Innowacje pedagogiczne

 

 

 

Innowacja__zajecia_terenowe.docx

Zakończnie innowacji

Podsumowanie innowacji „Zajęcia terenowe w poznawaniu tajemnic przyrody”, w której brali udział uczniowie kl. IIIc i IVa. Za nami chłodna wiosna, gorące i bezdeszczowe lato, sucha i słoneczna jesień i nasi uczniowie, którzy nie tylko poznawali tajniki pracy w ogródku, ale uczestniczyli w wielu innych atrakcyjnych zajęciach. To wszystko było możliwe dzięki życzliwości i wsparciu wielu osób. To Pani Jola Nowobilska użyczyła nam ogrodu na prowadzenie upraw w warzywniku. Państwo Lazar i Pan Damian Krauze gościli nas w swych gospodarstwach. W zaczarowany świat lasu wprowadził nas Pan Jacek Kołek. Byliśmy też na wakacyjnych warsztatach o wulkanach i naszej Galaktyce w rybnickim muzeum. Tych i innych atrakcji nie byłoby, gdyby nie rodzice. To oni pilnowali, żeby przynieść nasiona warzyw, przygotować nowalijkowe śniadanie, wyjechać w  na wycieczkę w góry, czy do ogrodu botanicznego. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze działania. Uczniowie mieli bowiem wiele satysfakcji z tego co robili.

Zapraszamy do albumu fotograficznego z innowacji.

 

 

Ostatnie prace w odródku

To już ostatnie prace w ogródku. Trzeba jeszcze wykopać ziemniaki. Przyroda pomału przygotowuje się do zimy, a my kończymy naszą przygodę w szkolnym ogródku. Przekwitły kwiaty, odleciały ptaki, ale pozostały wspomnienia często zabawne z odrobiną tajemniczości. Te wyjątkowe chwile pozostaną na zdjęciach, do których kiedyś z przyjemnością powrócimy.

 

To już ostatnie plony z naszego ogródka

Ziemniaki już wykopane. Jeszcze tylko musimy zebrać buraki, marchewki, pietruszki i ...kończymy całą akcję - innowację. Niestety z powodu bardzo suchego lata nasze buraczki są raczej drobne, ale za to słodziutkie. Pieknie udała się pietruszka. Marchewka smakowała chyba myszom i nornicom, ale część udało się ocalić. Jeszcze trzeba uprzątnąć chwasty, niepotrzebne nacie i wygrabić grządki.

 

Podróż w "Krainę wulkanów"

W sobotę 1 września 2018 r. w muzeum w Rybniku grupa uczniów brała udział w ciekawych warsztatach podróżniczych. Przenieśliśmy się daleko za ocean do Nikaragui, która jest nazwana "Krainą wulkanów". Dzieci mogły oglądać, dotykać i porównywać skały, piasek i błoto wulkaniczne. Poznały także, jak działają i jak niebezpieczne mogą być wulkany. Przeprowadzony przez prowadzącego zajecia eksperyment z wylewającą się lawą i wybuchem wulkanu pozostawił niezapomniane wrażenia.

 

 

Misja kosmos

25 sierpnia 2018 uczestniczyliśmy w ciekawych warsztatach astronomicznych zorganizowanych przez Muzeum w Rybniku. Pan Dawid i pan Michał z obserwatorium Astrolab z Czernicy „zabrali” nas w podróż  po naszej Galaktyce. Dowiedzieliśmy się wiele o lotach w Kosmos i na Księżyc, o pojazdach i stacjach kosmicznych. Poznaliśmy Układ Słoneczny, tajemnice planet, komet i księżyców. Sami składaliśmy profesjonalny teleskop, jednak tego dnia niebo przysłoniły nam chmury. Na profesjonalne, nocne obserwacje Księżyca i planet mamy zaproszenie już we wrześniu.

 

Z pomidorami w tle

W tym roku mamy wyjątkowo upalne lato i to widać wszędzie. Dzięki systematycznemu podlewaniu nasze pomidorki pięknie owocują, rownież niektóre kwiaty nie poddały się suszy i są ozdobą grządek. 

