. Zwiedziliśmy Mościska i Lwów. Głównym powodem naszego wyjazdu były obchody Święta Niepodległości – 11 Listopada oraz zbliżająca się 100 rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Uczniowie wystąpili z programem artystycznym. Nawiązaliśmy wiele przyjaźni. Na Kresach poznaliśmy niezwykle gościnnych i serdecznych ludzi. Deklarują oni w sposób bardzo wyraźny swoją polskość. Znają nasz język i kultywują dawne tradycje. Bardzo udany wyjazd pozwolił nam na poznanie historii Kresów.
Wyjazd był możliwy dzięki pomocy i wsparciu finansowemu: Rady Rodziców, rodziców uczniów naszej szkoły oraz gaszowickim parafianom na czele z księdzem dziekanem Leszkiem Swobodą. Nasz wyjazd miał także charakter wolontariacki. Obdarowaliśmy Polaków mieszkających na dawnych Kresach darami zebranymi w Gaszowicach. Szkolna wyprawa do Strzelczysk i Przemyślan na Ukrainie doczekała się audycji radiowej w programie LWOWSKA FALA emitowanym w Radio Katowice. W pierwszej części naszej relacji z podróży na Kresy dawnej Rzeczpospolitej możemy posłuchać dyrektora szkoły Norberta Niestolika. W kolejnej części, naszych nauczycieli: Andrzeja Wojaczka i Grażynę Waliłko oraz uczennicę Marcelinę Bienek. Audycja powstała dzięki inicjatywie i staraniom Pani redaktor Danuty Skalskiej.
W maju 2018 roku uczniowie naszej szkoły wystąpili z widowiskiem teatralnym „Kiedy my żyjemy” przygotowanym z okazji 45-lecia istnienia Gminy Gaszowice oraz 100- lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Dyrektor szkoły skomentował występ uczniów słowami: „Było mega pięknie!!! Byliście wspaniali!!! Pokazaliście wielki kunszt aktorski!!! Otrzymaliście brawa na stojąco i trwały one kilka minut!!! Dziękujemy w imieniu całej społeczności naszej szkoły!!!
Poniżej prezentujemy tekst dyrektora, który był podsumowaniem spektaklu i został wygłoszony po jego zakończeniu:
SZANOWNI PAŃSTWO !!!
Spektakl, który przedstawili nam uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach skupieni w Teatrze Polskim działającym przy OPP Czerwionka-Leszczyny traktował o: WOLNOŚCI, OJCZYŹNIE I WZNIOSŁYCH WYDARZENIACH Z HISTORII NASZEGO KRAJU. Są to wartości fundamentalne dla życia ludzi i narodów.
Jan Kasprowicz powiedział :
„Rzadko na moich wargach –
Niech dziś to warga ma wyzna –
Jawi się krwią przepojony,
Najdroższy wyraz: Ojczyzna”.Cyprian Kamil Norwid dodał: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.
W kontekście tych słów nauczyciele uczący we współczesnej polskiej szkole zadają sobie pytanie: JAK WPAJAĆ UCZNIOM PATRIOTYZM I JAK O NIM UCZYĆ ? Wybierają różne formy i metody swoich działań.
My dzisiaj wybraliśmy formę sztuki scenicznej wzbogaconej o efekty multimedialne. Podobny spektakl pokazaliśmy jesienią ubiegłego roku Polakom w dwóch ukraińskich miejscowościach: w Strzelczyskach i w Przemyślanach. Swój przekaz sceniczny wzbogaciliśmy opowieścią o naszym godle, barwach narodowych, pięknie ojczystego krajobrazu, o naszym regionie oraz o Gaszowicach. W kolejnej części ukazaliśmy wagę wydarzeń z 11 listopada 1918 roku. Naszym występom towarzyszyło wielkie wzruszenie, a nawet łzy Rodaków. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu zarówno dla nich jak i dla nas. Niedawno gościliśmy u nas uczniów Kresowej szkoły polskiej ze Strzelczysk. Dzięki mieszkańcom Gaszowic i naszym władzom samorządowym przeżyli oni u nas wspaniałe chwile. To kolejna lekcja ich i naszego patriotyzmu. Dzisiejszy spektakl miał zapewne jeszcze inny wymiar. Żyjemy w wolnym i niepodległym kraju, lecz zdajemy sobie sprawę z tego, że WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ NIE JEST NAM DANA RAZ NA ZAWSZE. DZISIEJ NIE MUSIMY O NIA WALCZYĆ LECZ CHCEMY BUDOWAĆ PIĘKNĄ PRZYSZOŚĆ OJCZYZNY NASZĄ NAUKĄ I PRACĄ. Mam nadzieję, że spektakl był dla nas wszystkich potwierdzeniem również tej myśli. A postarali się o to:
- Uczniowie naszej szkoły: MARCELINA, AGATA, KINGA, NADIA, OLA, JULIA, KAROLINA, FILIP, KAROL, KRZTSZTOF, GABRIEL, CZAREK
- Pan RAFAŁ WOJACZEK, który zadbał o oprawę techniczną
- Pani MONIKA WOJACZEK – scenografia
- Pani ŻANETA WOJACZEK – kostiumy oraz choreografia
- Pan ANDRZEJ WOJACZEK – scenariusz , reżyseria.
