• Projekt edukacyjno-społeczny

     • Udało się!!! Nasza szkoła zdobyła certyfikat z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego "Każdy inny - wszyscy równi".

      Celem projektu było:
      - uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

      - rozwijanie empatii i tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

      - likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

      - przygotowanie do współuczestnictwa z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życiu.

      Warunkiem zdobycia certyfikatu było zrealizowanie 10 zadań, które dotyczyły różnych swer. W szkole w ramach działań projektowych odbyło się m. in.: dyskoteka integracyjne, zbiórka słodyczy, tworzenie kartek świątecznych, dzień ciszy, spotkanie z osobą niewidomą p. Hanną, kolorowa skarpetka z pamięcią o osobach z zespołem Downa i wiele innych. Jesteśmy dumni z przynależności do grupy szkół propagujących tolerancję, szacunek wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

      Agata Toman

    • Informacja
     • Informacja

     • W dniu 31 maja świetlica pełni dyżur dla zgłoszonych uczniów w godz. od 7.00 do 16.00. Zgłoszenia przyjmowane są do wtorku 28 maja do godz. 16.00. 

      Nr telefonu do zgłoszeń 512925850

     • Literki w akcji

     • Kolejne zadanie Miedzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Literki w akcji" wykonane!Przedstawiamy słomkowe literki w wykonaniu klasy 1b.

     • Wielka Liga Czutelników

     • Dobiegły końca zmagania czytelnicze naszych uczennic w Ogólnopolskim Konkursie Wielka Liga Czytelników. Konkurs trwał od października i wymagał od uczestników systematycznej pracy (testy, zdobywanie sprawności, ). Ciężka praca uczennic została nagrodzona. Finalistki z naszej szkoły : Łucja Lepiarczyk z klasy 5 B , Amelia Płatek z klasy 5 A , Zofia Kubik z klasy 6 B oraz Marcelina Papierok z klasy 3 B zaprezentowały się wspaniale! Zdobyły tytuł Mistrza i Wicemistrza Polski. Serdecznie gratulujemy:)

      p Magdalena Mitko, p Katarzyna Wróbel

     • Zaproszenie do biblioteki

     • Wielka Liga Czytelników w tym roku okazałą się szczęśliwa dla czterech uczennic naszej szkoły.

      Udało się wyłonić 4 finalistów do konkursu. Oto krótka fotorelacja ze zmagań dziewczynek z testem finałowym. Działania wykonane w ramach projektu Wielkiej Ligi Czytelników sprzyjały kształtowaniu nawyków czytelniczych poprzez systematyczny kontakt z książką, rozwijanie zainteresowań literaturą, a także na uświadomienie zagrożeń wynikających z uzależnienia od telewizji i komputera. Dzieci wyrabiały nawyki pożytecznego spędzania wolnego czasu. Mamy nadzieję, że w przyszły roku szkolnym do konkursu zgłosi się więcej uczniów.

      p. Magdalena Mitko, p. Katarzyna Wróbel

       

      W naszej bibliotece szkolnej pojawiły się wspaniałe nowości po które zapraszamy serdecznie.

       

     • "Biblioteka - miejsce na czasie"

     • Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmi: „Biblioteka – miejsce na czasie”. W dzisiejszym świecie cyfrowych technologii, sztucznej inteligencji, różnych form przekazu treści, książka nadal ma swoje miejsce. Obcujemy z książkami w postaci ebooków i audiobooków, wkraczamy na różne sposoby w opowieści pisarek i pisarzy, czytamy i słuchamy powieści, reportaży, poradników, literatury popularno-naukowej. A same biblioteki nie tylko przetrwały w erze cyfrowej, ale stają się coraz bardziej istotne dla wielu młodych ludzi, ponieważ dysponują nowymi i wartościowymi tytułami. Kilka ujęć z naszej szkolnej biblioteki.

     • Nowe ławki

     • Dziękujemy Radzie Rodziców za  zakup  ławek zainstalowanych przed budynkiem szkoły. Uczyniono to na prośbę rodziców naszych uczniów, zwłaszcza z klas I-III, oczekujących na swoje pociechy po zakończeniu lekcji. Miejsce wzbogaca również wielka donica z kwiatami. 

     • Zielono mi...

     • Obejście naszej szkoły staje się coraz piękniejsze i jeszcze bardziej zielone. Zasadzono trzy nowe drzewa. Na Skwerze Niepodległości pojawiło się  dziesięć krzewów. Będą rosły wraz z uczniami i cieszyły nasze oczy. Ważne jest również uwrażliwianie  uczniów na zagadnienia związane z ekologią i pięknem otaczającej nas przyrody.

     • Młodzieżowy Festiwal Muzyczny

     • 17 kwietnia nasi uczniowie wzięli udział w przesłuchaniach Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego w Czerwionce-Leszczynach. W festiwalu brało udział około 140 podmiotów ( solistów, duetów, zespołów wokalnych, wokalno-instrumentalnych).  Reprezentanci naszej szkoły zostali laureatami w różnych kategoriach.

      21 maja odbędzie się Koncert Laureatów podczas, którego zostaną ogłoszone wyniki.

