Izba Pamięci i Tradycji

IZBA  PAMIĘCI I TRADYCJI

Jednym z celów edukacji regionalnej jest budzenie poczucia dumy z dokonań naszych przodków. Istotnymi w tym zakresie miejscami są Izby Tradycji i Pamięci. Mam zaszczyt zaprosić wszystkich uczniów do zrewitalizowanej Izby znajdującej się w naszej szkole. Zgromadzone w niej eksponaty świadczą o wspaniałej historii wsi i szkoły a także o zaangażowaniu wielu nauczycieli pracujących w placówce od momentu jej powstania. W szczególny sposób dziękuję Pani Stelli Płaczek, mojej poprzedniczce na stanowisku nauczyciela historii. Jestem pod ogromnym wrażeniem Jej pasji muzealnej i archiwistycznej. Zgromadzone w Izbie materiały mogłyby posłużyć do napisania kilku prac naukowych. Dziękuję także Paniom sprzątającym budynek za pomoc w doprowadzeniu Izby Tradycji i Pamięci do stanu umożliwiającego jej ponowne otwarcie.  Już za kilka dni to pomieszczenie zacznie żyć swoim własnym życiem. Będą odbywały się tutaj lekcje historii i edukacji regionalnej.

Do rodziców naszych uczniów i przyjaciół szkoły zwracam się z prośbą o wzbogacenie Izby o kolejne eksponaty. Brakuje nam chociażby „żeleźnioka” czyli pieca ogrzewającego kiedyś pomieszczenia mieszkalne, przedmiotów związanych z dawną śląską  kuchnią, lokalnych strojów, zdjęć i innych pamiątek związanych z Gaszowicami i  historią naszej szkoły.

Liczę na Państwa życzliwość

dyrektor szkoły