Kolejny etap obchodów 100-lecia niepodległości Polski stanowił pobyt w Gaszowicach uczniów Zespołu Edukacyjnego z Polskim Językiem Nauczania im. Jana Pawła II w Strzelczyskach na Ukrainie. Obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Poza uczestnictwem w zajęciach lekcyjnych, nasi przyjaciele zwiedzili kilka ciekawych miejsc w Rybniku a także byli gośćmi starosty Powiatu Rybnickiego. W pamięci młodych Polaków żyjących na Ukrainie pozostała także wizyta w „Halo Rybnik” i zabawa przy fontannie znajdującej się w okolicy Bazyliki św. Antoniego. W szczególny sposób przebiegało spotkanie z wójtami gminy Gaszowice. W niezwykle serdeczny sposób opowiadano o warunkach życia i nauki w Strzelczyskach i w Gaszowicach. Wójt Paweł Bugdol zaprezentował podział administracyjny gminy Gaszowice a także herby poszczególnych sołectw. Na zakończenie spotkania obdarowano naszych gości pamiątkowymi gadżetami. W programie wizyty były także: wycieczka do Pszczyny, udział w Dniu Patrona Szkoły i Dniu Ziemi, projekt o Irenie Sendlerowej, festyn rodzinny w „Siole” i kolejny zorganizowany przez KGW i OSP Gaszowice. Nasi goście okazali się ludźmi bardzo otwartymi, dobrze wychowanymi i pięknie mówiącymi po polski. Szczególne znaczenie miał fakt, że mieszkali oni w domach swoich koleżanek i kolegów. Wymieniano opinie i doświadczenia a zwłaszcza ciekawie spędzano wolny czas. Wierzymy, że tydzień spędzony w Gaszowicach na długo zostanie w pamięci naszych gości. Dowodem na to były ich bardzo pozytywne opinie a zwłaszcza łzy pożegnania. Młodzi uczestnicy spotkania powiedzieli sobie do widzenia, lecz także do zobaczenia w Strzelczyskach i we Lwowie jesienią tego roku. Wizyta Polaków ze Strzelczysk była również okazją do rozmów o Polsce i 100-leciu Jej niepodległości oraz do śpiewania pieśni patriotycznych. Obdarowaliśmy naszych gości pamiątkami nawiązującymi do Święta Niepodległości oraz historii naszego państwa.
W planach mamy także uroczystość, która będzie miała miejsce 9 listopada 2018 r. od godziny 11.11. Planujemy: uroczysty apel wzbogacony śpiewaniem pieśni patriotycznych, otwarcie „Skweru Niepodległości”, konkurs plastyczny „Moja Polska” oraz wspólne zdjęcie uczniów, nauczycieli i rodziców ubranych w białe i czerwone stroje.
Gang Słodziaków
Szkoła podstawowa im. T. Kościuski w Gaszowicach przyłączyła się aktywnie do promocji "Gang Słodziaków", która ma na celu upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów. Otrzymaliśmy już wspaniałe, przesłodkie maskotki oraz bardzo ciekawe książki. Wspólne czytanie zaczynamy już od września.
Ważne!
Informujemy, że od dnia 6.09.2018 r. do odwołania, wejście główne do budynku będzie zamknięte. Do szkoły wchodzimy wejściem od podwórza.
Dożynki
Święto plonów, zwane potocznie "Dożynkami", to czas podziękowaia wszystkim ludziom, dzięki którym na naszych stołach pojawia się chleb i inne produkty żywnościowe.
Uczniowie i pracownicy naszej szkoły uczestniczyli w "Dożynkach" gminnych, które w tym roku odbyły się w Czernicy. Dziękujemy za zaproszenie!
Odblaski i pamiatkowe zeszyty
Z okazji 100-lecia niepodległości Polski, Instytut Pamięci Narodowej obdarował wszystkich uczniów klas I okolicznościowym zeszytem
z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego lub Wojciecha Korfantego. Serdecznie dziękujemy!Państwowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w ramach akcji "Odblask", wyposażył wszystkich uczniów klas I-III w odblaski umożliwiające dzieciom bezpieczne wyjście do szkoły oraz powrót do domu. Składamy podziękowania!
Obiady w szkole
Na obiady zapisujemy w świetlicy szkolnej, będą wydawane od 10 września 2018r.