  

 

W czwartek 23 sierpnia odwiedziliśmy ogrodnictwo pana Damiana Krauze. Na zewnatrz termometry wskazywały 31°C, a w szklarni chwila odpoczynku od upału. Uczniowie mieli okazję poznać nowoczesną technologię uprawy pomidorów. Trzeba włożyć bardzo dużo pracy, aby na naszych stołach były smaczne i pachnące pomidory. Ogrodnictwo zajmuje się także uprawą roślin ozdobnych.

Dziękujemy Państwu Krauze za poświęcony czas i udostępnienie pomieszczeń szklarniowych do zwiedzania.

 

  

 

Pamiętamy i podlewamy

Lato piękna, słoneczna pogoda ale jest bardzo sucho. Chociaż wakacje w pełni, to Nadia z Dawidem pamietają o naszych uprawach. W te upalne dni dla roślin woda jest najważniejsza. 

   

 

Wakacje

Nawet w wakacje nie pozostawiamy ogródka bez opieki. Tym razem Janek, Krzyś i Paweł ochoczo i skutecznie wyrywali chwasty z grządek, choć trochę im się jeszcze myli bodziszek z krwawnikiem, wyka z powojem, a rdest ze szczawiem. Ale oto efekty ich pracy.

 

 

Tak wyglądały nasze uprawy tuż przed zakończeniem roku szkolnego. Deszczomierz też pusty, ale mimo suszy chwasty są okazałe. Przed nami sporo pracy.

 

 

Pierwsza grupa chłopców w składzie Filip, Jasiu i Krzysiu rozpoczęli plewienie grządek. Czy roślina o takich pięknych, różowych kwiatkach to chwast, a może trzeba ją zostawić? To pierwsze pytanie chłopców. Z każdą minutą było coraz lepiej, a efekty pracy widoczne są  na zdjęciach poniżej.

 

Chwasty

Świadectwa w dłoniach. Rok szkolny zakończony ale nasze grządki przez całe wakacje będą wymagały pracy. Klasa pamięta, że jeszcze w czerwcu trzeba usunąć wszystkie chwasty. Brak opadów, co widać w pustym deszczomierzu nie sprzyja rozwojowi naszych upraw. Dzięki podlewaniu ładnie wyrósł groszek, a uczniowie mogli się przekonać, że zielone nasionka są bardzo smaczne. Są wakacje, wokoło jest pięknie więc i nasze wakacyjne zajęcia będą przyjemne. Pozwolą z innej perspektywy spojrzeć na świat roślin i zwierząt, który nas otacza.

Wyprawa do lasu

To ostatnie nasze zajęcia w tym roku szkolnym „W lesie o lesie”. Leśnik pan Jacek Kołek był naszym przewodnikiem w poznawaniu tajemnic, które kryje las. Rozpoznawaliśmy rożne rośliny, słuchaliśmy szumu drzew i śpiewu ptaków. Na koniec pan Jacek zaprezentował sztukę grania na rogu myśliwskim. To było coś wyjątkowego. Poczuliśmy się jak na prawdziwych łowach. Były to wspaniałe zajęcia uczące szacunku do przyrody.

To już lato!

Kończy się szkoła, zaczyna się lato, a z nim upragnione wakacje! Jeszcze ostatnie pielenie i podlewanie. Na szkolnych grządkach naliczyliśmy 15 gatunków roślin: są warzywa, zioła i ozdobne kwiaty. Rozpoznajemy ich liście, kwiaty i owoce. Sprawdzamy ilość opadów w deszczomierzu, odczytujemy temperaturę gleby i zbieramy plony. Tym razem to truskawki i młody, pyszny groszek.

Zielnik

Ile trzeba włozyć pracy i jak prawidłowo wykonać zielnik wiedzą już uczniowie kl. IVa. Aby zasuszone rośliny zachowały kolory, kształt liści i kwiatów trzeba suszyć i przekładać, suszyć i przekładać i tak przez kilka dni. to nie jest takie proste o czym szybko uczniowie się przekonali. Dzięki ich wytrwałości powstało wiele ładnych zielników, które mogą posłużyć jako pomoc przy rozpoznawaniu roślin, a zwłaszcza tych dziko rosnących

