Platforma zdalnego nauczania
Zaproszenie
Podziękowania
Dziękujemy firmie Cezar z Rybnika za nieodpłatne wykonanie logo naszej szkoły. Zostało ono umieszczone na planszy z szablą pochodzącą z czasów powstania kościuszkowskiego.
Uwaga konkurs
Świetlica zaprasza do udziału w konkursie „Muzyką malowane. Na góralską nutę”
1. CELE KONKURSU
- Promowanie góralszczyzny w regionie śląskim.
- Wyrażanie swoich przeżyć w kontekście muzyki ludowej za pomocą środków plastycznych.
- Inspirowanie do własnej pracy twórczej.
- Wymiana doświadczeń, upowszechnienie i prezentacja działań artystycznych dzieci
i młodzieży.
2. ZASADY KONKURSU
- Temat konkursu: „Muzyką malowane. Na góralską nutę” ma na celu wyrażenie
w sposób plastyczny wrażeń podczas słuchania muzyki ludowej, którą stworzyli kompozytorzy, inspirując się folklorem góralskim. - Utwory do wysłuchania (można wybrać jeden lub wszystkie):
- W.Kilar poemat symfoniczny „Krzesany”.
Słowo „krzesany”, będące tytułem utworu Kilara, oznacza charakterystyczną dla tańców podhalańskich grupę kroków tanecznych, w tym uderzanie piętą o piętę podczas wyskoku. Istnieją też „nuty krzesane”, czyli melodie do tańca grane w szybkim tempie i charakterystycznym, szarpanym rytmie.
Przykładowe strony z poematem symfonicznym W.Kilara „Krzesany”:
- https://ninateka.pl/kolekcje/kilar/audio/krzesany-poemat-symfoniczny-1
- https://www.youtube.com/watch?v=3IilpkT16I8
- Stanisław Moniuszko „Tańce góralskie” z opery „Halka”.
Akcja opery ma miejsce na Podhalu pod koniec XVIII wieku. Halka to wiejska dziewczyna, która zostaje uwiedziona przez majętnego panicza Janusza.
Zachodzi w ciążę i rodzi mu dziecko. Janusz porzuca Halkę, aby ożenić się młodą szlachcianką, która pochodzi z tej samej warstwy społecznej. Zrozpaczona Halka popełnia samobójstwo.
Przykładowa strona z „Tańcami góralskimi” S. Moniuszki: - https://www.youtube.com/watch?v=RTGpT9-b3T0
- Karol Szymanowski „Taniec zbójnicki” z baletu „Harnasie”.
Balet opowiada historię dziewczyny porwanej przez górskich zbójników, która wkrótce zakochała się w ich harnasiu. Po powrocie do miasta została ona siłą wydana za mąż za bogatego gazdę, a następnie uprowadzona została podczas wesela przez ukochanego.
Przykładowa strona z „Tańcem zbójnickim” z baletu „Harnasie”:
- https://www.youtube.com/watch?v=XiX2koK-VkA3. WARUNKI UCZESTNICTWA
- Prace oceniane będą w kategorii wiekowej: klasy IV-VI szkoły podstawowej
- FORMAT: dowolny.
- TECHNIKA: dowolna
- Laureaci konkursu wezmą udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Muzyką malowane. Na góralską nutę”.
- Prace należy dostarczyć do Szkoły Podstawowej w Gaszowicach do 05 maja 2021.
4. ZASADY UCZESTNICTWA
- Prace konkursowe powinny być efektem samodzielnej pracy twórczej uczestników konkursu.
- W konkursie nie będą oceniane prace zbiorowe.
- Na odwrocie pracy powinna być trwale umocowana karta z imieniem i nazwiskiem uczestnika konkursu oraz rokiem jego urodzenia.
- Prace, które nie zawierają na odwrocie opisu, nie będą oceniane.
- Wybrane przez Organizatora nagrodzone i wyróżnione prace mogą zostać opublikowane na stronie internetowej szkoły.
Ciekawostki
Dzięki "rozczytaniu" kroniki szkolnej z lat 1922-1939 przez Pana Wiesława Macocha, udało się zidentyfikować kolejnych nauczycieli pracujących w naszej szkole. Ich imiona i nazwiska dodano do wykazu znajdującego się na okolicznościowej tablicy.
Panu Macochowi serdecznie dziękujemy.
Siłownia pod chmurką
Życzenia
Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych przepełnionych wiarą, nadzieją, miłością.
Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny oraz wesołego "Alleluja"
Życzy Samorząd Uczniowski
Zajączek ogarnia Europę, Polskę, woj. Śląskie, Gminę Gaszowice i naszą szkołę
Świąteczne życzenia
Pierwsze zadanie wykonane
18 marca, tuż przed zamknięciem szkół z klasą IIIb udało się zrealizować pierwsze zadanie innowacji pt: "Jestem Wolontariuszem - o innych myśleć muszę". Własnoręcznie wykonaliśmy cudowne zajączki z włóczki, które wraz ze słodyczami i malinowymi herbatkami powędrowały do DPS w Lyskach.
Mam nadzieję, że uczniowie klasy IIIb ucieszyli się z możliwości wykonania prezentu dla osób, o których możliwe, że nikt nie pamięta. Liczę na Was w nasępnym zadaniu!!
Koordynator SKW Agata T.
Rekrutacja 2021/2022
Św. Józef - konkurs rozstrzygnięty
Konkurs plastyczny: Św. Józef – opiekun naszych rodzin i Kościoła św. w Roku Św. Józefa – rozstrzygnięty.
Otrzymaliśmy wiele prac i najlepsze prace również zostały wystawione w naszym parafialnym kościele. Dziękujemy za zaangażowanie i życzymy opieki Św. Józefa dla Waszych Rodzin.W klasach młodszych:
I miejsce – Małgorzata Zawioła –kl.IIIa
II miejsce – Amelia Dudek – kl.IIIa
III miejsce – Maciej Kuchciński – kl.IIIaW klasach starszych:
I miejsce - Magdalena Łączka – kl.VIa
II miejsce – Emilia Grzenik – kl.VIa
III miejsce – Kacper Szulc – kl.VIaGratulujemy!!!
Dyplomy i nagrody będą rozdawane gdy wrócimy do szkoły!!!
U nas już wiosna
Już wiosna, a to doskonała okazja do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Klasy I-III niosąc Marzannę w uroczystym pochodzie, powitały radośnie i ze śpiewem na ustach nadchodzącą nową porę roku. W naszej szkole przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny zaczęły się dużo wcześniej. Zmieniła się dekoracja szkoły z zimowej na wiosenną. W salach zazieleniły się kąciki przyrody. Uczniowie klasy III a, wyposażeni w potrzebne sprzęty wysprzątali ochoczo teren wokół szkoły.
13
Popiersie Tadeusza Kościuszki
Dziękujemy rodzinie Maksymiliana Pytlika z klasy IB za przekazanie pięknego popiersia Tadeusza Kościuszki - patrona naszej szkoły.
Dzień Św. Patryka
17 marca w naszej szkole świętowaliśmy dzień Św. Patryka, patrona Irlandii. Z tej okazji dzieci ubrały się na zielono, kto miał to przyniósł zabawne nakrycie głowy. Młodsze klasy poszukiwały zaginionych koniczynek z ukrytym hasłem, które należało rozszyfrować. Wszystkie klasy podczas zajęć poznawały najciekawsze fakty dotyczące Irlandii oraz samej postaci Św. Patryka. Klasy 1 i 2 wykonały kapelusze Leprechauna, klasy 3 bawiły się w Escape Room i poszukiwały zaginionego złota.
Ważna informacja
Nowe zmiany obowiązujące od 22 marca do 11 kwietnia.
Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju, od 22 marca do 11 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży w całym kraju. Ponadto w tym okresie, dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest wniosek rodziców.
21 marzec - pierwszy dzień wiosny
Samorząd Uczniowski ogłasza najbliższy poniedziałek dniem wiosennych kolorów.
Powitaj wiosnę razem z nami i przyjdź koniecznie ubrany - od stóp po czubki włosów - na żółto lub zielono.
Ważne informacje
W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną oraz nowymi wytycznymi w tej sprawie od poniedziałku 22.03.2021 do piątku 9.04.2021 zajęcia w klasach I-III będą odbywały się tylko w formie nauczania zdalnego. Dzieci będą realizowały wszystkie zajęcia zgodnie z planem na dany dzień. Nauka w klasach IV- VI będzie przebiegała na dotychczasowych zasadach (tylko forma zdalna). Informuję również, że rekolekcje Wielkopostne nie odbędą się w zapowiedzianym termie (22-24.03.2021). W godzinach planowanych rekolekcji odbędą się planowe zajęcia lekcyjne.
Przerwa Wielkanocna – 1.04.2021 (czwartek) – 6.04.2021 (wtorek).
Pozdrawiam. Dyrektor szkoły.