Czas trwania lekcji i przerw międzylekcyjnych
Lekcje: Przerwy:
- 7.05 - 7.50 0. 7.50 - 8.00 10'
- 8.00 - 8.45 1. 8.45 - 8.55 10'
- 8.55 - 9.40 2. 9.40 - 9.50 10'
- 9.50 - 10.35 3. 10.35 - 10.50 15'
- 10.50 - 11.35 4. 11.35 - 11.50 15'
- 11.50 - 12.35 5. 12.35 - 12.45 10'
- 12.45 - 13.30 6. 13.30 - 13.40 10'
- 13.40 - 14.25 7. 14.25 - 14.35 10'
- 14.35 - 15.20 8. 15.20 - 15.30 10'
- 15.30 - 16.15 9. 16.15 - 16.25 10'
Długość przerwy została wydłużona z 5 do 10 min. Zajęcia dodatkowe rozpoczynają się już od 7.05 (dotyczy zajęć dydaktyczno-wyrównawczych w klasach starszych).
Świetlica szkolna pracuje od 7.00 do 16.00
Wycieczka do Lwowa i Strzelczysk
- Wyjazd nastąpi dna 13 września 2018 (czwartek): 200 - Rybnik. ulica Wyzwolenia (parking obok Spółdzielni Mieszkaniowej) oraz Gaszowice 21.30 – (parking przy Restauracji „Pod Trojokiem”)
- 14.09.2018 – po przekroczenie granicy kawa i ciasto w Hotelu „Mirage” Sudowa Wisznia (śniadanie we własnym zakresie). Zwiedzanie Lwowa z przewodnikiem. Czas wolny.Około 18.00-19.00 obiadokolacja w Hotelu „Mirage”.
- 15.09.2018 – śniadanie. Zwiedzanie Lwowa. Czas na zakupy. Obiad we Lwowie. Przejazd do Hotelu „Mirage” na krótki odpoczynek. Wizyta w Strzelczyskach – spotkanie z miejscowymi Polakami, zwiedzanie kościoła i Szkoły z Polskim Językiem Nauczania (kolacja). Powrót do Hotelu „Mirage”
- 16.09.2018. Śniadanie. Przejazd do Mościsk. Zwiedzanie miasta. Możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej w kościele polskim. Przejazd do granicy. Obiad w Polsce (we własnym zakresie). Powrót do Gaszowic (godziny wieczorne).
- Sugerowana jest wymiana waluty na ukraińską we Lwowie (lepszy kurs niż w Polsce). Przyjmowane są np. złotówki, euro, dolary.
- W cenie wycieczki zabezpieczono pieniądze na drobne prezenty dla organizatorów pobytu w Strzelczyskach (osoby przygotowujące darmową kolację i uczniowie szkoły) – możliwość dodatkowej, własnej inicjatywy w tym zakresie.
- Ceny towarów, usług i biletów wstępu (Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich we Lwowie) na Ukrainie są niższe niż w Polsce. Wymiany dokonujemy wedle własnych potrzeb.
- Przypominamy o potrzebie posiadania ważnego PASZPORTU !!!!!!
- Inne informacje pod telefonem: kom.792456925
Do zobaczenia
Rada Rodziców i dyrektor szkoły
Informacja E-karty
Rodzice uczniow posiadających E-karty mogą je doładować w ZTZ Rybnik na 6 miesięcy IX 2018 - II 2019.
Kwota 6 x 10 zł = 60 zł
Listy Minister Edukacji Narodowej
List dla rodziców i opiekunów poświęcony zmianom w systemie edukacji w roku szkolnym 2018/2019
List dla dyrektorów i nauczycieli poświęcony zmianom w systemie edukacji w roku szkolnym 2018/2019
Informacja o rozpoczęciu roku szkolnego 2018/2019
03.09.2018r
Godzina 8.00 - spotkanie uczniów klas II, III, IV, V, VI z wychowawcami (klasy lekcyjne)
Godzina 8.30 - spotkanie uczniów szkoły na placu przy skwerze Tadeusza Kościuszki lub na holu rekreacyjnym
Godzina 8.45 - wyjście na mszę św. w kosciele parafialnym w Gaszowicach
Po mszy uczniowie klas II - VI udają się do domu
Godzina 10.00 - powitanie klas I (mała sala gimnastyczna) oraz krótkie spotkanie organizacyjne z rodzicami uczniow klas I (uczniowie udają sie do świetlicy szkolnej)
Szkoła bardziej nowoczesna i kolorowa
Przedstawiamy kolejną relację z prac remontowych prowadzonych w naszej szkole. Podziwiajcie piękną elewację w cześci wewnętrznej budynku. Kończymy wymianę instalacji centralnego ogrzewania. Zainstalowano nowoczesny sprzęt multimedialny do sali komputerowej i sali nr 17. Czeka na was sala do gimnastyki korekcyjnej i dwie sale do zajeć rewalidacyjnych. Odnowiono nawierzchnię boiska.
Wkrótce otrzymacie wiadomość o rozpoczęciu roku szkolnego 2018/2019.
Archiwum Aktualności