Pielęgniarka szkolna zdalnie
do dyspozycji uczniów
Świat stoi dziś w obliczu wielkiego wyzwania, jakim jest walka z wirusem COVID-19. Wirusem, który zabiera tysiące żyć ludzkich, paraliżując gospodarkę państwa na całym świecie i denormalizując stosunki międzyludzkie. Wymusza to na nas reorganizację naszej codzienności celem dostosowania się do nowej rzeczywistości. Wiele zakładów pracy w trosce o zdrowie i życie swoich pracowników zdecydowało się na zdalne świadczenie przez nich swojej pracy. Taka decyzja musiała też z przyczyn oczywistych zapaść we wszystkich szkołach w całej Polsce. Na terenie każdej szkoły swoje usługi świadczą również pielęgniarki. W ramach swojej pracy m.in. udzielają one porad profilaktycznych i ambulatoryjnych. Grupowa Praktyka Pielęgniarek MED-SZKOL s.c. z siedzibą w Pszowie świadcząca usługi na terenie Państwa placówki szkolnej biorąc pod uwagę trudną sytuację, w jakiej znalazł nasz kraj w dobie walki z pandemią, podjęła decyzją o wsparciu polskiej służby zdrowia oraz o poszerzeniu swojej pracy zdalnej o uświadamianie uczniów o grożącym nam niebezpieczeństwie.
Jednym z obowiązków, z jakich powinny wywiązywać się pielęgniarki szkolne są prelekcje profilaktyczne o tematyce zdrowotnej. Dziś w dobie pandemii nasza praca jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu, dlatego też podjęłyśmy decyzję o przygotowywaniu dwa razy w tygodniu miniwykładów, które będziemy przesyłać uczniom z naszych szkół za pośrednictwem szkolnej strony internetowej lub/i librusa. Wykłady te będą poświęcone tematyce wirusa COVID-19: co wiemy o tym wirusie, jakie są perspektywy na wynalezieniu leku/szczepionki, jak zminimalizować niebezpieczeństwo zarażenia się itp. Pierwszy z wykładów „Zadbaj o zdrowie swoje i innych.W święta pozostań w domu” przesyłamy Państwu już dziś.
Jako pielęgniarki jesteśmy również świadome, jak w dobie pandemii utrudniony jest dostęp do przychodni, czy szpitali. Znaczna część medyków pochłonięta jest walką z koronawirusem. Wiemy też, jak wielu pracowników służby zdrowia jest zarażonych, a fakt, że liczba pielęgniarek i lekarzy w Polsce jest stosunkowa mała, dodatkowo komplikuje całą sytuację. W związku z tym nasze pielęgniarki szkolne uruchamiają od dziś maila: med-szkol-covid@wp.pl (w tytule koniecznie wpisać nazwę szkoły np. SP nr 2 Radlin)
Za jego pośrednictwem zarówno uczniowie, jak i ich rodzice mogą skontaktować się z nami, jeśli mieliby jakiekolwiek pytanie dotyczące samego wirusa, jak i poradzić się w kwestiach medycznych (np. jaki podać lek, jak i czym opatrzeć ranę, gdzie się zgłosić z daną dolegliwością, czy wymagana jest konsultacja z lekarzem). Jesteśmy do dyspozycji naszych uczniów każdego dnia. Mail sprawdzany będzie na bieżąco, a na wszelkie zapytania odpowiedzi udzielimy w miarę swoich kompetencji bezzwłocznie.
Życzymy zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia!!!
Zadbaj o zdrowie swoje i innych.
W święta pozostań w domu
Przed nami Święta Wielkiej Nocy. Jest to czas, który każdy z nas od lat spędza wizytując bliskich. Tegoroczne święta będą jednak inne od dotychczasowych. Ministerstwo Zdrowia apeluje bowiem o niepodróżowanie w tych dniach, ponieważ liczba zakażonych w Polsce może znacznie wzrosnąć.
Jak podaje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) na świecie jest już ponad milion trzysta tysięcy zdiagnozowanych przypadków zachorowań na COVID-19. Śmiertelność jest znaczna, bowiem wynosi aż ponad 4%. Jest to wirus, który przenosi się z człowieka na człowieka w bardzo łatwy sposób. Do jego rozpowszechniania dochodzi nie tylko poprzez kaszel, czy kichanie, ale poprzez samo mówienie, w takcie którego emitowane są drobne kropelki z cząsteczkami wirusa. Wystarczy zatem prowadzenie bezpośredniej konwersacji z kimś zakażonym nie zachowując środków bezpieczeństwa, by samemu ulec zakażeniu. Dodajmy, że nie wystarczy jednie założyć maseczkę na twarz (ta nie chroni nas przed zarażeniem, ale uniemożliwia zarażenie innych, kiedy sami jesteśmy chorzy). Musielibyśmy założyć na siebie sprzęt medyczny, w jaki ubrane są medycy pracujący przy osobach zakażonych. Pamiętajmy, że do wirus COVID-19 może wtargnąć do naszego organizmu nawet przez oczy (maseczka oczu przecież nie zakrywa).
Najtrudniejsze w walce z koronawirusem jest to, że często przebiega on bezobjawowo, co nie oznacza, że zarażamy innych. Istnieją również dane wskazujące, iż osoba zakażona może zarażać już na 2/3 dni przed pojawieniem się objawów. Taka osoba nie ma choroby zarysowanej na twarzy, zatem nie wiemy, że jest chora, a jednak chodzi i zaraża innych. Wskazuje się, iż to właśnie osoby młode chorują bezobjawowo mogąc jednocześnie zarażać. Najciężej zakażenie koronawirusem przechodzą osoby starsze, dla których zarażenie to może zakończyć się śmiercią. Aby sobie to uzmysłowić wystarczy tylko spojrzeć na średnią wieku wszystkich zgonów na COVID-19.
Zaleca się zatem, by ludzie nie odwiedzali się w czasie pandemii (epidemia obejmująca znaczny obszar, w tym przypadku cały świat), bowiem stanowimy zagrożenie dla swoich bliskich, a zwłaszcza dla osób starszych. Pamiętajmy, że walka z koronowirusem nie jest walką równą. Jest to walka z czymś, czego do końca nie znamy. Nie wiemy wiele na temat tego wirusa, dlatego też nie jesteśmy w stanie uratować wszystkich żyć ludzkich. Nie mamy póki co ani lekarstwa, ani szczepionki na COVID-19. Naszą jedyną bronią w tej walce jest unikanie bezpośrednich kontaktów z innymi !!! oraz zachowanie higieny (o czym w następnym wykładzie).
Pamiętaj- chroń siebie i innych! Zostań w domu w te święta!!!
Grupowa Praktyka Pielęgniarek MED-SZKOL s.c.