• Prace konkursowe

    • Wyróżnione prace w konkursie:
      "Mój ulubiony bohater literacki"

     I MIEJSCE- Weronika Małek klasa 6a

     Meggi z książki "Atramentowe serce" Cornelii Funke jest moją ulubioną postacią literacką.

     Cornelia Funke napisała trylogię: "Atramentowe serce", " Atramentowa krew" i "Atramentowa śmierć". Autorka jest Niemką. Nazywana jest też niemiecką Rowling.
     Bardzo lubię Meggi, ponieważ troszczy się o książki, nie niszczy ich. Tak jak ja. Bardzo lubi przeżywać nowe nieznane przygody i historie. Dbania o książki nauczył ją tata, który był introligatorem. Zajmował się naprawianiem starych książek. Ojciec sprawiał jej ciągłe niespodzianki, kupując różne książki. Z tego powodu Meggi była zachwycona. Od najmłodszych lat dziewczynka uczyła się czytać. Zaczynała od napisu na drzwiach pracowni taty. Córka, podobnie jak ojciec, potrafiła, czytając książkę na głos, ożywiać jej postacie. Marzeniem dziewczynki jest, aby nie tylko sprowadzać bohaterów książek do realnego świata, ale również odsyłać ich z powrotem za pomocą odpowiednich słów.
     Do przeczytania tej książki zachęciła mnie moja sistra, która ma książki i przeczytała całą trylogię. Sama przeczytałam dopiero pierwszą część, jednak na pewno sięgnę po pozostałe książki.
     Serdecznie zachęcam do przeczytania "Atramentowego serca". Treść cały czas trzyma czytelnika w napięciu. Pełno w niej zwrotów akcji. Gdy zaczniemy czytać tę książkę, nie potrafimy jej odłożyć. Ciągle coś się tam dzieje. Wszystkim wydaje się zbyt gruba, dlatego moi rówieśnicy nie sięgają po nią i pewnie leży na półce bibliotecznej. Kiedy pokazałam ją koleżankom, które lubią czytać, przeraziły się ilością stron. Wydaje się, że jest jak cegła, ale kiedy zaczynamy czytać, przenosimy się w inny, magiczny wymiar. Nie zniechęcajcie się objętością książki! Przeczytajcie ją sami i wtedy oceńcie! Zdecydowanie polecam tę książkę. oceniam ją na 10/10 punktów.

     II MIEJSCE- Maciej Dudzik klasa 6b

     Według mnie jednym z najciekawszych postaci lekturowych jest Tomek Wilmowski, bohater książek Alfreda Szklarskiego. To właśnie o nim chciałbym napisać.


     Jego charakter i przygody, które przeżywał w Australii urzekły mnie i zaciekawiły. Był to bardzo odważny chłopiec. Wraz ze swoim ojcem i załogą, gdy pewnego razu wyjechali na polowanie na dzikie zwierzęta właśnie do Australii. Dużo zmieniło się w jego życiu. Wydoroślał przez ten czas i wiele się nauczył, m.in. strzelania z broni palnej, przeżycia na pustyni czy w innych warunkach trudnych dla życia. Książka, o której piszę to "Tomek w krainie kangurów". Jest to jedna z wielu książek przygodach Tomka. Nie miałem okazji przeczytać innych książek o nim, lecz mam nadzieję, że jeszcze to nadrobię. Miło czytało mi się o jego przygodach w Australii. T wyśmienita lektura dla kogoś, kto chce przeczytać niezwykłych przygodach i chce się dowiedzieć dużo ciekawostek o tym, jak kiedyś wyglądało życie na tym kontynencie i obyczaje rdzennego australijskiego ludu Aborygenów.

     Serdecznie polecam przeczytać książki o Tomku Wilmowskim, bo jeśli już o nim przeczytacie to gwarantuję, że zapamiętacie jego przygody na bardzo, bardzo długo.

     III MIEJSCE- Zofia Mańka klasa 6a

     Moim ulubionym bohaterem literackim jest Mały Książę. Jest on bohaterem książki, której autorem jest francuski pisarz Antoine de Saint- Exupery.

     Mały Książę jest moim ulubionym bohaterem literackim, ponieważ jest to niesamowity chłopiec, który powinien być wzorem do naśladowania dla wielu osób. Jest bardzo wesoły, przyjacielski i pomocny. W cudowny sposób pokazuje, jak łatwo można stać się szczęśliwym. Uczy nas trudnej sztuki doceniania tego, co mamy. Uczy nas radości z najzwyklejszych rzeczy. Uczy nas optymistycznego spojrzenia na świat. Uczy nas, jak bardzo ważną rolę w życiu odgrywa przyjaźń. Przekazuje nam bardzo ważne cechy. Chłopiec przypomina nam także o rzeczy, którą bardzo często zapominamy, czyli o szacunku do ludzi, roślin oraz zwierząt.

     Bardzo serdecznie zachęcam wszystkich do przeczytania książki pt. "Mały Książę". Wtedy będziecie mieli możliwość bliższego poznania tego wspaniałego chłopca, oraz poznania jego niezwykłych przyjaciół.

     WYRÓŻNIENIE- Wiktoria Śmieja klasa 5a

     Książka "Elena. Wygrać z losem" opowiada historię dziewczyny, dla której konie to cały świat, a stadnina to całe jej życie. Dziewczynka ma 13 lat, a jej rodzina prowadzi ujeżdżalnię i szkołę nauki jazdy konnej, konkurując z rodziną Jangblutów. Pomiędzy rodzinami od lat panuje nienawiść. Pewnego dnia okazuje się jednak, że dziadek Eleny ma pełno długów. Rodzice Eleny podejmują się spłacenia długów. Niestety, stadnina trafia w ręce komornika, a ulubiony koń Eleny, który w młodości uległ wypadkowi trafia po jej błaganiach do stadniny z wysłużonymi koniami.

     To jedna z moich ulubionych książek, ponieważ powiada o dziewczynie i jej miłości do koni, a także o jej codziennych problemach. Mimo tych wszystkich problemów, na nie poddaje się i walczy o to, co kocha.

     Polecam do przeczytania tej książki miłośnikom koni i nie tylko.

     WYRÓŻNIENIE- Emilia Musialik klasa 5a

     Moją ulubioną bohaterką książki jest Delfina, którą poznałam w serii książek "Magiczne baletki" pisarki Darcey Bussel. Delfina zawsze marzyła, żeby być baletnicą, uczyła się tańca czytając książki- ćwiczyła w domu. I oto pewnego dnia gdy podglądała przez okno tańczące dziewczynki została zaproszona przez Panią Za- Ze na lekcje tańca. Wyjaśniła pani, iż jej rodziny nie stać na lekcje baletu. Pani Za- Za widząc ukryty talent w dziewczynce, podarowała jej stare różowe baletki. Dziewczynka była nimi oczarowana, a Pani Za- Za zaprosiła ją na darmowe lekcje baletu. Okazało się, że to nie są zwykłe baletki, ale że posiadają one niezwykłą moc przenoszenia do Krainy Czarów.

     Podziwiam Delfinę za to, że ciężko pracowała na spełnienie swoich marzeń i zazdroszczę jej, że mgła przenosić się do Krainy Czarów kiedy zakładała baletki. Jeśli tylko chcesz znaleźć się w zaczarowanym świecie baletu przeczytaj serię książek " Magiczne baletki".

      

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach
   • sekretariat@spgaszowice.pl
   • +48 32 430 55 80
   • ul. Rydułtowska 8 44-293 Gaszowice
  • Logowanie