• Niepodległa Literatura

        •  

           

          innowacja_NIEPODLEGLA_-_LITERATURA_Z_WARTOSCIAMI.docx.

          NIEPODLEGŁA - LITERATURA Z WARTOŚCIAMI

          W tym roku szkolnym uczniowie klas piątych biorą udział w innowacji pedagogicznej „Niepodległa – literatura z wartościami” w ramach lekcji języka polskiego.

          Podczas zajęć realizowane będą podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2019, jakimi są: 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów.

          Celem prowadzonych lekcji jest edukacja do wartości oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury wśród dzieci. Podczas lekcji czytane będą teksty literackie zamieszczone w książce „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” pod redakcją Doroty Koman. Pozycja ta została wpisana na „złotą listę” książek polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Pod opieką nauczycieli uczniowie będą omawiać istotę, konsekwencje stosowania bądź zaniechania wartości takich jak: pokojowość, odpowiedzialność, wolność, sprawiedliwość. Praca na lekcji przebiegać będzie z wykorzystaniem różnorodnych metod aktywizujących uczniów. Po zakończeniu innowacji zostanie przeprowadzona ewaluacja.

          21 IX - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POKOJU

          Z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju 26 września uczniowie klasy V  b uczestniczyli w lekcji na temat pokojowości. Podczas pierwszej godziny języka polskiego z zainteresowaniem słuchali głośnego czytania tekstu „Nędzny tchórz” Pawła Beręsewicza.  Na kolejnej lekcji pod kierunkiem nauczyciela dzieci omawiały treść, wskazując bohaterów, miejsca i czas wydarzeń, ich przebieg oraz problematykę utworu. Na tablicy powstał schemat, który pomógł w zapamiętaniu szczegółów tekstu. Z pomocą nauczyciela uczniowie wyjaśnili pojęcie pokojowości, a także znaleźli kilka odpowiedzi na pytanie: Jak rozwiązywać konflikty? Pracując metodą dramy, wcielili się w głównych bohaterów i odtworzyli przebieg spotkania Sorgala z księciem Ulrykiem i jego ministrem.

          B. M.


           

          ODPOWIEDZIALNOŚĆ

          W październiku uczniowie  klasy V b uczestniczyli w dwugodzinnej lekcji języka polskiego w ramach innowacji pedagogicznej „Niepodległa – literatura z wartościami”. To już drugie spotkanie z wartościową literaturą z książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.

          Po  odczytaniu fragmentu tekstu „Dolina jeleni” Wojciecha Cesarza, uczniowie szukali odpowiedzi na pytania: Co zrobi Marek? Czy uratuje rannego jelonka? Pracując metodą aktywizującą, stworzyli  drzewko decyzyjne, na którym zapisano decyzje uczniów i ich konsekwencje. Uczniowie sami proponowali dalsze zakończenie tekstu, a następnie wysłuchali czytania nauczyciela, poznając losy bohaterów. Na koniec lekcji sformułowali odpowiedź na pytanie: Czy chłopiec był odpowiedzialny? i wspólnie wyjaśnili pojęcie odpowiedzialności.

          Zadaniem domowym  dla uczniów było w ciągu tygodnia notować sytuacje i zachowania, kiedy byli odpowiedzialni oraz kiedy im się to nie udało.

          B. M

          II SZKOLNY KONKURS

          ZŁOTE PIÓRO KALIGRAFII Z NIEPODLEGŁĄ

          W związku z obchodami 11 XI br. setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie kaligraficznym. Zadanie polegało na przepisaniu fragmentu tekstu „Mazurka Dąbrowskiego” Józefa Wybickiego. Celem przeprowadzenia konkursu było motywowanie uczniów do pracy nad własnym charakterem pisma. Podczas przygody z kaligrafią mieli okazję zaprezentować swoje zdolności piśmiennicze.

          Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-III oraz uczniowie klas IV-VI. Uczestniczyło w nim 26 osób.

