• Współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną

• Nieodpłatną pomoc psychologiczno – pedagogiczną dla dzieci, rodziców i nauczycieli Powiatu rybnickiego świadczy
          Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Czerwionce - Leszczynach
          z siedzibą w Rybniku ul. 3 Maja 31
          tel. 32/ 42 28 300 wew. 49.
          (budynek starostwa powiatowego – ostatnie piętro)

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna oferuje specjalistyczną pomoc w zakresie:

1. Diagnozy psychologicznej i pedagogicznej możliwości rozwojowych dziecka.

2. Poszukiwania przyczyn opóźnień rozwojowych, niepowodzeń szkolnych i trudności wychowawczych dziecka oraz pomoc w ich przezwyciężaniu.

3. Dostosowania metod i form kształcenia do stanu zdrowia i możliwości rozwojowych dziecka (orzeczenie o kształceniu specjalnym, nauczanie indywidualne).

4. Rozwiązywania problemów dziecka w relacjach z rówieśnikami (dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi np. nieśmiałe, zahamowane oraz z zaburzeniami zachowania typu nadpobudliwość psychoruchowa, agresja itp.).

5. Wspierania pełnionej przez Rodzica roli opiekuńczej i wychowawczej – konsultacje indywidualne, warsztaty, pogadanki, prelekcje, grupy wsparcia.

6. Rozwiązywania problemów istotnych dla funkcjonowania całej rodziny – (terapia).

7. Wspierania i rozwijania zdolności twórczych dziecka – zajęcia rozwijające potencjalne zdolności twórcze, treningi twórczości, indywidualny tok nauczania, indywidualny program nauczania.

8. Podejmowania decyzji o dalszym kształceniu dziecka – testy zainteresowań i uzdolnień, wybór szkoły dla dzieci z problemami zdrowotnymi, porada zawodoznawcza.

9. Korekcji wad wymowy (terapia logopedyczna).

10. Korekcji wad postawy i schorzeń narządu ruchu (rehabilitacja).

Tylko rodzic decyduje o tym, czy udać się z dzieckiem do poradni, czy nie. Pedagog, nauczyciel, może sugerować konieczność przeprowadzenia badań psychologiczno – pedagogicznych dziecka, ale decyzja należy do rodzica. Także od woli rodzica zależy, czy już uzyskaną opinię czy orzeczenie przekaże szkole, czy też nie.

Źródło: www.poradnia-czerwionka.pl

Sylwia Miera