W środę po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Angielskiej dla chętnych uczniów klas 4-6. Uczniowie z wielkim entuzjazmem podeszli do tego pomysłu i zaraz po ogłoszeniu konkursu lista chętnych osób była pełna. W konkursie wzięli udział soliści, duet oraz trio. Jury w składzie: p. Justyna Maćczak, Karina Marcol oraz Aleksandra Wengerska zadecydowały iż zwycięzcą konkursu zostanie Daniel Dyrszka (5c), drugie miejsce ex aequo zajęły Anna Bywalec (5a) oraz Patrycja Przygoda (6b), trzecie miejsce zajęła Magdalena Łączka (4a), wyróżnienie powędrowało do duetu Agata Binek i Zofia Korbel (6b). Zwycięzcy zaprezentowali się społeczności szkolnej 8 marca na występie z okazji Dnia Kobiet. Konkurs zorganizowała pani Justyna Maćczak.
Platforma zdalnego nauczania
Konkurs piosenki angielskiej
Pancake Day
We wtorek na zajęciach dodatkowych z języka angielskiego uczniowie świętowali Pancake Day, czyli Dzień Naleśnika. To brytyjskie święto jest odpowiednikiem naszego rodzimego Tłustego Czwartku. Podczas gdy my objadamy się niezliczoną ilością pączków, Anglicy jako przysmak wybrali nie mniej kaloryczne i słodkie naleśniki.
W naszej szkolnej kuchni od wczesnych godzin porannych uczniowie klasy 5c „ciężko” pracowali żeby przygotować mnóstwo pysznych naleśników. Powstała góra słodkich i pachnących placków z czekoladą lub dżemem. Zapach roznosił się po całej szkole więc na amatorów tych smakołyków nie musieliśmy długo czekać, rozeszły się w mgnieniu oka. Tym słodkim dniem zapoczątkowaliśmy w naszej szkole kolejną ciekawą i smaczną tradycję, a dzieci bardziej utożsamiły się z kulturą Wielkiej Brytanii.
Klasa 3 na zajęciach przygotowywała w formie papierowej ich wymarzone naleśniki, a potem je opisywali. Klasa 4b przygotowała poczęstunek w trakcie zajęć języka angielskiego, podczas lekcji ćwiczyli słownictwo oraz zwroty potrzebne do zamawiania jedzenia w restauracji. Nad wszystkim czuwła pani Justyna Maćczak.
Dobrze Cię widzieć
Dobrze cię widzieć” to ogólnopolska kampania społeczna, która jest realizowana w ramach projektu „Bezpieczna droga”. Celem tego projektu jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży. Organizatorem jest Fundacja Narodowego Dnia Życia.
W ramach projektu wszyscy uczniowie polskich szkół podstawowych otrzymają od organizatorów kamizelki odblaskowe. My juz mamy!!
"Zielona Polska"
6 marca 2019r. w Mysłowicach odbyło się spotkanie edukacyjno – szkoleniowe, w którym brali udział uczniowie klas czwartych. Spotkanie o tematyce ochrony środowiska prowadził dziennikarz i przyrodnik pan Gerard Sawicki. Po części edukacyjnej był czas na zabawę z zespołem Andre. Uczniowie bawili się świetnie. Przejazd i bilety wstępu zostały sfinansowane przez Urząd Gminy Gaszowice, za co serdecznie władzom samorządowym dziękujemy.
Wilno-Troki-Suchowola
Kolejny wycieczka zorganizowana przez Radę Rodziców i dyrektora szkoły zawiodła nas na piękne tereny Kresów Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Podobnie jak w przypadku wyjazdów do: Pragi, Wiednia, Lwowa i Ołomuńca uczestniczyli w niej rodzice naszych uczniów a także sponsorzy i przyjaciele szkoły. Zwiedziliśmy Wilno: Ostrą Bramą z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, katedrę i wiele innych zabytków tego pięknego miasta. Gaszowiccy turyści wzięli udział w tzw. „Kaziukach” – święcie ku czci św. Kazimierza królewicza, patrona Wilna i Litwy. Obfitowało ono w setki straganów oferujących wspaniałe przedmioty miejscowego rękodzieła a także niezliczone dania kresowej kuchni. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Troki słynące z zamku Giedymina oraz Karaimów sprowadzonych tutaj przez księcia Witolda z Krymu. Po przekroczeniu granicy naszego państwa uczestnicy wycieczki odwiedzili Suchowolę, miasto związane z życiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Nowe koło zainteresowań
W szkole powstało nowe koło zinteresowań. Prowadzi je pan Andrzej Wojaczek. W sali języka polskiego zainstalowano okazałe akwarium podarowane szkole przez pana Pawła Bugdola, wójta naszej gminy. Młodym miłośnikom akwarystyki życzymy sukcesów.
Przygoda ze Sznupkiem
Dzień Kobiet
Kolejne nowości w naszej bibliotece
Serdecznie dziękujemy Zuzi Królikowskiej i Natalii Achtelik za wzbogacenie naszego księgozbioru. Pamietajcie - jeśli macie książki w dobrym stanie i już je przeczytaliście 100 razy, możecie je oddać w prezencie szkolnej bibliotece.
O nas w publikacji naukowej
Staraniem Wydawnictwa Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki ukazała się niezwykle ciekawa książkowa. Jej tytuł brzmi „Kresowe projekty edukacyjne na rzecz umocnienia bezpieczeństwa kulturowego”. Autor publikacji, dr Michał Lubicz Miszewski, zamieścił w niej informację o dokonaniach naszej szkoły w ramach edukacji kresowej. Serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów. Książkę można wypożyczyć w bibliotece szkolnej.
