• Weekend majowy
     • Weekend majowy

     • W dniach 29.04.2019r. (poniedziałek), 30.04.2019r. (wtorek), 02.05.2019r. (czwartek) świetlica pełni dyżury w godz. od 6.45 do 16.00. Zainteresowanych rodziców prosimy o zgłoszenie dziecka w świetlicy szkolnej do czwartku 25.04.2019r.

     • Informacja dla rodziców

     • Informuję, że od dnia 24.04.2019r. (Środa) zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą odbywały się zgodnie z planem lekcji. 

      Z poważaniem Norbert Niestolik - dyrektor szkoły

     • Pasowanie na czytelnika

     •  5 kwietnia miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie w życiu naszych pierwszoklasistów. Podczas uroczystego Pasowania na Czytelnika zostali oni oficjalnie przyjęci w szeregi czytelników bibliotki szkolnej. Strasze koleżanki przygotowały na tę okazję spektakl pt. "Mole", który całkowicie pochłonął najmłodszych uczniów. Nie obyło się bez zagadek i zadań w podgrupach, które udowodniły, że nasi podopieczni zdecydowanie zasłużyli na szacowne miano "czytelnika".

      Dzięki wsparciu Rady Rodziców, wszyscy świeżoupieczeni czytelnicy otrzymali pamiątkowe książki, które wzbudziły wiele radości i szeroki uśmiechy na twarzach.

      Zapraszamy do zerkania w fotogalerię z tego wydarzenia.

       

                                                                                                                                                                              Bibliotekarz  Aleksandra Wengierska

     • Informacja

     • Szanowni Rodzice

      W dalszym ciągu nie zawieszono  ani nie odwołano strajku. W związku z zaistniałą sytuacją pozostaje mi nadal  prosić Państwa o zapewnienie opieki dla Waszych dzieci w kolejne dni akcji protestacyjnej.

      Świetlica pracuje w godzinach 6.45 – 16.00. Opiekę nad dziećmi  pełnią rotacyjnie  dyrektorzy szkół oraz nauczyciele nie biorący udziału w strajku.

      Przypominam także o możliwości zapisania dziecka na zajęcia świetlicowe w dniach 18 (czwartek), 19 (piątek) oraz 23 kwietnia (wtorek). Zapisy do środy 17 kwietnia – godz.12.00.

                                                                                                                           Dyrektor szkoły

     • Dzień Emeryta

     • Dyrektor oraz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Dniu Emaryta zorganizowanym przez Radę Sołecką i radnych wsi Gaszowice. Uczniowie wystąpili  z programem artystycznym przygotowanym pod kierunkiem Pani Kariny Marcol. 

          

        

     • Dyżury w świetlicy szkolnej

     • Informuję, że w dniach 18.04.2019 (czwartek), 19.04.2019 (piątek), 23.04 (wtorek) istnieje możliwość zapisania dziecka do świetlicy szkolnej w godzinach określonych przez rodziców. Świetlica jest gotowa przyjąć dzieci w czasie od 6.45 – 16.00. Prosimy o dokonanie zgłoszenia do dnia 17.04.2019 (środa) do godziny 12.00. Listy zgłoszeń znajdują się w świetlicy szkolnej.

                                                                                                                            Dyrektor szkoły

     • Informacja dotycząca akcji protestacyjnej

     • Szanowni Rodzice

      W dalszym ciągu strony sporu zbiorowego nie doszły do porozumienia. Nie zawieszono  ani nie odwołano strajku. W związku z zaistniałą sytuacją pozostaje mi  prosić Państwa o zapewnienie opieki dla Waszych dzieci w kolejne dni akcji protestacyjnej.                                                                       

      Możliwość opieki świetlicowej w szkole będzie znacznie ograniczona.

      Dyrektor szkoły

     • Kościuszkowcy w Warszawie!

     •  Zapraszamy do galerii  

      Warszawa to kolejne miasto na kościuszkowskim szlaku, jakie przyszło odwiedzić szóstoklasistom z Gaszowic. Po Krakowie, Racławicach, Wrocławiu i Połańcu w połowie kwietnia zawitaliśmy do wietrznej stolicy.