W gospodarstwie ekologicznym

Kolejny zagadnienie naszej innowacji pedagogicznej zrealizowaliśmy 13 czerwca 2018r. Wybraliśmy się do naszej koleżanki Zosi, by zobaczyć hodowane w gospodarstwie zwierzęta. Na pastwisku mogliśmy pogłaskać uroczą Benię - krowę rasy jersey. Gospodarze poczęstowali nas pysznym swojskim twarogiem, świeżym masłem i mlekiem. Zajrzeliśmy do stodoły i wiemy już, do czego potrzebna jest słoma, a do czego siano. W zbożu znaleźliśmy maki, chabry i rumianki. Oglądaliśmy też kilkudniowe kurczątka z kwoką, młode króliczki i rozkoszne świnki morskie. Teraz wiemy, ile pracy i czasu wymaga opieka nad hodowanymi zwierzętami i prowadzenie gospodarstwa rolniczego.

Dziękujemy Państwu Lazar i Lubańskim za gościnę i pyszny, śląski kołocz.

Park Narodowy Gór Stołowych

W czerwcu klasa IIIc wybrała się na trzydniową wycieczkę w Góry Stołowe. Dowiedzieliśmy się, po co tworzy się parki narodowe i rezerwaty przyrody. Jeden z nich - Rezerwat Błędne Skały zrobił na nas duże wrażenie. Zobaczyliśmy jak woda, mróz i wiatr nieustannie niszczą prastare skały. Codziennie wędrowaliśmy pieszo w różne ciekawe miejsca. W mini zoo podziwialiśmy zwierzęta, lepiliśmy własnoręcznie naczynia z gliny i obserwowaliśmy jak powstaje szkło w hucie szkła. W uzdrowiskach piliśmy wody mineralne. Zobaczyliśmy, jak wysoko sięgała woda w czasie powodzi w Kłodzku. Nauczyliśmy się rozpoznawać mchy i porosty rosnące na skałach lub drzewach. Trzy dni to trochę mało, by poznać ten uroczy zakątek Polski.

 

Zagadka nr 5

Rozpoznaj i napisz na karteczce nazwę tej kwitnącej w naszym ogrodzie rośliny. Podpisaną kartkę z odpowiedzią wrzuć do pudełka obok klasy 25. Na odpowiedzi czekamy do 20 czerwca.

Nowalijki z ogródka 

Pierwszym warzywem wyhodowanym w szkolnym ogródku była rzodkiewka, dzięki temu mogliśmy obchodzić klasowe śniadanie z rzodkiewką. Kolejną "nowalijkową" imprezą było drugie śniadanie dla uczniów szkoły, które zostało przygotowane ze szkolnych upraw. Wszyscy ucieszyli się z "witaminowej", kulinarnej niespodzianki.

   

Ogrodowy zawrót głowy - warsztaty w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie

30 maja 2018r. uczniowie klasy IIIc wzięli udział w zajęciach terenowych w ŚOB w Mikołowie. Było warto – polecamy!

Wiemy już, do czego służyły piece wapienniki. Potrafimy rozróżnić rumianek od stokrotki. Po zapachu rozpoznaliśmy lubczyk, miętę, melisę i inne zioła. Sprawdziliśmy jak widzą owady. Wiemy, po co buduje się domki dla owadów. Wiemy, skąd wzięły się odciski muszli na wapiennych skałach. Znaleźliśmy żaby w sadzawce. Podglądaliśmy życie pszczół w ulu i podziwialiśmy panoramę Śląska z platformy widokowej na Sośniej Górze.

Gdy koledzy z klasy IIIc wyruszyli na pełną wrażeń wędrówkę po ogrodzie, klasa IVa udała się na warsztaty "Zielony Survival" - terenoznawstwo. Prawie południe, temperatura powietrza 280C, zespoły 2-3 osobowe z mapą, ołówkiem i instrukcją mają dotrzeć do 6 punktów kontrolnych i wykonać dodatkowo jedno zadanie specjalne. Wszyscy spisali się wzorowo. Druga część warsztatów to zajęcia w pawilonie z określaniem azymutu i pracą z mapą. Każdy mógł poczuć się tropicielem, odktrywcą lub turystą wyruszającym w niezwykłą podróż.

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.

Nasze rzodkiewki
Pięknie nam wyrosły rzodkiewki i buraczki. Zosia i Ksawery dzielnie wyrywają chwasty z grządki. Na kwiatach szczypiorku podziwiamy trzmiele, motyle i pająki. Sprawdzamy czy na ziemniakach nie żerują stonki. Na pędach groszku pojawiły się mszyce, ale są też dwie biedronki. Chłopcy mierzą temperaturę powietrza i gleby. Tylko nadal nic nie spadło do naszego deszczomierza.