          WYNIKI

          KLASY I-III

          I MIEJSCE – Julia Brzezina
          II MIEJSCE – Sabina Kubiak
          III MIEJSCE – Amelia Genc

          WYRÓŻNIENIA: Zuzanna Rutkowska, Agata Kolarczyk

          KLASY IV-VI

          I MIEJSCE – Emilia Grzenik
          II MIEJSCE – Urszula Seletyn
          III MIEJSCE – Karol Zimny

          WYRÓŻNIENIA: Magdalena Jonderko, Weronika Rybarz

          Dziękuję Radzie Rodziców za ufundowanie nagród (pióra, notesy) oraz pani Sylwii Mazurek za pracę w komisji oceniającej.

          Beata Małek

          WOLNOŚĆ

          11 listopada 2018 r. obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbywały się liczne uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W klasie V b podczas dwóch lekcji języka polskiego uczniowie przypomnieli pojęcie i wartość słowa wolność. Pracując w grupach metodą asocjogramu, szukali odpowiedzi na pytanie: Co to jest wolność? Następnie prezentowali efekty swojej pracy zapisane na arkuszach papieru i tak powstała definicja wolności. Podczas dyskusji uczniowie podawali przykłady, kiedy człowiek jest wolny oraz w jakich sytuacjach łamane jest prawo do wolności. Po wysłuchaniu opowiadania „Burza” K. Terechowicz i W. Cesarza uczniowie opowiedzieli treść utworu, a następnie wspólnie ułożyli plan wydarzeń. Pytanie: Czy Piotrek właściwie rozumiał pojęcie wolności? postawione na początku kolejnej lekcji było pretekstem do dyskusji na temat zachowań Piotrka – głównego bohatera opowieści. Uczniowie stwierdzili, że chłopak mimo iż cenił wolność i chciał być niezależny, okazał się osobą egoistyczną oraz bez zasad, co spowodowało groźne dla życia i zdrowia innych konsekwencje. Piątoklasiści stwierdzili, że nie mamy prawa robić wszystkiego, na co mamy ochotę. Należy liczyć się z konsekwencjami własnego postępowania.

          B. M.

          SOLIDARNOŚĆ

          W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariusza (5 XII) uczniowie klasy V b poznali kolejne pojęcie solidarność. Po głośnym odczytaniu tekstu przez nauczyciela omówione zostały elementy świata przedstawionego w opowiadaniu „Złomek” Katarzyny Ryrych. Następnie uczniowie przedstawili wydarzenia w ciągu przyczynowo-skutkowym oraz określili cechy postaci. Podczas kolejnej lekcji omówione zostały zagadnienia związane z wolontariatem i działaniami wolontariuszy, którzy niosą bezinteresowną pomoc. Okazało się, że wielu uczniów angażuje się i wspiera ideę wolontariatu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Uczestniczą w wielu akcjach w szkole, np.: zbiórka nakrętek dla chorego dziecka, „Góra Grosza”, pomoc zwierzętom ze schroniska dla psów. Wspierają także Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Okazało się, że już najmłodsi uczestniczą w wielu akcjach, solidaryzując się z potrzebującymi. Solidarność to poczucie współodpowiedzialności w obliczu czyjejś potrzeby lub nieszczęścia, niesienie pomocy i wsparcia. Podsumowaniem lekcji było samodzielne zapisanie do zeszytów przykładów sytuacji, kiedy można pomóc innym.

          B. M.

          POKOJOWOŚĆ, ODPOWIEDZIALNOŚĆ, WOLNOŚĆ I SOLIDARNOŚĆ

          - PODSUMOWANIE INNOWACJI

          Ostatnia lekcja w klasie V b dotycząca innowacji „NIEPODLEGŁA – LITERATURA Z WARTOŚCIAMI” zakończyła się podsumowaniem poznanych tekstów i omówionych wartości. Uczniowie otrzymali ankiety, które wypełnili anonimowo a następnie w czterech grupach wykonali plakaty na temat pokojowości, odpowiedzialności, wolności i solidarności.

          Sprawozdanie z realizacji innowacji, wyniki ankiet przeprowadzonych w klasach piątych i szóstych oraz refleksje nauczycieli przedstawiono w opracowanym dokumencie.

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach
      • +48 32 430 55 80
      • ul. Rydułtowska 8 44-293 Gaszowice Poland
    • Logowanie