• Zajęcia terenowe w poznawaniu przyrody - żywioły

•

Uczniowie klas IV a,b,c od września do czerwca brali udział w zajęciach związanych z poznawaniem żywiołów jakimi są: ogień, powietrze, ziemia i woda. Około siedmiu zajęć było przeznaczonych na bliższe i dalsze z jednym z żywiołów. Z uwagi na warunki pogodowe  wybraliśmy jako pierwszą ziemię, do której powróciliśmy ponownie wiosną. Uczniowie klas IV a,b,c od września do czerwca brali udział w zajęciach związanych z poznawaniem żywiołów jakimi są: ogień, powietrze, ziemia i woda. Około siedmiu zajęć było przeznaczonych na bliższe i dalsze z jednym z żywiołów. Z uwagi na warunki pogodowe  wybraliśmy jako pierwszą ziemię, do której powróciliśmy ponownie wiosną.

Znak promujący nasze zajęcia

Uczniowie na zajęciach stworzyli słodki profil glebowy, aby łatwiej zapamiętać warstwy, które tworzą glebę

Mali mieszkańcy gleby

Rozpoznać prawidłowo zboża czasami może być problemem

Zioła z naszych łąk

W każdej pracy najważniejsza jest precyzja

Drugi żywioł to woda. Uczniowie wykonywali różne doświadczenia bawiąc się w czarodziejów, alchemików i odkrywców praw przyrody.

Jak oczyścić brudną wodę? Uczniowie udowodnili, że można.

Woda i ogień to dwa słowa, które oddziałują na siebie niczym magnesy. Więc były zajęcia związane z niszczycielską  siłą ognia i wody, ale również ogień jako przyjaciel człowieka czy woda na wagę złota i życia.

Po zapoznaniu się z pracą strażaków uczniowie brali udział w zajęciach sprawnościowych. Jak ogień, to i ognisko z kiełbaskami.

Ostatni żywioł to wiatr. Tutaj też nie mogło zabraknąć doświadczeń, prezentacji i burzliwych dyskusji. Na ostatnich zajęciach robiliśmy latawce, a potem na szkolnym podwórku sprawdzaliśmy, kto zostanie mistrzem podniebnych lotów.

Czerwcowa pogoda  sprzyjała przeprowadzeniu wielu zajęć w naturalnym środowisku przyrodniczym z czego najwięcej satysfakcji mieli uczniowie.

S. Janyga