EUROREGION
Projekt „Zabawy dzieci pogranicza / Hry dětí z pohraničí” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów w Euroregionie Silesia - cel 4.2. Dotyczy współpracy Polsko – Czeskiej.Wnioskodawcą projektu „Zabawy dzieci pogranicza” jest Gmina Gaszowice- Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach. Partnerem projektu jest Základní škola Velké Hoštice. Fundusz projektu opiewa na kwotę 8 507 Euro.Projekt został pozytywnie zweryfikowany przez Euroregion Silesia – Stowarzyszenie Gmin Górnej Odry.Jest to program UE wspierający czesko-polską współpracę transgraniczną a koordynatorem jest Euroregion Silesia.
Głównymi celami projektu są przezwyciężenie uprzedzeń narodowościowych, edukacja w zakresie tolerancji i niedyskryminacji wśród mieszkańców Euroregionu, a także wzmocnienie wzajemnego zaufania i integracji mieszkańców, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk.Grupą docelową jest 33 uczniów Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach i 3 osoby z zespołu projektowego ( koordynator, zastępca koordynatora, obsługa administracyjno- finansowa), a także 20 uczniów szkoły Velke Hoštice- 1 koordynator i zastępca koordynatora.Działania projektowe są realizowane na terenie Gaszowic i Raciborza, a także w Velkich Hošticach .Realizacja następuje w:
Działanie 1. Szkoła Podstawowa w Gaszowicach- spotkanie integracyjne na terenie sportowo- rekreacyjnym szkoły, gry i zabawy sportowe, np. wielkoformatowe kółko- krzyżyk, gra integracyjna Wieża, tradycyjne śląskie zabawy: toczenie koła, gra w kapsle czy gry zespołowe. Uczestnicy otrzymali nagrody w postaci koszulek z logo Euroregionu i zjedli wspólny obiad. W działaniu udział wzięło 33 uczniów PL wraz z koordynatorem, zastępcą koordynatora i osobą z obsługi administracyjno- finansowej, a także 20 uczniów CZ wraz z koordynatorem i zastępcą koordynatora. Działanie trwało 4 godziny.Działanie 2. Ostrawa- poznanie atrakcji pogranicza czeskiego partnera- Wielki Świat Techniki Dolní oblast VÍTKOVICE, z.s. i nauka poprzez zabawę. Ekspozycje, które zobaczyliśmy to: Świat dzieci, Świat nauki i odkryć, Świat cywilizacji i Świat natury. Po aktywnościach zjedzono wspólny obiad. W działaniu udział wzięło 33 uczniów PL z ZP i 20 uczniów CZ z ZP. Działanie trwało 4 godziny.Działanie 3. SP Velke Hoštice - sportowa gra terenowa na terenie szkoły, polegająca na wykonywaniu zaszyfrowanych sportowych działań w grupach mieszanych polsko- czeskich. Po rozgrywkach przewidziano obiad. W działaniu udział weźmie 33 uczniów PL z ZP i 20 uczniów CZ z ZP. Działanie będzie trwało 4 godziny.
Działanie 4. Racibórz- w ramach działania zaplanowano wycieczkę w celach poznania atrakcji pogranicza polskiego partnera -zajęcia na basenie H2O w Raciborzu i warsztaty w średniowiecznym grodzie Drengów znad Górnej Odry-poznanie aktywności rycerza. W trakcie przewidziano ognisko z pieczeniem kiełbasek. W działaniu udział weźmie 33 uczniów PL z ZP i 20 uczniów CZ z ZP. Zespół projektowy z Polski i Czech będzie aktywnie uczestniczył we wszystkich działaniach projektowych. Działanie będzie trwało 4 godziny.
Rezultatem projektu jest osiągniecie przezwyciężenie uprzedzeń narodowościowych, edukacja w zakresie tolerancji i niedyskryminacji. Efektem tych działań jest rozwój psychofizyczny dzieci oraz poszerzanie horyzontów sportowych. W wyniku realizacji projektu dzieci odkryją, że aktywność sportowa jest wartością uniwersalną i sięga poza granice państw. Spodziewa się, że poprzez wspólną aktywność fizyczną i emocje związane z rywalizacją, w dłuższej perspektywie zawiążą się bliższe relacje pomiędzy uczestnikami projektu.
Po zakończeniu projektu szkoły nadal będą współpracować poprzez, np. zaproszenia do udziału w konkursach czy ważnych uroczystościach z życia szkoły.Działanie 117 października 2024 roku odbyło się pierwsze działanie projektowe. Gospodarzem była Szkoła Podstawowa w Gaszowicach. Miało ono charakter sporotwo- integracyjny, odbywało się na terenie sportowo- rekreacyjnym szkoły. Uczniowie podjęli się następujących akgtywności: gier i zabaw sportowych, np. wielkoformatowe kółko- krzyżyk, gra integracyjna Wieża, a także poznali tradycyjne śląskie zabawy: toczenie koła, gra w kapsle czy gry zespołowe. Uczestnicy otrzymali nagrody w postaci koszulek z logo Euroregionu i zjedli wspólny obiad. W działaniu udział wzięło 33 uczniów PL wraz z koordynatorem, zastępcą koordynatora i osobą z obsługi administracyjno- finansowej, a także 20 uczniów CZ wraz z koordynatorem i zastępcą koordynatora. Działanie trwało 4 godziny.Działanie 23 grudnia 2024 roku miało miejsce kolejne działanie projektowe. Tym razem wszyscy uczestnicy wybrali się do czeskiej Ostravy. Dzięki temu mogli lepiej poznać atrakcje pogranicza czeskiego partnera- Wielki Świat Techniki Dolní oblast VÍTKOVICE, z.s. i doświadczyć nauki poprzez zabawę. Ekspozycje, które zobaczyliśmy to: Świat dzieci, Świat nauki i odkryć, Świat cywilizacji i Świat natury. Po aktywnościach zjedzono wspólny obiad. W działaniu udział wzięło 33 uczniów PL z ZP i 20 uczniów CZ z ZP. Działanie trwało 4 godziny.