Zagadka nr 4

W Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie podziwialiśmy nie tylko rośliny. Rozpoznaj i napisz nazwę tego chronionego płaza (dwa wyrazy). Podpisaną karteczkę z odpowiedzią wrzuć do pudełka obok sali 25. Na rozwiązania czekamy do 8 czerwca.

 

Zagadka nr 3

Rozpoznaj i napisz na karteczce nazwę tego zwierzątka (dwa wyrazy). Podpisaną kartkę z odpowiedzią wrzuć do pudełka obok sali 25. Na odpowiedź czekamy do 28 maja. Wśród prawidłowych odpowiedzi wylosujemy nagrody.

 

Już nam coś wyrosło!

W kwietniu było mało opadów, więc musieliśmy systematcznie podlewać uprawy. Wreszcie doczekaliśmy się i deszczu. Rośliny są jeszcze tak małe, że czasami korzystamy z lupy, by odnaleźć na przykład delikatny koperek wśród szybko rosnących chwstów. Szukamy intruza, który obgryza nam liście małego groszku. Wśród naszych upraw chłopcy dojrzeli także nowych "mieszkańców" - pająki i mszyce. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, to na następnych zajęciach postaramy się usunąć chwasty, co może okazać się nie taką prostą sprawą.

 

W ogródku praca wre

Po mroźnych, marcowych dniach nadszedł kwiecień z upalną pogodą. Wspólnie ustaliliśmy, co będziemy uprawiać na naszych grządkach. Przygotowaliśmy ziemię, przynieśliśmy nasiona i sadzonki roślin. Wysialiśmy rzodkiewkę, koperek, groszek, buraczki, marchewkę oraz posadziliśmy ziemniaki i sadzonki truskawek. Wszyscy bardzo się angażowali.

 

Zagadka 2

Rozpoznaj i napisz na karteczce nazwę tej kwitnącej rośliny (dwa wyrazy). Podpisaną kartkę z odpowiedzią wrzuć do pudełka obok sali 25. Na odpowiedź czekamy do 18 maja.

 

Zagadka przyrodnicza

Rozpoznaj i napisz na karteczce nazwę tej kwitnącej rośliny (dwa wyrazy). Podpisaną kartkę z odpowiedzią wrzuć do pudełka obok sali 25. Na odpowiedź czekamy do 7 maja

 

Czy glina jest skałą?

 

Sobotnie, słoneczne popołudnie, a my wyruszamy odkrywać tajemnice ukryte w glebie. Dowiedzieliśmy się, że odkrywka glebowa to nie jest dziura, w której chętnie byśmy się schowali, ale historia ziemi "w kolorowych paskach" utworzonych przez poziomy geologiczne. O twardości skał mogli się przekonać wszyscy, używając najzwyklejszego młotka. Nasze zamiłowanie do sztuki ceramicznej, to własnoręcznie wykonane z gliny formy terenu. Najważniejsza była pomysłowość i wyobraźnia. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowanem, bo mokra glina to doskonały materiał do zabawy. Czuliśmy się pierwotni ludzie wyrabiający proste naczynia z gliny.

 

 

 

 W roku szkolnym 2017/18 w szkole wdrażana będzie innowacja pedagogiczna „Zajęcia terenowe w poznawaniu tajemnic przyrody”. Realizowana będzie od marca do października 2018r. obejmując treści edukacji przyrodniczej i  ekologicznej w klasie III c i IV a.

            Nowatorstwo polegać będzie na innowacyjnej formie organizacji zajęć( zajęcia terenowe, wycieczki dydaktyczne, spotkania z ekspertami). Będzie to poszerzenie oferty edukacyjnej o ciekawe formy rozwijające postawy badawcze uczniów, rozbudzające umiejętności kreatywnego i logicznego myślenia oraz kształtowanie umiejętności pracy w zespole.

            Realizacja innowacji wpłynie na wszechstronny rozwój dzieci, ponieważ będą mogły poszerzyć swoją wiedzę, badać i tworzyć. Wzrosną ich kompetencje praktyczne i społeczne.

Galeria zdjęć