      Program wycieczki był niezwykle napięty. W niespełna dwa dni pokonaliśmy na piechotę 23 kilometry. Zwiedziliśmy Zamek Królewski, którego centralnym punktem była kaplica z urną zwierającą serce Naczelnika Tadeusza Kościuszki; podziwialiśmy przepych pałacowych komnat. Wraz z kolejnymi odwiedzanymi zabytkami, poznawaliśmy piękną ale i tragiczną historię Warszawy; starówka, liczne pomniki i monumenty, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki, Szkoła Rycerska na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, zmiana warty honorowej na Placu Marszałka Piłsudskiego – wszystko to zrobiło na nas piorunujące wrażenie. Dramat miasta uświadomiła nam wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie na dwie godziny przenieśliśmy się w czasie do pamiętnego roku 1944 i towarzyszyli powstańcom w krwawym, ojczyźnianym zrywie. Na koniec wycieczki odwiedziliśmy Niepokalanów – siedzibę zakonu franciszkańskiego założonego przez o. Maksymiliana M. Kolbego – wielkiego polskiego świętego i męczennika z okresu II wojny światowej.

     • Kiermasz wielkanocny

     • Dziękujemy wszystkim osobom, które przyłączyły się do akcji charytatywnej organizowanej przez Szkolne Koło Wolontariatu podczas kiermaszu gminnego.

       

       

     • Informacja dotycząca akcji protestacyjnej

     • Szanowni Rodzice

      Na chwilę obecną strony sporu zbiorowego nie doszły do porozumienia.

      Nie zawieszono  ani nie odwołano strajku. W związku z zaistniałą sytuacją pozostaje mi ponownie Państwa prosić o zapewnienie opieki dla Waszych dzieci w kolejne dni akcji protestacyjnej.

      Możliwość opieki świetlicowej w szkole będzie znacznie ograniczona.

       

      wicedyrektor szkoły Piotr Skupień

     •  

      Szanowni Rodzice

      W dalszym ciągu strony sporu zbiorowego nie doszły do porozumienia. Nie zawieszono  ani nie odwołano strajku. W związku z zaistniałą sytuacją pozostaje mi ponownie Państwa prosić o zapewnienie opieki dla Waszych dzieci w kolejne dni akcji protestacyjnej. Jednocześnie informuje, że w dniach 11-12.04.2019 będę pełnił funkcję kierownika wycieczki do Warszawy, w której wezmą udział uczniowie klas VI. Wycieczka była zaplanowana i zapłacona znacznie wcześniej, dlatego odbędzie się mimo toczącego się sporu zbiorowego. Osobą kierującą szkołą w tych dniach będzie Piotr Skupień – wicedyrektor szkoły.  Będzie Państwu przekazywał kolejne informacje.

      Dziękuję za wyrozumiałość i pozdrawiam. Norbert Niestolik

     • Nowe insygnium naszej szkoły

     • Pragnę  poinformować społeczność szkoły, że  zdołaliśmy nabyć oryginalną szablę z okresu powstania kościuszkowskiego, Wiarygodność naszego zakupu potwierdzają dwa certyfikaty. Szabla stanie się kolejnym insygnium szkoły. Wykorzystamy ją w dniach szczególnych dla życia: uczniów, ich rodziców i nauczycieli.  Będą nimi na przykład: pasowanie na ucznia, rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego.  Zakupu dokonaliśmy z funduszy wypracowanych przez szkołę i z dotacji Rady Rodziców.

    • Ważna informacja
     • Ważna informacja

     • Na chwilę obecną strony sporu zbiorowego nie doszły do porozumienia.

      Jak podałem w ostatniej wiadomości, nauczyciele naszej szkoły zdecydowali o przystąpieniu do akcji strajkowej od dnia 8 kwietnia (poniedziałek) do odwołania, a strajk nie został dotychczas zawieszony lub odwołany.

      W związku zaistniałą sytuacją ponownie proszę rodziców, aby byli w dalszym ciągu gotowi zapewnić opiekę dla swoich dzieci. Możliwość opieki świetlicowej w szkole będzie znacznie ograniczona.

      Proszę nadal śledzić informacje w mediach. O wszelkich zmianach będę informował poprzez dziennik elektroniczny oraz szkolną stronę internetową.

                                                                                                                                   Dyrektor Szkoły Norbert Niestolik

     • Akcja charytatywna

     • Serdecznie zapraszamy do wsparcia akcji charytatywnej!!!

      Na kiermaszu gminnym dn. 06.04.2019r. (sobota), wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu będą rozprowadzali pyszne wielkanocne zajączki w cenie 5 zł. Zebrane środki przekażemy tradycyjnie na oddział onkologii dziecięcej.