Spis ludności
Rekolekcje Wielkopostne 2021
PONIEDZIAŁEK (22.03.2021)
- Rekolekcje dla klasy VIA, VIB, VIC – od godziny 8.00 łączymy się ze stroną Parafii w Gaszowicach
https://kosciol-gaszowice.click2stream.com/, następnie naciskamy: Duszpasterstwo, Online i głośnik w prawym dolnym roku ekranu. Lekcja druga i następne odbywają się według plany. Lekcja druga od 9.05.- Rekolekcje dla klas I-V. Uczniowie klasy IIIA przychodzą do szkoły według planu lekcji a od godziny 9.00, z wychowawcą klasy, biorą udział w rekolekcjach w kościele. Pozostałe klasy uczestniczą w rekolekcjach w formie online w szkole (IA, IB, IIA, IIB i IIIB, która przychodzi do szkoły na 8.50). Wychowawcy klas przygotowują przekaz na tablicach interaktywnych lub ekranach multimedialnych. Po rekolekcjach zajęcia odbywają się według planu na ten dzień. Klasy: IVA, IVB, VA odbywają rekolekcje w domu. Dla klas: IVA, IVB i VA trzecia lekcja rozpoczyna się o godzinie 10.05.
WTOREK (23.03.2021)
- Rekolekcje dla klasy VIA, VIB, VIC – od godziny 8.00 łączymy się ze stroną Parafii w Gaszowicach https://kosciol-gaszowice.click2stream.com/, następnie naciskamy: Duszpasterstwo, Online i głośnik w prawym dolnym roku ekranu. Lekcja druga i następne odbywają się według plany. Lekcja druga od 9.05.
- Rekolekcje dla klas I-V. Uczniowie klasy IIIB przychodzą do szkoły według planu lekcji a od godziny 9.00, z wychowawcą klasy, biorą udział w rekolekcjach w kościele. Pozostałe klasy uczestniczą w rekolekcjach w formie online w szkole (IA, IB, IIA, IIB i IIIA, która przychodzi do szkoły na 8.50). Wychowawcy klas przygotowują przekaz na tablicach interaktywnych lub ekranach multimedialnych. Po rekolekcjach zajęcia odbywają się według planu na ten dzień. Klasy: IVA, IVB, VA odbywają rekolekcje w domu. Dla klas: IVA, IVB i VA trzecia lekcja rozpoczyna się o godzinie 10.05.
ŚRODA (24.03.2021)
- Rekolekcje dla klasy VIA, VIB, VIC – od godziny 8.00 łączymy się ze stroną Parafii w Gaszowicach
https://kosciol-gaszowice.click2stream.com/, następnie naciskamy: Duszpasterstwo, Online i głośnik w prawym dolnym roku ekranu. Lekcja druga i następne odbywają się według plany. Lekcja druga od 9.05.- Rekolekcje dla klas I-V. Uczniowie klasy IIA I IIB przychodzą do szkoły według planu lekcji a od godziny 9.00, z wychowawcami klas, biorą udział w rekolekcjach w kościele. Pozostałe klasy (IA, IB, IIIA, IIIB) uczestniczą w rekolekcjach w formie online w szkole. Wychowawcy klas przygotowują przekaz na tablicach interaktywnych lub ekranach multimedialnych. Klasy IVA, IVB, VA uczestniczą w rekolekcjach w domu. Po rekolekcjach zajęcia odbywają się według planu na ten dzień. Dla klas: IV i V trzecia lekcja rozpoczyna się o godzinie 10.05.
UCZNIOWIE, KTÓRZY NIE UCZĘSZCZAJĄ NA LEKCJE RELGII I NIE UCZESTNICZĄ W REKOLEKCJACH
A UCZĄ SIĘ W DNIACH 22-24.03.2021 W SZKOLE UDAJĄ SIĘ W TYM CZASIE NA ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE.PRZERWA WIELKANOCNA W TYM ROKU PRZYPADA NA DNI:
1.04.2021 – 6.04.2021 (od czwartku do wtorku)
Dzień Matematyki
12 marca klasy pierwsze obchodziły „Dzień Matematyki”. Zajęcia zostały wzbogacone o zabawy
matematyczne, ruchowe, rytmiczne, a także elementy kodowania. Kształtowaliśmy nie tylko
umiejętności matematyczno-logiczne, ale także kreatywność. Wykorzystaliśmy figury geometryczne
tangramu do stworzenia obrazka, który powstał w naszej wyobraźni. A oto efekty działań uczniów:
Archiwum Aktualności