• Światowy Dzień Głośnego Czytania

          • 7 lutego obchodzimy Światowy Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji po feriach uczniowie klasy IV b podczas lekcji języka polskiego słuchali opowiadania „Dolina jeleni” W. Cesarza. Tekst znajduje się w książce „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Uczennice i uczniowie nie tylko uważnie słuchali treści, ale w tym czasie wykonywali prace plastyczne prezentujące poszczególne wydarzenia. Zastosowanie metody przekładu intersemiotycznego na lekcji języka polskiego bardzo podobało się dzieciom, które wykazały się dużą kreatywnością. Podczas kolejnej lekcji uczniowie nazywali elementy świata przedstawionego w utworze, opowiadali o wydarzeniach oraz dyskutowali na temat odpowiedzialności. Zajęcia zakończyły się słodkim poczęstunkiem – czekoladą.

             

          • Projekt "Jeżdżę na łyżwach coraz lepiej 2023"

          • W sobotnie poranki uczniowie szkół z Gaszowic, Szczerbic i Piec doskonalą umiejętności łyżwiarskie na lodowisku w Pszowie. Nie straszny im chłód i lód. Ochoczo wskakują w łyżwy i pędzą przed siebie. Na zakrętach jeżdżą przekładanką w dwóch kierunkach. Na środku tafli szlifują piruety, podskoki i nawiązują nowe znajomości. Czas płynie miło i szybko. Organizatorem projektu “Jeżdżę na łyżwach coraz lepiej 2023” jest Gminny Uczniowski Klub Sportowy Lider z siedzibą przy Szkole Podstawowej w Piecach.

          • Szkolny Mistrz Ortografii

          • W naszej szkole od listopada do stycznia odbywał się konkurs ortograficzny. Uczniowie klas IV-VIII rywalizowali ze sobą wykazując się znajomością zasad poprawnej pisowni. Konkurs obejmował trzy etapy, a do każdego kolejnego przechodzili zdobywcy największej liczby punktów.

            W I etapie uczniowie walczyli z naszpikowanym trudnościami ortograficznymi tekstem z lukami.

            W etapie II pisali klasyczne dyktando ze słuchu, zaś w III finałowym etapie rozwiązywali test sprawdzający znajomość reguł i zasad ortograficznych.

            Zwyciężczynią konkursu i zdobywczynią tytułu Szkolnego Mistrza Ortografii została Agata Kolarczyk z kl VIB.

            Drugie miejsce zajął Dawid Mazur z kl VIA, a miejsce trzecie zdobyła Łucja Lepiarczyk z kl VB. 

          • Pomysł na ferie

          • Ferie zimowe to czas realizacji swoich zainteresowań. Znalazłem czas na obejrzenie dwóch filmów kinowych. "Kos" jest jest poświęcony osobie Tadeusza Kościuszki -  patrona naszej szkoły. "Powstaniec 1863" opowiada o księdzu Brzósce - bohaterze powstania styczniowego. Zapraszam nauczycieli i uczniów starszych klas do spotkania z filmem.

          • Wspomnienia

          • W czwartek klasa wraz ze swoją wychowawczynią panią Sylwią Binek spędziła kolejny wieczór w szkole, oglądając bajkę pt. "Emotki". Dzieci świetnie się bawiły. Po zobaczeniu bajki omówiliśmy zasady bezpiecznego korzystania z internetu czy telefonu komórkowego.

        • Rok Wisławy Szymborskiej
          • Rok Wisławy Szymborskiej

          • W 100-lecie urodzin noblistki Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej.

            W ubiegłym roku uczniowie klasy 4b, 7b i 8 naszej szkoły podczas lekcji języka polskiego zapoznali się z informacjami na temat życia i twórczości poetki, oglądając prezentację multimedialną. Dowiedzieli się też o wielu ciekawostkach (zainteresowanie sportem, ulubiona potrawa, ciekawe nazwy miejscowości, lepieje, wyklejanki, loteryjki, itp.) związanych z Wisławą Szymborską. Czytano i omawiano na lekcjach wiersze autorki.

            Młodzież klas szóstych i siódmych zaprosiłam do udziału w „Grze terenowej z Wisławą Szymborską”. Każdy zainteresowany uczeń otrzymał kartę zadań, które należało wykonać, a następnie oddać do sprawdzenia. Podczas wspólnej zabawy uczniowie wykonywali zadania, które umieszczone były w różnych punktach szkoły. Polecenia dotyczyły zagadnień z dziedziny poetyki, budowy wiersza, interpretacji tekstu. Było też zadanie w formie puzzli z wizerunkiem noblistki, uzupełnianie luk w tekście oraz wyszukiwanie informacji w różnych źródłach dostępnych w bibliotece szkolnej. Uczniowie klasy ósmej natomiast pracowali podczas lekcji języka polskiego, wykonując zadania z zastosowaniem metody stacji zadaniowych. W ten sposób młodzież utrwaliła wiedzę i nabyte umiejętności potrzebne do egzaminu ósmoklasisty

            Podsumowaniem Roku Wisławy Szymborskiej było wręczenie dyplomów i słodkich upominków dla uczniów biorących w grze terenowej.

            Dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie.

             2024 rok Senat RP ustanowił Rokiem Czesława Miłosza. Wiosną odbędzie się kolejna gra terenowa związana z noblistą, do której serdecznie zapraszam.

             

        • W karnawale same bale...
          • W karnawale same bale...

          • Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas 17 stycznia 2024 roku. Na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, żołnierzy,…nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Wszyscy bawili się znakomicie prowadzeni przez panią wodzirej. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci pieknie podziękowały za świetną zabawę! Wspólne pląsy przyniosły wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem dzisiejszego dnia. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych, karnawałowych  strojów. Kolejny bal już za rok. Czekamy! 

          • Być rodzicem nastolatka - spotkanie dla rodziców uczniów klas VI - VIII

          • We wtorek 9 stycznia rodzice klas VI – VIII oraz nauczyciele uczestniczyli w ciekawym spotkaniu. Zaproszeni prelegenci - pan Lesław Mandera funkcjonariusz z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Rybniku oraz pan Dariusz Pietrek psychoterapeuta i pedagog z Śląskiego Centrum Profilaktyki omówili główne problemy dorastania, rolę grup rówieśniczych, problem dużego tempa życia oraz oczekiwań dorastających dzieci wobec dorosłych. Zwrócono uwagę m.in. na rolę rodziny, wiarygodność, poczucie własnej wartości, więzi. Poruszono także tematykę odpowiedzialności prawnej nieletnich.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach
      • +48 32 430 55 80
      • ul. Rydułtowska 8 44-293 Gaszowice Poland
    • Logowanie