Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka składamy naszym uczniom serdeczne życzenia. Wierzymy, że w Waszym życiu nigdy nie spotkacie się ze zjawiskiem łamania prawa, zwłaszcza dotyczących dzieci.
Przypominamy, że zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka Wasze prawa dzielą się na: cywilne, socjalne, kulturowe i polityczne. Obejmują one takie prawa jak: prawo do życia i rozwoju, do tożsamości, do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej, do swobody myśli, sumienia i wyznania, do wyrażania własnych poglądów, do wychowania w rodzinie, do wolności od przemocy fizycznej i psychicznej, do nierekrutowania do wojska, do odpowiedniego standardu życia, do ochrony zdrowia, do zabezpieczenia socjalnego, do wypoczynku i czasu wolnego, do nauki, do korzystania z dóbr kultury, do informacji, do znajomości swoich praw, do stowarzyszania się i zgromadzeń w celu pokojowym.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości z okazji Dnia Niepodległości, która odbyła się 8 listopada w naszej szkole.
Informujemy, że dnia 19.11. nie będzie obiadu w szkole ze względu na przerwę w dostawie wody. Uczniowie otrzymają jogurt, owoc oraz płatki z mlekiem.
Obchody Święta Niepodległości oraz 100-rocznicy wybuchu I powstania śląskiego przybrały w naszej szkole bardzo uroczysty charakter. Uczniowie wykonali wiele pięknych gazetek, przyozdobili korytarze szkolne a sami przyoblekli się w stroje w barwach narodowych. O godzinie 11.11 odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego. W czasie uroczystej akademii gościliśmy władze naszej gminy i wsi, dyrektorów sąsiednich szkół oraz członkinie naszej Rady Rodziców. Zaszczyciła nas również swoją osobą Pani Zofia Golińska – wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Rybniku. W czasie uroczystości miał również miejsce wernisaż wystawy będącej pokłosiem uczniowskiego pleneru malarskiego na Górze Świętej Anny.
Pierwsza część darów bożonarodzeniowych dotarła na miejsce. Dyrektor naszej szkoły odwiedził Strzelczyska na Ukrainie oraz Kaczyka na Bukowinie w Rumunii. Pani Alicja Bałuch, dyrektor szkoły w Strzelczyskach, składa podziękowania wszystkim darczyńcom. Wizyta była również okazją do zaproszenia Pani dyrektor i grupy uczniów na uroczystość 230-lecia naszej szkoły.
Kaczyka to „polska” wieś na rumuńskiej Bukowinie. Duszą miejscowych Polaków jest Pani Krystyna Cechaniuk, która zaprosiła Radę Rodziców oraz przyjaciół naszej szkoły do złożenia wizyty w tej pięknej wsi i krainie geograficznej.
Książka „My w powstaniach śląskich (1919-1920-1921) – gmina Gaszowice” jest swego rodzaju przewodnikiem dla nauczycieli i uczniów. Tym ostatnim ułatwi ona poznanie ważnych wydarzeń jakimi były powstania śląskie a nauczycielom wskaże praktyczne możliwości kreatywnego i ciekawego przekazywania wiedzy o nich.
Autorami książki są Norbert Niestolik, dyrektor naszej szkoły oraz Jacek Stach, nauczyciel i wychowawca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rybniku. Dzięki jego pracy w publikacji można przeczytać interesujący tekst „Prawdziwa historia powstańców śląskich gminy Gaszowice”.
Podsumowaniem tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych był konkurs plastyczny "Biblioteczna sowa" dla klas I - IV.
Laureatami zostali: I miejsce: Patrycja Kłosek i Alicja Graszka, II miejsce: Kamil Chentosz
i Zuzanna Granieczny, III miejsce Zofia Kubik i Oskar Bochenek.
Wyróżnienia: Szymon Nieszporek, Paweł Szulc, Nadia Mazurek, Ewa Czapska, Wanessa Bluszcz, Julia Brzezina, Paulina Czech.