     • Klasy IV w Krakowie

     • Celem wyjazdu było przede wszystkim poznanie zabytków i historii Krakowa oraz legend związanych z tym miastem. Kraków ma do zaoferowania mnóstwo podań, a najwięcej z nich związanych jest z Wawelem i okolicznymi kościołami. Słuchaliśmy więc  opowieści o królu Kraku i Wandzie, która nie chciała Niemca, o Smoku Wawelskim  zjadającym mieszkańców miasta, o gołębiach na rynku, skąd się wzięły i o tym, kto kryje się pod ich postaciami, a także legendy o wieżach Kościoła Mariackiego. Pani przewodnik starała się zainteresować uczniów, zadając im pytania i organizując minikonkursy. Naszą podróż po Krakowie rozpoczęliśmy od obejrzenia rzeźby Smoka Wawelskiego – ważnego symbolu miasta. Następnie zwiedziliśmy dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu, Katedrę Wawelską – miejsce koronacji królów Polski, krypty, gdzie pochowano wielu władców. Mieliśmy okazję obejrzeć dzwon Zygmunta i posłuchać historii związanej z tym obiektem.  Potem  Drogą Królewską udaliśmy się na Rynek Główny. Tu odwiedziliśmy Sukiennice, gdzie zakupiliśmy pamiątki. Ważnym punktem naszej wycieczki była wizyta w  Muzeum Historycznym w Podziemiach Rynku. Ekspozycja podziemi to ok. 500 odwzorowań multimedialnych przedstawionych na 37 ekranach dotykowych oraz rzutnikach, ok. 600 rekonstrukcji 3D, a także wiele filmów, manekinów i makiet. Mogliśmy zobaczyć tutaj cmentarzysko z XI w. i dawną osadę, średniowieczne narzędzia, monety, ozdoby, a także wiele odsłoniętych spod ziemi znalezisk, jak np. Kramy Bolesławowe.  Zwiedzając szlak turystyczny, nie tylko poznaliśmy historię miasta, ale też poczuliśmy atmosferę średniowiecznego rynku. Po tak bogatej lekcji historii udaliśmy się do McDonald’s na ciepły posiłek, po czym wracaliśmy do Gaszowic.

    • Informacja
     • Informacja

     • W dniach 14,15, 16 maja (egzamin klas VIII) świetlica pełni dyżur dla zgłoszonych uczniów w godz. od 7.00 do 16.00. Zgłoszenia przyjmowane są do piątku 10 maja do godz. 16.00. 

      Nr telefonu do zgłoszeń 512925850

     • Spektakle muzyczne w Raciborskim Centrum Kultury

     • Dnia 8 kwietnia uczniowie klas I-IV wybrali się do Raciborza na musical „Alicja w krainie czarów”. Spektakl był wystawiony przez Teatr Muzyczny Forte z Wrocławia. „Alicja w krainie czarów” to piękna opowieść o przygodach dziewczynki, która trafiła do magicznego świata, akcja dzieje się na granicy jawy i snu, a koszmarne przeżycia przeplatają się z zabawnymi fantazjami. Dzieci wspólnie z bohaterką odbyły niezwykłą podróż do Krainy Czarów i przeżyły niezapomniane chwile wspólnej zabawy. Piękna, barwna scenografia, gra świateł oraz wspaniałe role aktorskie dostarczyły niezapomnianych wrażeń.

      Tego samego dnia klasy V-VIII wybrały się również do Raciborza, gdzie została im zaprezentowana musicalowa adaptacja „Zemsty” w wykonaniu Teatru Muzycznego Forte. „Zemsta” to najsłynniejsza komedia Aleksandra Fredry, napisana mistrzowskim językiem ze świetnie zarysowanymi postaciami i nieprzemijającą dawką humoru. Była to kolejna wersja ponadczasowego dzieła, przygotowana z myślą o młodym widzu. Znani i lubiani – Papkin, Cześnik, Rejent, Podstolina, Wacław i Klara – odciągnęli widzów na chwilę od współczesnych czasów i zabrali w świat intryg, miłosnych perypetii i wielkich kłótni na śmierć i życie wynikających z małych, często wyjątkowo komicznych powodów. „Zemsta” w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego Forte rozśmieszyła uczniów a przede wszystkim przeniosła ich na moment w czasy odległe. Sztuka wzbudziła wiele pozytywnych emocji wśród
      widzów. Wspaniały spektakl sprawił, że uczniowie chętnie wybraliby się do teatru kolejny raz.

     • Konferencja z udziałem dyrektora

     • Muzeum w Wodzisławiu Śląskim było miejscem konferencji „Stres – mechanizmy stresu i radzenie sobie z nim”. Głównym prelegentem była prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska. W konferencji wziął  czynny udział dyrektor naszej szkoły. Przedstawił problem stresu szkolnego uczniów i nauczycieli. Głównym organizatorem imprezy był Koło Naukowe „De iuris”  Akademii Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi Filia w Wodzisławiu Śląskim.

     • Palcem po mapie

     • W naszej szkole odbyła się pierwsza edycja konkursu geograficznego pt. "Palcem po Europie". Uczniowie klas 6-8 w trzyosobowych drużynach odpowiadali na trudne pytania dotyczące geografii Europy. I miejsce zdobyła drużyna klasy 6b w składzie Vanessa Bluszcz, Agata Kolarczyk, Szymon Rogoza, II miejsce to drużyna klasy 7a - Antoni Sobik Zofia Porwoł, Arek Rugol i trzecie miejsce to grupa klasy 6a - Paulina Czech, Amelia Dudek i Gabriela Klingberg.

     • Wieczór filmowy kl. VII a

     • W dniu 23.04.2024 klasa VIIA razem z wychowawcą uczestniczyła w wieczorze filmowym. Podczas seansu mieliśmy okazję zobaczyć klasykę światowego kina oraz miło spędzić czas.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach
   • +48 32 430 55 80
   • ul. Rydułtowska 8 44-293 Gaszowice Poland
  • Logowanie