Nasza szkoła w obiektywie
W okresie ferii zimowych, dzięki sprzyjającej pogodzie, przed nasza szkołą zainstalowano ciekawą tablicę informacyjna. Zaprezentowano na niej zmiany jakie zaistniały w wyglądzie budynku szkolnego na przestrzeni kilku wieków. Wierzymy, że tablica ucieszy mieszkańców wsi i gminy, którzy uczęszczali do naszej szkoły. Dla obecnych uczniów jest powodem do dumy wynikającej z trwania szkoły oraz jej nieustawicznego rozwoju. Autorami tablicy są Wiesław Macoch, były nauczyciel naszej szkoły oraz jej obecny dyrektor Norbert Niestolik. Skwer na którym stoi tablica zostanie obsiany trawą a w donicach pojawią się kwiaty.
Rekrutacja
Dokumenty dotyczące zapisu dziecka do szkoły na rok szkolny 2019/2020, dostepne są w zakładce Rekrutacja w lewym menu.
Wspomnienia z ferii
W pierwszym tygodniu zimowych ferii 45 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w codziennych wycieczkach, na których mogli miło spędzić czas i aktywnie wypoczywać. W aquaparku H2Ostróg w Raciborzu uczestnicy doskonalili technikę pływania, brali udział w konkursie oraz mieli czas na zabawy i relaks w wodzie. Zespołowej rywalizacji uczyli się podczas zabaw w Laserhouse w Rybniku, a na lodowisku w Pszowie szlifowali swoją sportową formę. Znalazł się również czas na seans filmowy - dzieci obejrzały wzruszający film „Chłopiec z burzy”. Uśmiech i radość uczestników potwierdziły tylko, że był to atrakcyjnie i miło spędzony czas. Półkolonie zimowe zorganizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy Gaszowice, a opiekę nad uczestnikami sprawowali nauczyciele Szkoły Podstawowej w Gaszowicach.
Maria Chowaniec
W szkolnej galerii
Szkolna galeria znajdująca się w tzw. Harcówce wzbogaciła się o kolejne prace. Ich autorem jest pan Aleksander Siwiec. Rysunki związane są z historią śląskiego kolejnictwa. Serdecznie dziękujemy!
Bezpieczne ferie
Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na temat bezpieczeństwa dzieci podczas ferii zimowych .
Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom udanego i radosnego wypoczynku.
Niech żyje bal!!!
Dzisiaj 6.02.2019r. odbył się bal karnawałowy dla wszystkich klas naszej szkoły. Wszyscy doskonale się bawili, czego dowodem są poniższe zdjecia
Praktykantki w kl. I-IV
30 stycznia gościliśmy w szkole studentki II roku pedagogiki o specjalności wychowanie przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi Wydziału Zamiejscowego w Wodzisławiu Śląskim. W ramach praktyk studenckich przeprowadzono zajęcia obserwowane i oceniane przez nauczycieli naszej szkoły. Odbyły się one w klasach I-IV oraz w świetlicy szkolnej. Dziękujemy za wizytę w naszej szkole oraz życzymy samych sukcesów, zwłaszcza w przyszłej pracy w przedszkolach i szkołach.
Fundusz Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia
PROGRAM WSPÓŁPRACY TRANSGRANICZNEJ INTERREG V-A REPUBLIKA CZESKA-POLSKA 2014-2020
Taką nazwę nosi program, w którym nasza szkoła pozyskała partnera na terenie Republiki Czeskiej. Jest nim
Základní Śkola Ostrava - Dubina, Frantiska Formana 45
W związku z podjęciem współpracy i próbą pozyskania funduszy na realizację wspólnego projektu gościlismy w naszej szkole przedstawicieli Euroregiony Silesia z Opawy i z Raciborza a zwłaszcza dyrektorki szkoły z Ostarwy-Dubina Panie:
Ludmilę Vecerkovą - dyrektora szkoły oraz
Pertę Lasotovą - zastępcę dyrktora.Nakreślone zostały ramy projektu o nazwie
"Spotkanie z górnictwem"
Bedzie on obejmował wizyty uczniów w szkołach partnerskich, wspólne wycieczki do miejsc zwiazanych z górnictwem, działania z zakresu: muzyki, gwary, tradycji górniczych, kuchni regionalnej itp. Przewidziano także wydawnictwo w językach: czeskim, polskim, angielskim.
Przez najbliższy miesiąc należy stworzyć projekt i przedstawić go komisji weryfikacyjnej. Za strony naszej szkoły zadania tego podjęli się nauczyciele:
Justyna Maćczak - koordynator
Norbert Niestolik - dyrektor szkoły
Piotr Skupień - zastępca drektora szkoły
Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez pomocy i wsparcia Gminy Gaszowice a zwłaszcza Pana Pawła Bugdola - wójta gminy. Za okazane zaufanie i pomoc serdecznie dziekujemy.
Nowe książki w szkolnej bibliotece
- Nasza biblioteka powiększyła się o nowe książki dla uczniów klas I i II. A to wszystko za sprawą daru Olka Przybyły z klasy IIA.Dziękujemy za wspaniały prezent!Jeśli macie w swoich biblioteczkach niezniszczone książki, przeczytaliście je już 100 razy i nie wiecie co z niemi zrobić- możecie oddać je naszej bibliotece. Na pewno inni koledzy i koleżanki z przyjemnością je przeczytają :)
Archiwum Aktualności