      Opiekun SKW Agata Toman

    • Ważna informacja!!
     • Ważna informacja!!

     • Szanowni Rodzice.

      W dalszym ciągu liczę, że strony sporu zbiorowego dojdą  do porozumienia i nie dojdzie do strajku.  Jednak w  chwili obecnej nie mam takiej pewności.

      W związku z planowanym strajkiem informuję, że nauczyciele naszej szkoły zdecydowali o przystąpieniu do akcji strajkowej od dnia 8 kwietnia (poniedziałek) do odwołania.

      W związku z zaistniałą sytuacją proszę  rodziców, aby od dnia 8 kwietnia byli gotowi zapewnić opiekę dla swoich dzieci. Obawiam się, że możliwość opieki świetlicowej w szkole będzie znacznie ograniczona.

      Proszę śledzić informacje w mediach. O wszelkich zmianach będę informował poprzez dziennik elektroniczny oraz szkolną  stronę internetową.

                                                                                   Dyrektor szkoły

                                                                                     Norbert Niestolik

    • Informacja o rekrutacji uczniów do klasy I na rok szkolny 2019/2020
     • Informacja o rekrutacji uczniów do klasy I na rok szkolny 2019/2020

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach informuje, iż w dn. 05.04.2019 na gazetce informacyjnej obok wejścia głównego budynku szkoły zostały wywieszone listy kandydatów zakwalifikowanych do klasy I na rok szkolny 2019/2020.

      Rodziców/opiekunów uczniów, którzy zostali zakwalifikowani do klasy I serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w naszej szkole 10.04,2019 (środa) o godzinie 16:00 w świetlicy szkolnej.

     • Międzygminny konkurs recytatorski

     •          

      27 marca 2019r. w Czernicy odbył się "Międzygminny konkurs recytatorski" nasze uczennice zajęły:

      II miejsce - Małosia Zawioła kl. Ia,
      III miejsce - Lena Jakubczyk kl. IIa,
      III miejsce - Milena Dyrszka kl. III.

      Gratulujemy!!!

     • Wykład pt: "Niezwykłość śląskich familoków"

     • W pierwszej części  swojego  wystąpieniu  na temat „Niezwykłość śląskich familoków” autor skoncentrował  się na wyjaśnieniu pojęć: familok oraz  osiedle patronackie. Opisał najbardziej znane osiedla robotnicze związane z koncernem „Gische Erben” (Spadkobiercy Gischego) oraz kopalnią „Gische”. Wybudowano je na Giszowcu i Nikiszowcu. Następnie autor omówił rybnickie osiedla robotnicza i znajdujące się w nich familoki. Odnajdujemy je w dzielnicach: Chwałowice, Niedobczyce, Niewiadom,  Paruszowiec-Piaski. W kolejnej części autor skoncentrował się na wyglądzie obejścia oraz  izby mieszkalnej w typowym familoku. Ciekawie przedstawia się także zagadnienie życia społecznego mieszkańców dawnych familoków a także ich „obecność” w literaturze, między innymi  - „Holonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” Janoscha (Horsta Eckerta) i filmie, zwłaszcza w „Soli ziemi czarnej” Kazimierza Kutza.  Autor zaprezentował przykłady wykorzystania omawianej tematyki w realiach edukacji szkolnej. Wykład obejmował więc tematykę związaną z historią i pedagogiką. Wzbogacił swoją wypowiedź o opinie wybitnych Ślązaków na temat familoków oraz słownik śląskich słów związanych z omawianą tematyka.  Wypowiedź została zakończona rozważaniami na temat stanu technicznego oraz życia społecznego we współczesnych familokach a także o przykłady ich rewitalizacji podjętej przez samorząd miasta Rybnika. W czasie swojego wystąpienia autor zaprezentował  około 100 archiwalnych i współczesnych zdjęć.

      Familok (od familia - rodzina) w gwarze śląskiej to: wielorodzinny budynek w koloniach robotniczych, budowany na przełomie XIX i XX wieku w sąsiedztwie kopalń i hut powstających i rozwijających się w tym czasie  na Górnym Śląsku.

      Norbert Niestolik
      Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kosciuszki w Gaszowicach

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach
    • sekretariat@spgaszowice.pl
    • +48 32 430 55 80
    • ul. Rydułtowska 8 44-293 Gaszowice
   • Logowanie