Wyjątkowe figurki "Biblioteczne sowy" wykonały uczennice: Alicja Brzezina, Amelia Dudek, Magdalena Łączka.
Za pomysłowość wykonania nagrody otrzymują: I miejsce: Antonina Słapa i Daria Jakubczyk, II miejsce: Jakub Kufieta i Robert Gac, III miejsce: Zuzanna Rutkowska i Piotr Rutkowski
Poniższe certyfikaty nasza szkoła otrzymała za realizację programów "Trzymaj formę" i 'Bieg po zdrowie", które zostały obięte honorowym patronatem; MEN, Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Rzecznika Praw Dziecka. Działania podejmowane przez uczniów dotyczyły przede wszystkim edukacji zdrowotnej, głównie aktywności fizycznej i zbilansowanej diety. Koordynatorami były: S. Janyga i S. Miera
W piątek 08.11.2019 nasza szkoła weźmie udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Punktualnie o godzinie 11:11 uczniowie we wszystkich klasach odśpiewają cztery zwrotki hymnu narodowego.O godzinie 12:00 uczniowie z klas: IVA oraz VIA/B/C na szkolnej sali gimnastycznej wezmą udział w uroczystościach związanych ze zbliżającym się Świętem Niepodległości oraz rocznicą Powstań Śląskich. Wszystkich uczniów naszej szkoły prosimy o odświętny ubiór nawiązujący do Święta Niepodległości (biel i czerwień lub przebranie się za bohaterów narodowych). Prosimy także o założenie wykonanych kotylionów.
Dyrekcja Szkoy Podstawowej im, Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach
Dzień 12.11.2019r. w naszej szkole jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. W tym dniu świetlica dla uczniów, których rodzice pracują jest czynna od 6.45 do 16.00. Rodzice, którzy planują wysłać swoje dziecko do szkoły, prosimy zgłosić do piątku w świetlicy.
Warszawa, 1 października 2019 r.
800 080 222
– rusza całodobowa bezpłatna infolinia
dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
Już od dziś, 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie
w najtrudniejszych sytuacjach.
Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się po wsparcie.
W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl
Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.
Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej
Klasy I-wsze świętowały urodziny marchewki. Z tej okazji każde dziecko przyniosło do szkoły przygotowane warzywo, żeby wycisnąć z niego sok. Wszyscy degustowaliśmy świeżo wyciskany napój i robiliśmy przy tym niezłe minki. Odkrywaliśmy jej walory smakowe, odżywcze i zdrowotne właściwości dla narządu wzroku i skóry. Chetne powrócimy do takiej formy zajęć.
W środę 23 października klas VIA miała okazję gościć w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach. Zaplanowana wizyta była częścią realizowanego w naszej szkole Programu Kościuszkowskiego, którego celem jest odwiedzanie miejsc związanych z osobą patrona szkoły. Obecność w Szczekocinach opatrzona była niezwykłą gościnnością gospodarzy, którzy przybliżyli nam historię związaną z bitwą Tadeusza Kościuszki na polach szczekocińskich oraz zaprezentowali miejsca upamiętnienia tego wydarzenia.Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor tamtejszej szkoły, mieliśmy również okazję odwiedzić Urząd Gminy w Szczekocinach, gdzie Pan Czesław Orliński Prezes Towarzystwa Kulturalnego im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach zaprezentował nam obraz „Bitwa T. Kościuszki pod Szczekocinami” autorstwa lokalnych artystów.Mamy nadzieję, że odbyte spotkania zaowocują w przyszłości współpracą między naszymi szkołami oraz będą fundamentem ciekawych inicjatyw związanych z patronem naszej szkoły.
Piotr Skupień
W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem 24 października br. uczniowie klas I uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem policji, pracującym na co dzień w Komisariacie Policji w Gaszowicach.
Prowadzący spotkanie zwrócił uwagę, jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w drodze do i ze szkoły, poza miejscem zamieszkania, przypomniał zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.