• Ważne telefony dotyczące Ukrainy

• W związku z akcją pomocy dla uciekinierów z Ukrainy przesyłam namiary na centrum koordynacyjne w gminie Gaszowice ops@gaszowice.pl tel. 324399600 oraz 511058433. Proszę dzwonić we wszelkich sprawach, zwłaszcza o gotowości przyjęcia uchodźców do Państwa domów. Na stronie szkoły znajdują się także informacje o możliwości niesienia pomocy materialnej organizowanej przez OSP Gaszowice oraz  Zameczek w Czernicy. Kolejnym sposobem nisienia pomocy jest zbiórka w szkole: artykułów medycznych, artykułów osobistych (środki czystości) oraz artykułów spożywczych o długim terminie ważności. Rzeczy można znosić od jutra 1.03.2022r.

Dziękujemy za okazaną pomoc

• "Tadeusz Kościuszko bez tajemnic"

• Publikacja „Tadeusz Kościuszko bez tajemnic” stanowi połączenie tradycyjnego opisu postaci Tadeusza Kościuszki z zeszytem ćwiczeń. Uczeń rozpoczyna pracę od wycięcia 120 obrazków związanych z patronem szkoły. Następnie wkleja je we wskazane miejsca. Po przeczytaniu tekstu, będącego rodzajem narracji autora połączonej z tekstami źródłowymi zaczerpniętymi z literatury, pozostaje sprawdzić stan swojej wiedzy. Można zweryfikować ją poprzez wypełnienie krzyżówki i rozwiązanie kilku zadań. Dodatkowo proponuje się uczniom zabawę w składanie puzzli. Postać Tadeusza Kościuszki musi budzić szereg refleksji. Uczeń dzieli się nimi, pisząc list do wielkiego Polaka. Życzę miłej lektury i pracy w oparciu o zadania zawarte w niniejszej publikacji. Dziękuję za współpracę nauczycielom: Agnieszce Ploch, Agacie Toman, Justynie Maćczak i Piotrowi Skupieniowi. Dziękuję Apolonii Lewandowskiej oraz Annie Bywalec za piękne rysunki.
            Szczególne podziękowania kieruję na ręce: Pawła Bugdola – wójta gminy Gaszowice, Krzysztofa Lorka – przewodniczącego Rady Gminy Gaszowice, Zbigniewa Goworowskiego – dyrektora GZOPO oraz zarządu Rady Rodziców naszej szkoły.
            Książkę dedykuję Danucie Skalskiej – kresowiaczce ora prof. dr. hab. Stanisławowi Sławomirowi Nicieji, dzięki którym poznałem i pokochałem Kresy.

Norbert Niestolik – dyrektor szkoły

• Ważna data około 1784r.

• ROK POWSTANIA SZKOŁY W GASZOWICACH – OKOŁO 1784
            W oparciu o niemiecką kronikę szkoły w Gaszowicach obejmującej lata 1790-1920 a następnie kronikę polską za lata 1922-`1977, ustalono datę powstania tej placówki oświatowej na rok 1790. Po otrzymaniu pracy Franciszka Wieczorka „Szkice z dziejów wsi Gaszowice i życia jej mieszkańców do końca XIX w” nasza wiedza na ten temat nabrała innego wymiaru. Na stronie 21 czytamy: „F.A. Zimmermann wspomina że w Gaszowicach istnieje szkoła”. Dzieło Zimmermanna nosi tytuł „Bayträge zur Beschreibung von Schlesien Bd.3” i zostało wydane w roku 1784. Przesuwa to datę powstania szkoły co najmniej o sześć lat. W roku 1717 w Prusach wydano nakaz uczęszczania wszystkich dzieci do szkół podstawowych. 17 maja 1763 roku wydano edykt a 8 czerwca 1764 roku zarządzenie zmuszające wszystkich nauczycieli nie potrafiących mówić po niemieckim do nauczenia się tego języka. Groźbą było odebranie prawa wykonywania zawodu. W roku 1783 wprowadzono obowiązek szkolny. Praca Friedricha Alberta Zimmermanna (1745-1815) zawiera następujące części: Oppeln (Opole) - księstwo, powiat; Krappitz (Krapkowice); Neustadt (Prudnik) - powiat, miasto; Zülz (Biała); Oberglogau (Głogówek); Ratibor (Racibórz); Rauden (Rudy) - klasztor; Riebnick (Rybnik); Sorau (Żory), Leobschütz (Głubczyce) - powiat; Bauerwitz (Baborów); Katscher (Kietrz); Hultschin (Hulczyn, Hluczyn, Hlucín); Neisse (Nysa) - księstwo; Grottkau (Grodków) - księstwo; Patschkau (Paczków); Ziegenhals (Głuchołazy); Ottmachau (Otmuchów); Wansen (Wiązów). Miedzioryt - strój ludowy z Nysy.   Proweniencja: Steinwehr, Wolf Balthasar Adolph (1704-1771)   Proweniencja: Biblioteka Państwowa i Uniwersytecka (Wrocław). Została wydana w Brieg (Brzeg) przez Johanna Ernsta Trampa.

• Zakończenie projektu

• Zakończyliśmy projekt “Spotkanie z górnictwem”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP “Przekraczamy Granice”. W ramach projektu grupa uczniów z naszej szkoły oraz ze szkoły w Ostrawie Dubina brały udział w różnego rodzaju działaniach. Zwiedziliśmy Landek Park w Ostrawie, Muzeum w Rybniku, zabytkową kopalnię Ignacy, braliśmy udział w grze terenowej oraz w Biesiadzie górniczej. Podczas każdego działania uczestnicy otrzymali gadżety z odpowiednim logo: teczki, długopisy, kubki, smycze, plecaki. Ostatnim działaniem było wydanie Biuletynu informacyjnego, w którym opisane zostały nasze spotkania wraz ze zdjęciami. Biuletyny otrzymali wszyscy uczestnicy, instytucje oraz osoby związane z realizacją projektu.

• Pomaganie jest fajne

• Z racji tego, że pomaganie jest fajne otrzymaliśmy dużo prac konkursowych. Wybór jak zawsze (przy wybieranu laureatów) był bardzo trudny. Po wielu "godzinach" narady postaliliśmy, że:

I miejsce otrzymuje praca Maksymialina Pytlika

II miejsce dla Maksymiliana Trosińskiego

III miejsce dla Dominika Troszka

Wyróżnienie otrzymują uczennice: Julia i Natalia Grzenik

Gratulujemy!!!

Koordynator SKW

• Ogólnopolski konkurs ekologiczno-przyrodniczy

• Zapraszamy zainteresowanych do udziału w konkursie!

Odbędzie się w naszej szkole w Dniu Ziemi 22.04.2022 r.
            Konkurs jest przeznaczony dla uczniów:

•  klas II-III - poziom 1
            • klas IV-VI - poziom 2
            • klas VII-VIII- poziom 3

Na zwycięzców czekają nagrody !
            Konkurs ma formę testu składającego się z 26 pytań. Do każdego pytania podane są cztery warianty odpowiedzi, z których co najmniej jeden jest prawidłowy.
            Szczegóły konkursu i archiwalne testy na stronie www.edi.edu.pl/ekologia. Zapisy u p. Marii Chowaniec do 7 marca 2022r. wraz z wpłatą 5 zł.