• Wyjazd do Czech

• Projekt „Spotkanie z górnictwem” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach programu „Przekraczamy granice 2014-2020.” Dotyczy współpracy Polsko – Czeskiej. Wnioskodawcą projektu „Spotkanie z górnictwem” jest Gmina Gaszowice/ Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach. Partnerem projektu jest Zakladni Skola Ostrava – Dubina, Frantiska Formana 45. Fundusz projektu opiewa na kwotę 5000 Euro.

Projekt został pozytywnie zweryfikowany przez Euroregion Silesia – Stowarzyszenie Gmin Górnej Odry.

Celem głównym projektu jest nawiązanie i wzmacnianie współpracy szkół poprzez przybliżenie  historii górnictwa oraz przełamanie barier i różnic kulturowych tkwiących w zbiorowej świadomości młodych Polaków i Czechów. Projekt będzie obejmował cztery związane ze sobą części. Dwie będą zrealizowane w Gaszowicach oraz dwie w Ostrawie. W czasie kolejnych spotkań uczniom zaprzyjaźnionych szkół zostaną przedstawione: pamiątki po dawnym górnictwie, tradycje, zwyczaje, strój, taniec, pieśni oraz lokalna kuchnia.

Pierwsza część projektu odbyła się w Ostrawie. Dzieci zwiedziły miejscową szkołę a następnie wzięły udział w wycieczce i warsztatach w Zbytkowej Kopalni w Landku. Na zakończenie tej części spotkania zjadły wspólny obiad. Zaserwowano regionalne danie – knedliczki i sztukę mięsa z dodatkami. W kwietniu do Gaszowic przybędzie grupa 25 Czechów. Zwiedzą Zabytkową Kopalnię „Ignacy”. Będą gościć w Muzeum Miejskim w Rybniku a na zakończenie zjedzą śląski obiad. W kolejnym roku szkolnym odbędą się dwa kolejne spotkania.